رفع بوی بد پا با ۷ راه‌کار ساده

0
14
رفع بوی بد پا

بوی بد پا یکی از مشکلات رایجی است که برای همۀ ما در مواقع مختلفی پیش آمده است. راه‌حل‌های خانگی مختلفی برای رفع بوی بد پا به طور سریع وجود دارند. اگر پای شما برای مدت طولانی پوشیده باشد، باکتری‌ها به علت گرما و رطوبت، به راحتی می‌توانند رشد کنند و تکثیر شوند. بنابراین، بهترین روش خانگی برای ریشه‌کن کردن بوی بد پا، این است که کفش و جوراب خود را تمیز نگه دارید. دلایل دیگری مانند مشکلات هورمونی، استرس زیاد و عوارض جانبی داروها نیز می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند.

اگر پاهای خود را برای مدت طولانی در پوششی مانند کفش نگه دارید، آن‌ها بوی بدی خواهند گرفت، که به آن اصطلاحا «بوی پا» می‌گویند. این مشکل در صورتی که جوراب هم پوشیده باشید نیز می‌تواند رخ دهد.

روش‌های خانگی برای رفع بوی بد پا

تعداد زیادی از غدد عرق در پاها وجود دارند که دلیل دیگری برای بوی پا هستند. اسید ایزوالریک که توسط باکتری ها ترشح می شود، دلیل اصلی بوی بد پا می باشد. در ادامه برخی از روش‌های خانگی که می‌توانند پاها را از بوی بد خلاص کنند، گردآوری شده‌اند.

کفش و جوراب خود را تمیز نگه دارید

تمیز نگه داشتن کفش و جوراب، ساده ترین راه برای جلوگیری از بوی بد پا می باشد. جوراب های خود را به طور منظم بشویید و همین کار را با کفش های خود نیز انجام دهید، البته اگر از جنس پارچه هستند. برای کفش های چرمی می توانید آن ها را برای مدتی در زیر آفتاب نگه دارید تا باکتری های موجود در آن ها از بین بروند. پاشیدن کمی جوش شیرین درون کفش ها هم به از بین بردن بوی بد آنها کمک خواهد کرد.

صابون ضدباکتری

بهترین راه برای رفع بوی بد پا شستن آن با صابون ضد باکتری و آب گرم به صورت منظم و حداقل دو بار در روز است. این کار باکتری ها را از تولید بوی بد باز خواهد داشت.

همچنین بخوانید :  درمان خوابیدن با دهان باز

چای کیسه‌ای و آب

اگر مشکل بوی بد پا برای شما حاد شده است، از روش چای کیسه ای و آب داغ برای برطرف کردن آن استفاده کنید. یک تشت را پر از آب گرم کنید و چند چای کیسه ای درون آن قرار دهید. سپس پای خود را به مدت نیم ساعت درون آن بخیسانید.

استفاده از ضدعرق

اکثر مردم از ضد عرق و دئودورانت ها در قسمت های مختلف بدن استفاده می کنند؛ میتوانید از آن ها برای پای خود نیز استفاده کنید. ضدعرق ها قطعا بوی پای شما را از بین خواهند برد و پاها را با رایحه بهتری معطر خواهند کرد. شما همچنین می توانید از پودر برای جلوگیری از عرق کردن پاهای خود استفاده کنید.

آب برنج

یکی از موثرترین روش ها برای رفع بوی بد پا خیساندن آنها در آب برنج می باشد. برای انجام این کار باید برنج سفید را به مدت نیم ساعت در آب بجوشانید و سپس آن را آبکش کنید. پاهای خود را در آب برنج بخیسانید تا بوی بد آنها به کلی از بین برود.

سرکه سیب

شما می توانید سرکه سیب را با آب گرم در یک تشت کوچک مخلوط کنید و پای خود را در آن قرار دهید. این کار به راحتی باعث از بین رفتن بوی بد پای شما می شود. همچنین می توانید برای از بین بردن بوی بد جوراب ها نیز، آن ها را در این مخلوط بشویید.

رژیم غذایی مناسب

بوی بد پا به نوع مواد غذایی که مصرف می کنید نیز مرتبط است. اگر از غذاهایی با طعم تند و تیز مانند پیاز، فلفل، و سیر استفاده می کنید، پای شما بو خواهد گرفت. بنابراین، اگر قصد دارید که برای مدت طولانی پاهای خود را پوشیده نگه دارید، سعی کنید کمتر از این نوع غذاها مصرف کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید