بیماری آدیسون و روش های درمان آن

0
41
بیماری آدیسون

بیماری آدیسون یک بیماری مرتبط با هورمون و بسیار نادر است که توانایی بدن برای ایجاد و انتشار کورتیزول و سایر هورمون‌های آدرنال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین به‌عنوان یک کمبود مزمن آدرنال، هیپوكورتیزلیسم و ​​هیپودرنالیزم شناخته شده است. از آنجایی که این بیماری به هورمون‌ها مربوط می‌شود، به عنوان بیماری غدد درون ریز در نظر گرفته شده و متاسفانه هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.

در اکثر موارد، بیماری آدیسون خود ایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن بخش مهمی از قشر آدرنال که در تولید هورمون‌های خاصی نقش دارد را از بین می‌برد. در حالی که داروهای جایگزین هورمون تکمیلی و قرص های معمول کورتیزول یا مکمل‌های هیدروکورتیزون/پردنیزون می‌توانند شرایط را در حالت خفیف نگه دارند، معمولا بیمار می‌تواند تا حدودی زندگی عادی خود را داشته باشد، اما افرادی که از بیماری آدیسون رنج می‌برند، باید نسبت به هر گونه بیماری، تروما، جراحی و یا چیز دیگری که ممکن است اثر بخشی یا سلامت کلی بدن را تحت تاثیر قرار دهد، مراقب باشند.

علائم بیماری آدیسون

هورمون‌های آدرنال برای پاسخ بدن به مبارزه یا پرواز، و همچنین رفتار کلی و حتی عملکرد روانی ما، مهم هستند. به همین دلیل لازم است که در ابتدا بیماری را تشخیص دهیم تا بتوانیم درمان مناسب را دنبال کنیم، تا اینکه انتظار داشته باشیم که بیماری به شکل جدی‌تری از بحران آدیسون تبدیل شود. به همین منظور ما باید علائم را درک کنیم. بعضی از شایع‌ترین نشانه‌های بیماری آدیسون به شرح زیر هستند:

  • خستگی و ضعف
  • سرگیجه هنگام ایستادن
  • تهوع، استفراغ، اسهال
  • سردرد
  • عرق کردن و تب
  • درد و ضعف عضلانی و مفصلی
  • اضطراب، تغییر در حالت خلقی یا تغییر شخصیت

اگر آدیسون به درستی تشخیص داده شود، می توان آن را مدیریت کرد، اما بسیاری از مردم در تشخیص علائم این بیماری ضعیف عمل می کنند تا اینکه بیماری در حالت خطرناکی قرار گرفته و بدن به طور جدی آسیب می بیند. خوشبختانه برخی از داروهای گیاهی و طبیعی برای مصرف خانگی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند.

درمان های خانگی برای بیماری آدیسون

درمان های خانگی برای بیماری آدیسون عبارتند از:

زنجبیل

زنجبیل برای درمان علائم و بهبود وضعیت این بیماری مفید است. زنجبیل یک داروی آرام بخش است و مسائل روده و ناراحتی های آن را که اغلب همراه با بیماری آدیسون همراه هستند را آرام می کند. مصرف زنجبیل حرکات روده را تحریک می کند و همچنین باعث متوقف شدن حالت تهوع نیز می گردد. زنجبیل را می توان در غذا و همچنین به عنوان چای زنجبیل مصرف کرد. زنجبیل یک عنصر گیاهی شایع در درمان بیماری آدیسون به حساب می آید.

همچنین بخوانید :  درمان گل مژه با روش های خانگی

تای‌چی، یوگا و مدیتیشن

همانطور که قبلا نیز ذکر شد، تغییراتی در شیوه ی زندگی وجود دارند که می توانید با انجام آن ها خود را در برابر بیماری آدیسون مقاوم کنید. اگر چه برخی از شاخه های پزشکی هنوز هم اعتبار طب سوزنی، یوگا، تای چی و مدیتیشن را به عنوان شکل درستی از درمان تایید نمی کنند، اما بیماری آدیسون مربوط به تولید هورمون است و مطالعات زیادی در زمینۀ پیوند این تکنیک ها به سلامت روان و ثبات بهتر صورت گرفته که تنظیم هورمون ها را نیز شامل می شوند.

بیماری آدیسونچای سبز

این چای قدرتمند در بسیاری از درمان های گیاهی استفاده می شود، اما بیشتر به عنوان تنظیم کننده ی هورمون ها و ساخت و ساز بدن شناخته شده است. علاوه بر این، به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک کرده و از حملات خود ایمنی نیز محافظت می کند.

رژیم غذایی مناسب و ورزش

اگرچه ممکن است این روش یک راه حل طبیعی به نظر برسد، ولی حفظ رژیم غذایی مناسب و تمرین کردن، بهترین راه برای حفظ بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن شما است. رژیم متعادل و روی فرم نگه داشتن بدن در مقاومت با خود ایمنی بسیار تاثیر گذار است. همچنین این امر می تواند هورمون ها را در تعادل مناسب حفظ کند که در این صورت حتی اگر شما از بیماری آدیسون رنج می برید، علائم و عوارض بیماری شدیدتر نخواهند شد.

هشدار

همانطور که در بالا ذکر شد، هیچ درمان قطعی برای بیماری آدیسون وجود ندارد، به این معنی که باید به مراقبت های پزشکی توجه کنید و از یک روش درمان ثابت در زندگی خود پیروی کنید. تحقیقات در مورد راه حل های دائمی ادامه دارند، اما هنوز هم به نتیجه قطعی دست نیافته اند. بنابراین، تمام داروهای گیاهی و خانگی باید به عنوان مکمل در نظر گرفته شده و با مشورت پزشک مصرف شوند، در حالی که قرص ها یا درمان های معمولی افزایش هورمونی نیز به شدت توصیه می شوند. در آخر بهترین توصیه ی ما این است که قبل از بروز بیماری خود را سالم نگه دارید!

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید