طب سوزنی و مزایای علمی آن

فواید طب سوزنی که علم آنها را اثبات کرده است

0
23
طب سوزنی

معمولا درمان‌های جایگزین توسط پزشکان نادیده گرفته می‌شوند و این بدلیل مطلع نبودن بسیاری از پزشکان از فواید این روش‌هاست که توسط مطالعات علمی اثبات شده‌اند. در این مطلب به بررسی مطالعه‌ای که توسط مجلۀ معتبر Archives of Internal Medicine پیرامون طب سوزنی انجام گرفته است می‌پردازیم.

محققین نزدیک به ۱۸ هزار نفر را مورد مطالعه قرار دادند و اثرات طب سوزنی را بر روی این افراد بررسی کردند. نتایج نشان می‌دهند که طب سوزنی روشی موثر برای درمان درد مزمن بوده و پزشکان باید آن را برای درمان آرتریت و سایر عارضه‌های مزمن پیشنهاد کنند.

درد مزمن مطمئنا یکی از شایع‌ترین عواملی است که باعث می‌شود مردم به سراغ طب سوزنی بروند، اما به غیر از درد مزمن، ۶ مورد دیگر هستند که طب سوزنی می‌تواند در تسکین و درمان آنها موثر باشد.

تسکین کمردرد

طب سـوزنی می‌تواند به طور موفقیت‌آمیزی درد مزمن کمر را تسکین دهد، و در متون علمی به خوبی به این مزیت اشاره شده است. متخصصین طب سوزنی می‌گویند که بیشترین دلیل مراجعۀ مردم به کلینیک‌های طب سوزنی به منظور درمان کمردرد می‌باشد.

افزایش اثرات داروها

مطالعه‌ای که در کشور چین انجام شد و در مجلۀ Alternative and Complementary Medicine منتشر گردید، نشان می‌دهد که مصرف دوز پایینی از داروی فلوکستین به همراه طب سـوزنی می‌تواند بسیار در کاهش اضطراب در بیمارانی که تحت درمان دارویی برای افسردگی هستند، موثر باشد. کاهش دوز مصرفی فلوکستین و اضافه کردن طب سوزنی به روند درمانی، همچنین عوارض جانبی این دارو را در افراد که شامل حالت تهوع، افزایش وزن و کاهش میل جنسی بود، کاهش داد.

تسکین سوزش معده

محققین برزیلی دریافتند که طب سوزنی می‌تواند به تسکین سوزش معده و سوءهاضمه در زنان باردار کمک کند. در این مطالعه گروهی از زنان باردار ترکیبی از داروها و طب سوزنی دریافت کرده، و گروه دیگری مشاورۀ تغذیه‌ای و در صورت نیاز دارو دریافت کردند. در این طول روند این مطالعه، ۷۵ درصد از زنان گروه اول (دارو و طب سوزنی) با بهبود و کاهش سوزش معده و کمتر شدن مصرف داروی ضدترشی معده مواجه شدند. اما ۴۵ درصد از زنان گروه دوم همچنان این مشکلات و عوارض جانبی را تجربه کردند.

همچنین بخوانید :  خواص روغن گل راعی

طب سوزنی

خنثی کردن عوارض پرتودرمانی

بیماران مبتلا به سرطان که تحت پرتودرمانی هستند، به احتمال زیاد عوارض جانبی مختلفی را تجربه می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند که طب سـوزنی می‌تواند در کاهش این عوارض جانبی موثر باشد. به ویژه مشکلاتی مانند حالت تهوع و خشکی لب، که در بیمارانی که پرتودرمانی بر روی سر و گردن آنها انجام می‌شود رایج است.

کاهش سردردهای مداوم

بررسی ۲۲ مطالعۀ مرتبط با طب سوزنی، میگرن و سردردهای تنشی نشان می‌دهد که انجام طب سـوزنی به طور منظم، در پیشگیری از وخیم شدن سردردهای تنشی و میگرنی موثر است و درمانی قابل‌توجه برای سردردهای موجود در افراد می‌باشد.

درمان چاقی

اثر طب سـوزنی برای درمان چاقی همانند فواید دیگری که بالاتر ذکر کردیم، به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. اما همچنان شواهدی وجود دارند که به مزیت این روش درمانی برای کاهش وزن اشاره دارند. محققین کره‌ای ۳۱ مطالعه که جمعا بر روی ۳۰۱۳ نفر انجام شده بود را بررسی کردند و دریافتند که طب سوزنی برای کاهش وزن، موثرتر از تغییرات سبک زندگی یا داروهای شیمیایی عمل می‌کند. البته این محققین که مطالعۀ خود را در مجلۀ Obesity منتشر کردند، به این نکته اشاره می‌کنند که مطالعات مورد بررسی آنها حاوی معایبی بودند و همین باعث شد تا آنها نتوانند به طور دقیق اثرگذاری طب سـوزنی بر روی مسئلۀ چاقی را بررسی کنند.

برای افرادی که مایل هستند از طب سوزنی برای کاهش وزن استفاده کنند، انجام این روش درمانی به صورت هفتگی، همراه با ورزش روزانه و یک رژیم غذایی سالم، می‌تواند برای رسیدن به وزن ایده‌آل موثر باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید