دوش آب سرد چه فوایدی برای سلامتی دارد

8 مزیت بی‌نظیر دوش آب سرد

0
15
دوش آب سرد

دوش آب سرد همانطور که از نامش مشخص است، جریان آبی است که دمای پایینی داشته و در واقع شما هنگام دوش گرفتن از آب پرحرارت و بخار دوری می‌کنید. برخی افراد از ابتدا تا انتهای زمان حمام‌شان، از آب سرد استفاده می‌کنند. برخی افراد نیز از آب گرم استفاده می‌کنند و در انتهای زمان دوش گرفتن، چند ثانیه‌ای را به استفاده از آب سرد اختصاص می‌دهند تا با نشاط و نیروی بیشتری حمام را ترک کنند. البته اینکار در همۀ موارد نیز قابل قبول نمی‌باشد؛ حتی ایده و فکر کردن به دوش آب سرد نیز لرزه به اندام برخی می‌اندازد؛ با این حال افراد بسیار زیادی هم وجود دارند که معتقدند با این نوع سبک دوش گرفتن غیرعادی، بسیار شاد و پرانرژی می‌شوند و حتی از فواید آن برای سلامتی نیز بهره می‌برند.

برخی افراد نگران این مسئله هستند که با استفاده از دوش آب سرد دچار سرماخوردگی شوند؛ اما باید بدانید که در معرض سرما قرار گرفتن –آن هم به طور کنترل شده– شانس ابتلای شما به سرماخوردگی را افزایش نمیدهد.

به عبارت دیگر، تا زمانی که شرایط دوش گرفتن –شامل دما و مدت زمان دوش– کاملا تحت کنترل تان باشد، دوش آب سرد نمی تواند شانس شما را برای بیمار شدن بیشتر کند. اکثر افرادی که دوش آب سرد می گیرند فکر می کنند که باید از آب بسیار سردی که آزار دهنده و غیر قابل تحمل است، استفاده کنند؛ در صورتی که حتی آبی با دمای ملایم نیز برای افزایش انرژی شما کافی است.

فواید دوش آب سرد

بهترین فواید و مزایای دوش آب سرد به شرح زیر می‌باشند:

  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • افزایش جریان خون
  • سرعت بخشیدن به بهبود بدن پس از ورزش کردن
  • افزایش سوخت‌وساز
  • تحریک و تولید هورمون تستوسترون
  • بهبود خواب
  • بهبود خلق‌و‌خو و تغییر روحیه

اجازه دهید این فواید را با جزئیات بیشتری توضیح دهیم:

سیستم ایمنی و جریان خون

جریان خون ضعیف بدن بدین معناست که سموم بدن آهسته تر دفع می شوند و اندام های بدن منابعی که نیاز دارند را نمی توانند بدست بیاورند. دوش آب سرد نه تنها می تواند باعث افزایش جریان خون بدن شما شود، بلکه بیماری ها را نیز با سرعت بیشتری از بدن شما دفع کرده و سلول های سیستم ایمنی را به مکان های مورد نیاز ارسال میکند.

کاهش وزن

بدن انسان شامل دو نوع چربی می باشد؛ چربی سفید و چربی قهوه ای. افزایش چربی های سفید نشانه ی چاقی مفرط، دیابت نوع ۲ و دیگر بیماری ها می باشند. در حالی که چربی قهوه ای بدن که نوع خوب و مفید چربی است، باعث کمک به چربی سوزی و متابولیزم و همچنین بهبود دمای بدن می شود. تحقیقات نشان داده اند، هنگامی که از دوش آب سرد استفاده می کنید، چربی های سفید خصوصیات چربی های قهوه ای را پیدا می کنند و بدین ترتیب فعال شده و باعث چربی سوزی و در نتیجه کاهش وزن می شوند.

همچنین بخوانید :  چگونه مجرد و شاداب باشیم

دوش آب سرد

بهبودی سریعتر

ورزشکاران پس از ورزش و تمرینات بسیار سخت معمولا از دوش آب سرد استفاده می کنند؛ زیرا دوش آب سرد باعث تسکین درد ماهیچه ها و عضلات بدن می شود. بررسی ها نشان داده اند که هنگامی که بدن و عضلات تان را در معرض آب سرد قرار میدهید، سرعت بهبودی درد تا دو برابر افزایش می یابد.

خلق‌و‌خو و تغییر روحیه

شوکی که آب سرد به انسان در اول صبح وارد می کند، می تواند بهترین راه برای بهبود جریان خون باشد که باعث می شود تا خون را به سرعت به تمام بدن شما انتقال دهد. این شرایط مانند هنگامی است که شما چندین فنجان قهوه و کافئین را وارد بدن تان کرده اید و در اول صبح انرژی تان به سرعت افزایش پیدا می کند.

مراقبت از پوست و مو

آب گرم باعث خشک شدن پوست شما می شود، و این در حالی است که استفاده از آب سرد باعث تمیز شدن و بسته شدن منافذ پوست شما شده و رطوبت پوست را نیز حفظ می کند. اگر شما ذاتا پوست خشکی دارید، در انتهای حمام تان ۱۰ الی ۱۵ دقیقه را به شست و شو با آب سرد اختصاص دهید و منتظر دیدن نتایج فوق العاده ی آن باشید! این کار همچنین به حفظ رطوبت مو و در نتیجه بهبود سلامت آن نیز کمک می کند.

سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی بدن مسئول از بین بردن سموم بدن شما می باشد. در دوش آب سرد، رگ ها و مجرا های لنفاوی مستقیما در معرض آب سرد قرار می گیرند و باعث انقباض و بهبود عصب های آن ها می شود؛ بدین ترتیب مواد اضافی از بدن شما دفع شده و سلامت عمومی و کلی بدن شما افزایش می یابد.

تستوسترون

هنگامی که بدن در برابر یک شرایط استرس زا مانند تغییر ناگهانی و بسیار شدید دما قرار می گیرد، باعث تحرک و برانگیختن هورمون های کلیدی بدن، همچون هورمون تستوسترون می شود؛ بدین ترتیب متابولیزم بدن در حالت تعادل قرار می گیرد.

خواب

گرفتن یک دوش آب سرد به این دلیل که بدن را به راحتی در حالت آرامش و خواب آلودگی قرار می دهد، بسیار برای رفع بی خوابی موثر است.

مقایسۀ دوش آب سرد با دوش آب گرم

همانطور که می توانید تصور کنید، نخستین تفاوت بین دوش آب سرد و دوش آب گرم، دمای آب می باشد؛ اما از نظر تاثیری که بر روی بدن شما می گذارند، تفاوت بسیار زیادی با هم دارند.

دوش آب گرم بیشتر باعث آرامش و راحتی بدن شما می شود و همچنین می تواند استرس بدن، درد مفاصل و درد ماهیچه ها را کاهش دهد؛ درحالی که دوش آب سرد بیشتر دارای تاثیر انرژی بخش و نشاط آوری می باشد، باعث تحرک هورمون های بدن شده و جریان خون را در بدن شما افزایش می دهد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید