افزایش وزن با این روش‌های موثر

چگونه سریع و بی‌دردسر چاق شویم

0
15

بدن ما به دریافت مقدار مشخصی از کالری‌ها و مواد مغذی در طول روز نیاز دارد و اگر این میزان کالری، به مقدار زیاد و یا خیلی کم باشد، به ترتیب، چاق یا لاغر می‌شویم. دلیل آنکه بیشتر مردم فکر می‌کنند رژیم غذایی، پایان تمام راه‌حل‌ها برای کاهش یا افزایش وزن به حساب می‌آید، همین رابطۀ ساده است. با این وجود، نوع سبک زندگی نیز نقش مهمی در نحوۀ ذخیرۀ چربی در بدن، سوخت‌و‌ساز مواد غذایی و کنترل وزن دارد.

تعادل سالم بین تغییر سبک زندگی و انتخاب رژیم غذایی، می‌تواند به دور از مشکلات مزمنی که ناشی از افزایش وزن ناسالم هستند، به شما در افزایش وزن کمک کند. گاهی اوقات ممکن است کمبود اشتها نیز موجب کاهش وزن شود.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از بهترین روش‌های موجود جهت افزایش وزن سالم داشته باشیم.

آب کمتری بنوشید

آب ممکن است اکسیر حیات باشد؛ اما برای سیر کردن و حتی در بعضی موارد جهت از بین بردن اشتها نیز بسیار موثر است. با این که نوشیدن مقدار مشخصی از آب برای سلامتی ضروری است، اما زمانی که برای بالا بردن وزن تلاش می کنید، سعی نکنید بین وعده های غذایی، آب زیادی مصرف کنید. زیرا آب به صورت دائمی به وزنتان کمک نکرده و تنها به صورت وزن موقتی و قبل از ادرار عمل می کند.

ماست مصرف کنید

ماست نه تنها کالری بالایی دارد، بلکه منبعی عالی از پربیوتیک است که می تواند به سالم نگه داشن سیستم گوارشی بدنتان کمک کند و مصرف مواد مغذی را بهینه سازی نماید، تا مطمئن شوید که افزایش وزن به صورت سودمند و سالم اتفاق می افتد.

حذف مواد غذایی کم‌ارزش

مواد غذایی کم ارزش می توانند گزینۀ آسانی برای افزایش حجم باشند. این مواد اگر چه حاوی چربی های ترانس، نمک و کالری هستند، اما آن نوع کالری و مواد مغذی که برای افزایش وزن سالم، ضروری هستند، را ندارند. در صورت مصرف این خوراکی ها، با همان مشکلات سلامتی مواجه می شوید که افراد چاق به آنها دچار هستند. این بیماری ها شامل بیماری های مزمن رایجی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی و دامنه ای از دیگر مشکلات سلامتی هستند.

افزایش مصرف پروتئین

پوست، سلول ها، خون، اندام، ماهیچه ها و لنف، همگی برای شکل گیری به پروتئین نیاز دارند. اگر می خواهید وزن خود را افزایش دهید، باید میزان مصرف پروتئین را بالا ببرید، زیرا این حقیقتی است که ما از این ماده ساخته شده‌ایم. بدون پروتئین (در اغلب موارد گوشت بهترین منبع آن است)، روند افزایش وزن سالم بسیار دشوار خواهد شد.

افزایش وزن

بعد از ورزش، غذا بخورید

هنگامی که سطح فعالیت بدنتان بالاست، خونتان پمپاژ می شود و سوخت و ساز بدنتان به حداکثر می رسد، خوردن یک وعدۀ غذایی بزرگ، می تواند روشی عالی جهت بهینه سازی مصرف مواد مغذی باشد و بیشترین میزان کالری را نیز ایجاد کند. حال آن که بدنتان نیز می تواند به سرعت این میزان کالری را پردازش کند.

وعده‌های غذایی بزرگ‌تر

اگر به یک اندازه ی غذایی مشخصی، عادت دارید، تلاش کنید تا اندکی آن را افزایش دهید، اما زیاده روی نکنید. اگر گزینه ی بعدی شما، میان وعده میباشد، می تواند برای افزایش وزن مفید واقع گردد. معمولا به بیشتر افراد، سه وعده غذایی بزرگ و دو میان وعده ی سالم، جهت افزایش وزن پیشنهاد می شود.

غذایتان را بجوید

با اطمینان از این که تمام غذایتان را به درستی می جوید، سیستم گوارش را بهینه سازی کنید و مطمئن شوید که تمام کالری های ممکن را دریافت نموده اید. با اینکار از هدر رفت غذاها به عنوان ضایعات در دستگاه گوارشتان جلوگیری می کنید.

افزایش تعداد وعده‌های غذایی

دیدگاه دیگر، از نظر اندازه و تکرار سهم غذایی، این است که در طول روز، ۵ یا ۶ وعده ی کوچک میل نمایید. این دیدگاه و همچنین داشتن سه وعده ی غذایی پر حجم و دو میان وعده ی سالم، هر دو گزینه های با ارزشی برای افزایش وزن سالم هستند که به آن چه برای خوردن انتخاب می کنید، بستگی دارند.

تمرین با وزنه

در حالی که انجام ورزش هوازی به ساخت عضلات کمک می کند، اما همچنین می تواند به کاهش وزن منجر شود. ولی وزنه زدن، روشی عالی است تا وزن اضافی‌تان را که بیشتر از نوع چربی است، به وزن خالص و عضله تبدیل کنید. این روش بسیار سالم بوده و سوخت و ساز بدنتان را نیز افزایش می دهد تا توده های عضلانی اضافی داشته باشید. وزنه برداری یکی از بهترین روش ها جهت بهبود سلامت و کمک به افزایش وزن می باشد.

به پزشک مراجعه کنید

بعضی از افراد، از نظر ژنتیکی استعداد اضافه وزن را نداشته و کمبودهای هورمونی دارند که اجازه نمی دهد مواد مغذی در بدن‌شان به چربی تبدیل شود. اگر هیچ یک از تلاش های شما جهت اضافه وزن، کارساز به نظر نمی رسد، به پزشک مراجعه کرده و شرایط و آثار ژنتیکی‌تان را بررسی کنید. اینکار ممکن است دلیل ناتوانی شما در افزایش وزن را مشخص کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید