درمان تب زرد با روش های طبیعی

0
42
تب زرد

تب زرد از خطرناکترین بیماری‌های عفونی شناخته شده می‌باشد که در طبیعت وجود دارد و اگرچه در قرن اخیر، تحت کنترل بوده است، اما دیده شده که از دهۀ ۱۹۸۰، مجدداً شروع به فعالیت کرده و به یک بیماری تکرار شدنی (بازگشتی) تبدیل شده است.

تب زرد، یک بیماری هموراژیک ویروسی حاد است. روش انتقال این بیماری از طریق نیش پشه‌های ماده می باشد و این بیماری در میمون‌ها نیز دیده شده است. با این حال زمانی که انسان از پشۀ آلوده‌ای نیش می‌خورد، بیماری می‌تواند انتقال یابد.

تب زرد دو سطح دارد؛ مرحلۀ عادی و مرحلۀ سمی. نخستین مرحله، معمولا چند روز طول می‌کشد و می‌تواند نسبتاً به راحتی درمان شود. با این وجود، تقریبا ۱۵% از مراحل عادی به مراحل سمی تبدیل می‌شوند. مرحلۀ سمی، خودش را از طریق آسیب کبدی خطرناک و یرقان نشان می‌دهد. ۲۰% از این موارد به مرگ منجر می‌شوند که سبب می‌شود میزان کلی مرگ و میر این مراحل، تقریباً ۳% باشد.

تشخیص علائم و درمان سریع، برای چنین بیماری مرگبار و خطرناکی بسیار اهمیت دارد. از آنجایی که این بیماری بسیار بی‌ثبات و خطرناک است، همیشه توصیه می‌شود به پزشک متخصص مراجعه کنید. با این وجود چند درمان خانگی مکمل نیز وجود دارند که می‌توانند به کاهش علائم تب زرد کمک کنند. متاسفانه آن‌ها نمی توانند عفونت را برطرف کنند، به همین دلیل مراجعه به پزشک متخصص بسیار ضروری است.

قبل از اینکه به جزئیات درمان‌های خانگی بپردازیم، لازم است تا برای تشخیص و درمان سریع، بدانیم علائم تب زرد چگونه ظاهر می‌شوند.

علائم تب زرد

برخی از شایع ترین علائم مرحلۀ عادی تب زرد عبارتند از:

  • تب، همانند سایر بیماری های عادی دیگر
  • لرز، کمردرد، سردرد
  • کاهش اشتها
  • تهوع و استفراغ

علائم مرحله سمی تب زرد شامل تب مجدد، یرقان، ناراحتی شکم، خونریزی دهان، چشم و دستگاه گوارش و استفراغ خونی می‌باشد.

در ادامه به درمان های خانگی تب زرد میپردازیم.

فلفل کاین (Cayenne)

کپسیکام که از اجزای اصلی فلفل های کاین می باشد، در کاهش تب زرد موثر است. به خصوص این فلفل، تب زرد را تا سطح قابل کنترلی کاهش می دهد. هر نوع تب می تواند به طور جدی انرژی بدن را از بین ببرد. بنابراین با حذف عنصر سمی بیماری، می توانید بدن را برای مبارزه با عفونت ها و علائم شدیدتر، قوی نگه دارید.

علف گربه (Catnip)

اگرچه که علف گربه، به طور مستقیم برای رفع بیماری تب زرد شناخته نشده است، اما در کاهش علائم مرتبط با آن از جمله سردرد، تب و اختلالات گوارشی فواید آن اثبات شده اند. علف گربه، به همراه توصیه های پزشکی مناسب و آلوپاتی درمانی می تواند یک درمان مکمل عالی در خانه برای از بین بردن عفونت محسوب شود. با این وجود همانطور که در بالا ذکر شد، واکسیناسیون، بهترین روش پیشگیری از تب زرد است.

همچنین بخوانید :  درمان گل مژه با روش های خانگی

تب زرد

گیاه بید

یکی دیگر از درمان های آمریکایی های بومی، که با موفقیت بزرگی مورد استفاده قرار گرفته، استفاده از گیاه بید می باشد که می تواند به صورت جوشانده یا چای تهیه شود. جالب است بدانید که بید باعث افزایش درجه حرارت بدن و عرق کردن می شود و همچنین به عنوان رفع کننده تب نیز شناخته شده است. وقتی که تب قطع می شود، نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت در حال فعالیت است. قبایل مختلف برای کاهش تب، از بید در حمام ها استفاده می کنند.

دانه شنبلیله

این گیاه اغلب به عنوان بهترین درمان خانگی تب زرد شناخته شده است. جویدن این دانه ها یا دم کردن چای آن ها، می تواند به طور جدی به درمان علائم تب زرد کمک کند. دانه های شنبلیله می توانند، تب، مشکلات گوارشی، اختلالات روده و مخاط اضافی در نایژک را درمان کنند.

سیر

سیر یکی دیگر از گیاهان بسیار مفید در درمان تب زرد می باشد. سیر می تواند با تحریک هورمون های گرسنگی در بدن، اشتهای از دست رفته را برگرداند و همچنین فشار خون زیاد ناشی از تب زرد را نیز پایین بیاورد. سیر در درمان اسهال نیز بسیار مفید است و به طور کلی، قدرت سیستم ایمنی بدن را در مقابل بیماری های واگیردار افزایش می دهد. سیر می توانند به پیشگیری از تغییر مرحله عادی به مرحله سمی کمک کند.

زغال اخته

یکی دیگر از داروهای ضد تب، زغال اخته می باشد. می توان به آسانی از زغال اخته، یک چای تهیه کرد و مرتباً آن را مصرف کرد تا از شدت بیماری جلوگیری کند. پوست این درخت باید به صورت دم کرده، جهت درمان تب زرد مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته مهم پایانی: باید به خاطر داشته باشید که هیچ درمان قطعی برای تب زرد وجود ندارد. هرچند گزینه های دارویی وجود دارند، اما تنها راه واقعی برای ایمن ماندن، این است که واکسن بزنید. اگرچه داروهای گیاهی طبیعی، اغلب برای آلوپاتی درمانی، ترجیح داده می شوند، اما تب زرد، همچنان یکی از خطرناک ترین بیماری های عفونی محسوب می شود. بنابراین اگر شما قصد سفر به آفریقا یا نقاط خاصی از آمریکای جنوبی را دارید، واکسیناسیون را هرگز فراموش نکنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید