درمان سندرم خستگی مزمن با روش های خانگی

0
151
سندرم خستگی مزمن

متاسفانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به سندرم خستگی مزمن مبتلا هستند. علت اصلی بیماری سندرم خستگی مزمن مشخص نیست، اما متخصصان اعتقاد دارند که این بیماری می‌تواند به دلایل ژنتیکی، محیطی، زیست‌شناسی و عوامل روانشناسی ایجاد شود. این علل ممکن است که محتمل‌ترین دلایل این بیماری به نظر برسند، بنابراین بسیاری از افراد بیشتر از آن که علت اصلی بیماری را بدانند، این علائم را درمان می‌کنند. بیماری سندرم خستگی مزمن همچنین انسفالومیلیت مایالژیگ (myalgic encephalomyelitis) یا سندرم خستگی بعد از ویروسی (post-viral fatigue syndrome) نیز خوانده می‌شود. افرادی که به مدت ۶ ماه علائم این عارضه را تجربه کنند، میتوان گفت که یقینا این بیماری در آنها وجود دارد.

هنگام تشخیص سندرم خستگی مزمن باید ابتدا احتمال دیگر وضعیت‌های پزشکی که باعث علائم مشابه می‌شوند را به صفر رساند؛ مانند بیماری چاقی مفرط یا فربگی، اختلالات غذایی، بی‌خوابی، اسکیزوفرنی یا جنون جوانی، افسردگی، اختلال دو قطبی، مصرف مواد مخدر و یا بیماری‌هایی که بر اثر باکتری، قارچ یا ویروس ایجاد می‌شوند.

پیش از این که مطمئن شوید که اصلا شما نیاز به درمان سندرم خستگی مزمن دارید یا خیر، بهتر است دقیقا بدانید که در خودتان به دنبال چه علائمی هستید و نیز چه نوع خستگی می تواند بر بدن شما اثر بگذارد.

علائم بیماری سندرم خستگی مزمن

همانطور که از نام این بیماری مشخص است، خستگی و فرسودگی بسیار شدید از جمله مهم ترین نشانه های این بیماری می باشند، اما نشانه ها و علائم دیگری نیز وجود دارند؛ برخی از این علائم، نشانه های ثانویه تاثیر خستگی مفرط بر روی بدن و ذهن شما محسوب می شوند. در این قسمت رایج تریم علائم سندرم خستگی مزمن را معرفی خواهیم کرد:

 • افزایش و پیشرفت خستگی پس از انجام کار های فیزیکی.
 • نارضایتی، بی قراری یا داشتن خواب آشفته ی همیشگی.
 • سر درد شدید و غیر طبیعی.
 • درد مفاصل و ماهیچه ها.
 • خستگی ذهنی و سردرگمی.
 • تعریق سرد و شبانه.
 • آشفتگی های روانی شدید.
 • افزایش حساسیت به نور، صدا و بو.
 • مشکلات گوارشی.
 • ورم و التهاب لنف.
 • افسردگی و تشویش.
 • اختلال و آشفتگی دستگاه تنفسی و قلبی عروقی.

درمان های خانگی برای سندرم خستگی مزمن

درمان های خانگی برای بیماری سندرم خستگی مزمن در این قسمت معرفی شده اند:

گیاه جینسینگ

یکی از شایع ترین دلایل سندرم خستگی مزمن استرس می باشد؛ گیاه جینسینگ دارای قدمت و خواص بسیاری برای جلوگیری از استرس است. همچنین این گیاه می تواند برای هوشیاری نیز مفید باشد. بنابراین افرادی که دچار خستگی ذهنی یا فیزیکی هستند می توانند از این گیاه استفاده کنند.

سندرم خستگی مزمنیونجه

این گیاه می تواند به افزایش اشتها و بهبود عملکرد سیستم گوارش بدن شما کمک کند. یونجه همچنین می تواند انرژی زیادی برای بدن فراهم کند که باعث افزایش کارایی بدن در جنگیدن با علائم سندرم خستگی مزمن می شود. یونجه باعث بهبود توانایی شناختی و کاهش استرس و تشویش می شود. گاهی اوقات تولید هورمونی در بدن با سندرم خستگی مزمن در یک زمان همراه می شوند؛ این افزایش هورمون که می تواند بر اثر مصرف یونجه ایجاد شود می تواند عوارض جانبی ناگوار را متوقف کرده و به نرمال شدن عملکرد سیستم های بدن شما کمک کند.

همچنین بخوانید :  بیماری آدیسون و روش های درمان آن

گیاه آستراگالوس

اگر شما از بیماری سندرم خستگی مزمن رنج میبرید، با توجه به ضعف عمومی ماهیچه های بدن، گیاه آستراگالوس می تواند باعث افزایش انرژی بسیار زیادی شود. این گیاه همچنین برای افزایش و بهبود سیستم ایمنی بدن نیز بسیار موثر است و از عفونت های باکتریایی و ویروسی نیز جلوگیری می کند.

شیرین بیان

شیرین بیان می تواند تا حدودی مانند استروئید عمل کند و تولید کورتیزول و آدرنالین را در بدن شما افزایش دهد که باعث بهبود واکنش بدن به استرس و تشویش می شوند. بعلاوه، هنگامی که بدنتان ضعیف می شود، شیرین بیان می تواند سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشد و برای مبارزه با خستگی و فرسودگی، انرژی شما را افزایش دهد.

جو

انواع و اقسام دانه ها و حبوبات منبعی سرشار از انرژی محسوب می شوند و جو نیز از این قضیه مستثنی نمی باشد؛ خستگی و فرسودگی شما چه بر اثر مصرف مواد مخدر باشد چه بر اثر انجام کار های زیاد، اضطراب جنسی و یا اضطراب ذهنی باشد، جو می تواند این علائم را از شما دور کرده و مواد مغذی لازم را به رژیم غذایی تان اضافه کند.

ریشه ماکا

ریشه ماکا می تواند قدیمی ترین داروی خانگی روی کره ی زمین محسوب شود و هزاران سال است که کشور های مختلف آمریکای جنوبی از آن استفاده می کنند. ریشه ی ماکا به دلیل متعادل سازی هورمون ها در بدن و همچنین افزایش انرژی و سرزنده سازی بسیار معروف می باشد. ریشه ی ماکا سرشار از ویتامین های گروه B است که دارای تاثیر مثبتی بر روی غدد فوق کلیه و غدد هیپوفیز (دو مورد از مهم ترین غدد تولید هورمون در سیستم درون ریز) می باشد.

ریشه سنبل الطیب

این ریشه ی گیاهی یک راه درمان برای افرادی است که از بی خوابی یا اختلالات خستگی در خواب رنج می برند. استفاده از ریشه ی سنبل الطیب می تواند یک ضمانت معتبر برای داشتن یک خواب آرام در شب برای شما محسوب شود، به شما انرژی می بخشد و صبح ها احساس سرحالی و نشاط  را به شما هدیه می دهد. با استفاده از این گیاه دیگر اثرات سندرم خستگی مفرط را احساس نخواهید کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید