تقویت عضلات کمر با چند روش ساده

با تقویت کمرتان، زندگی بهتری داشته باشید

0
43
تقویت عضلات کمر

وقت صحبت از هستۀ وجودِ جسمیِ انسان می‌شود، موارد کمی هستند که به اندازه ستون فقرات اهمیت داشته باشند. همین باعث می‌شود تا کمر عنصری حیاتی برای انعطاف‌پذیری، تحرک، چابکی، قدرت و سبکِ کلی زندگی‌مان باشد. اما کمر و ستون فقرات در موارد خاصی ضعیف هستند و به طور روزانه استرس و فشار زیادی را تحمل می‌کنند. محافظت کردن از ستون فقرات و تقویت عضلات کمر بخش مهمی از یک زندگی سالم است که باید همواره به آن توجه ویژه داشته باشید.

در ادامه به معرفی برخی روش‌های ساده که به تقویت عضلات کمر و ستون فقرات کمک می‌کنند خواهیم پرداخت.

عادت‌های کاری

بسیاری از مشکلات شایع مربوط به کمر ناشی از عادت‌های کاری شما هستند. به خصوص کسانی که کارهای دفتری دارند و باید برای ساعات طولانی پشت میز بنشینند. این می‌تواند باعث قفل شدن عضلات و مفاصل شده و آنها را مستعد آسیب دیدن کند. سعی کنید در حالت ایستاده کار کنید یا در محیط دفتر تحرک داشته باشید، یا حداقل از صندلی ارگونومیک استفاده کنید.

خواب خوب

خوابیدن بر روی پهلو باعث می‌شود تا کمترین فشار به کمر وارد شود، اما شاید در این حالت برای تراز کردن سر و گردن‌تان با ستون فقرات به دو بالش نیاز داشته باشید. هدفتان باید این باشد که هنگام خوابیدن راحت باشید و در عین حال کمترین فشار را به سر، گردن و کمرتان وارد کنید. از خوابیدن بر روی شکم خودداری کنید. همچنین خواب کافی بسیار مهم است؛ زیرا بدن برای ریکاوری و ترمیم به زمان نیاز دارد.

گرما و سرما درمانی

قرار دادن کمپرس سرد و گرم بر روی کمر می‌تواند جریان خون را افزایش داده و تنش عضلات را کاهش دهد. این کار باعث می‌شود تا خطر آسیب دیدن و درد کمر کاهش پیدا کند.

ماساژ

هرچند وقت یکبار دریافت یک ماساژ جانانه می‌تواند بسیار در تقویت عضلات کمر موثر باشد. باقی ماندن تنش برای مدت طولانی در کمر می‌تواند نحوۀ نشستن، خوابیدن و راه رفتن شما را تغییر دهید و همین می‌تواند تعادل بدن را برهم بزند و در نهایت وزن و استرس را بر روی مفاصل و سایر قسمت‌های بدن منتقل کند. ماساژ می‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

محافظت کردن از ستون فقرات و تقویت عضلات کمر بخش مهمی از یک زندگی سالم است که باید همواره به آن توجه ویژه داشته باشید.

تقویت عضلات کمرتغییر رژیم

شاید فکر کنید که رژیم‌‌تان ربطی به تقویت کمرتان ندارد؛ اما اشتباه نکنید! داشتن عضلۀ بدون‌چربی یک عامل کلیدی برای پشتیبانی از ستون فقرات و کمر می‌باشد. دنبال کردن یک رژیم غذایی که حاوی پروتئین‌های بدون‌چربی، میوه‌ها، سبزیجات و چربی‌های مفید است، می‌تواند به افزایش تولید عضلۀ بدون‌چربی در بدن کمک کند. داشتن یک رژیم متعادل از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب می‌تواند التهاب مفاصل، بافت‌ها و مهره‌های کمر را کاهش داده و به رفع درد و افزایش تحرک کمک کند.

همچنین بخوانید :  فواید رایحه درمانی با روغن های گیاهی

کِرِم‌های کپسایسین

کرم‌های ضدالتهابی فراوانی در بازار وجود دارند که می‌توانید از آنها برای تسکین کمر درد استفاده کنید، اما اگر به دنبال یک کرم ارگانیک و قدرتمند هستید، کرم کپسایسین می‌تواند بسیار موثر واقع شود. این کرم می‌تواند بدن را آرام کرده و با افزایش مواد معدنی، قادر به از بین بردن تنش در کمر، کاهش درد، بی‌حس کردن خفیف و بهبود تحرک می‌باشد.

ورزش ایمن

بسیاری از مردم با هدف تقویت عضلات کمر و در هنگام ورزش کردن، باعث آسیب دیدن کمرشان می‌شوند. به ویژه در افرادی که با وزنه و تمرین‌های شدید هوازی سروکار دارند. حرکات سریع و ساییده شدن بیش از حد بافت‌ها و عضلات کمر می‌تواند به راحتی منجر به آسیب دیدن کمر، بیرون‌زدگی دیسک و التهاب شود. انجام ورزش‌های هوازی با فشار کم مانند شنا کردن بسیار به افرادی که مشکلات کمری دارند توصیه می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید