خواص لسیتین و منابع غذایی آن

0
113
لسیتین

لسیتین بیشتر یک واژۀ کلی برای ترکیبی از فسفولیپیدها است؛ اشکال گوناگونی از این ترکیبات در منابع حیوانی و گیاهی یافت می‌شوند. این فسفولیپیدها، که به نام علمی فسفاتیدیل کولین نامیده می‌شوند، کاملا ایمن بوده و معمولا در غشای سلولی حضور دارند. در بدن انسان، لسیتین به طور مستقیم به بهبود عملکرد در مغز مرتبط است و با غلظت بالا در کبد، کلیه‌ها و سیستم قلبی-عروقی بدن یافت می‌شود.

اکثر مردم نمی‌دانند که لسیتین چیست، زیرا حتی بدون اینکه متوجه شوند، مقدار کافی از آن در رژیم غذایی آن‌ها وجود دارد و برای فعالیت طبیعی سوخت‌و‌ساز بدن بسیار مهم است. هنگامی که لسیتین برای اولین بار مشتق شد، شرایط استفاده از فرم‌های خالص لسیتین برای اهداف دارویی و مکملی به وجود آمد.

ادعاهای زیادی در مورد اثرات این ترکیب بر سلامتی ما وجود دارد و در حالی که تحقیقات زیادی انجام شده است، همچنان معیارهای دقیقی از آنچه که لسیتین می‌تواند انجام دهد و نمی‌تواند انجام دهد در دست نیست. فعل و انفعالات بسیاری بین این ترکیب و کولین وجود دارد، و هر دو در غذاهای خاصی حضور داشته و در بدن اهداف مشابه‌ای را دنبال می‌کنند.

خواص لسیتین

مصرف مقدار مناسبی از لسیتین مزایای بسیاری دارد که عبارتند از:

 • کاهش سطح کلسترول
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی
 • بهبود عملکرد گوارش
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی
 • بهبود عملکرد شناخت و آگاهی

در ادامه این خواص لسیتین را با جزییات بیشتری بررسی میکنیم.

عملکرد شناختی

پس از مصرف لسیتین و تبدیل شدن آن به ناقل عصبی استیل کولین این ترکیب به یک بخش حیاتی از سلامت شناختی و فرآیندهای ترمیم در مغز تبدیل می شود. لسیتین می تواند از روند کهولت آگاهی و شناخت را در مغز کاهش داده و از بیماری های نقصان عصبی مانند بیماری پارکینسون (فلج مرتعش) یا آلزایمر جلوگیری کند.

لسیتین

سیستم ایمنی

با افزایش سلامتی عروق و سوخت و ساز، این ترکیب باعث محافظت از بدن در برابر التهابات غیر ضروری و همچنین دفاع در برابر عفونت ها می شود.

سلامت قلب

تاثیرات لسیتین در بهبود سطح کلسترول و در نتیجۀ آن کاهش میزان پلاک در شریان ها و عروق خونی کاملا روشن است، بنابراین خطر ابتلا به تصلب شریان، حمله ی قلبی و سکته ی مغزی را کاهش می دهد.

جلوه پوست

این فسفولیپیدها به طور طبیعی آنتی اکسیدان هستند، به این معنی که آن ها می توانند به جلوگیری از اثرات منفیِ رادیکال های آزاد در سراسر بدن، از جمله پوست کمک کنند. مکمل یا مقدار مناسب لسیتین می تواند در جلوگیری از چروک و لکه های سنی موثر باشند.

همچنین بخوانید :  10 دلیل برای مصرف بیشتر جوانه ها

سلامت جنسی مردان

این گروه از فسفولیپیدها می تواند گردش خون را افزایش داده و سلامت قلبی و عروقی را بهبود ببخشد. این نکته باعث افزایش میل و قوای جنسی در مردان می شود.

گوارش

لسیتین اضافی اغلب به عنوان یک افزودنی یا امولسیفایر در غذاها استفاده می شود و به بهبود عملکرد گوارشی، از جمله جذب مواد مغذی توسط روده کوچک کمک می کند.

منابع غذایی لسیتینلسیتین

اگر می خواهید مقدار لسیتین مصرفی خود را افزایش دهید، تعدادی از منابع غذایی وجود دارند که می توانید به راحتی در رژیم خود بگنجانید. این مواد شامل موارد زیر می شوند:

 • غذاهای دریایی
 • سبزیجات سبز
 • حبوبات
 • گوشت قرمز
 • تخم مرغ
 • محصولات لبنی

در اکثر افراد مقدار این ترکیب که در غذا مصرف می کنند، کافی است و هیچ مکمل غذایی دیگری نیاز ندارند. با این حال، این نکته اثبات شده است که برخی شرایط خاص سلامتی را می توان با افزایش لسـیتین موجود در بدن، تسهیل کرد.

عوارض جانبی لسیتین

هنگامی که این ترکیب در رژیم غذایی شما وارد می شود، احتمال ابتلا به عوارض جانبی بسیار کم است، اما اگر مصرف مکمل بیشتری داشته باشید، خطر ابتلا به عوارض گوارشی و عوارض احتمالی حاملگی افزایش می یابد.

مشکلات معده‌ای

همانطور که اغلب اتفاق می افتد زمانی که شما مقدار یک ماده مغذی خاص را در رژیم غذایی خود تغییر دهید، این مکمل می تواند باعث اسهال، گرفتگی، التهاب و سایر عوارض جانبی دستگاه گوارش همراه شود.

بارداری

این نکته مشخص نیست که آیا دوز متمرکز لسیتین می تواند از طریق شیر مادر یا جفت منتقل شود، بنابراین توصیه می شود که در هنگام بارداری یا شیردهی از مکمل لـسیتین استفاده نکنید.

تضادهای دارویی

پیش از اضافه کردن این مکمل به رژیم غذایی خود، باید درباره ی هرنوع دارو و روش درمانی که استفاده می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

واکنش‌های حساسیتی

برخی افراد پاسخ های التهابی به مصرف این مکمل می دهند که به شکل کهیر، خارش و حتی تنگی نفس ظاهر می شود. در صورت مواجه با عوارض جانبی جدی، بلافاصله مصرف لسـیتین را قطع کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید