فواید نیکوتین برای بهبود سلامتی

سیگار نکشید، اما نیکوتین مصرف کنید!

0
43
فواید نیکوتین

نیکوتین آلکالوئیدی است که به‌عنوان عضوی از خانوادۀ گیاهان نایت‌شِد (nightshade) شناخته می‌شود. نیکوتین تاثیری قوی بر سیستم عصبی پاراسمپاتی بدن دارد. نیکوتین معروف به ماده‌ای محرک است و تقریبا بیشتر مردم آن را می‌شناسند چرا که از اجزای فعال سیگار به حساب می‌آید و به همین دلیل است که مصرف سیگار می‌تواند عادت بسیار خطرناکی باشد. اما آیا می‌دانستید نیکوتین میتواند برای سلامتی انسان مفید باشد؟ البته منظور نیکوتینی است که در برخی از سبزیجات یافت میشود و نه نیکوتین سیگار. در این مطلب به بررسی فواید نیکوتین خواهیم پداخت.

بعد از اینکه بدن فرد در معرض نیکوتین –به عنوان محرک قوی بر سیستم عصبی– قرار گرفت، بدن شروع به درخواست بیشتر برای آن می‌کند. معمولا نیکوتین تنها برای مدت کوتاهی بر بدن تاثیر می‌گذارد. چیزی که بیشتر مردم نمی‌دانند این است که این ترکیب معمولا در انواع صیفی‌جات مثل بادمجان، گوجه ‌فرنگی و سیب‌زمینی نیز به مقدار کم یافت می‌شود.

این صیفی‌جات در برخی موارد می‌توانند به منظور اهداف درمانی و یا کمکی برای درمان اعتیاد به سیگار استفاده شوند. این ترکیب شیمیایی به خودی خود و یا ذاتا خطرناک نیست ولی اینکه منبع عمده‌ی این ماده‌ی محرک سیگار معرفی ‌شده، باعث می‌شود که بسیاری از افراد آن را به عنوان ترکیبی «بد» بشناسند.

فواید نیکوتین

مزایای بسیاری برای این ترکیب وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • جلوگیری از بیماری پارکینسون
  • کاهش خطر ابتلا به آلزایمر
  • افزایش انرژی
  • کاهش ورم
  • درمان افسردگی

همراه ما باشید تا در ادامه به جزئیات بیشتری دربارۀ فواید نیکوتین و همچنین مضرات آن بپردازیم.

بیماری پارکینسون

در‌حالی که سیگار کشیدن هرگز پیشنهاد نمی‌شود، اما (طبق مطالعات مقرر) تحقیق شده است که احتمال ابتلای افراد سیگاری به بیماری پارکینسون –عمدتا به دلیل تاثیر نیکوتین بر روی مغز– سه برابر کمتر از دیگران است.

بیماری آلزایمر

نیکوتین به عنوان یک محرک شناخته شده می‌تواند به مغز کمک کند تا فعال و درگیر باقی بماند و همچنین می‌تواند همانطور که سن افزایش می‌‌یابد خطر ابتلا به بیماری های عصبی مغز را نیز کاهش دهد.

همچنین بخوانید :  درمان خوابیدن با دهان باز

تقویت حافظه

افزایش انرژی چشمگیر با توجه به عملکرد شناخته شده‌ی وابسته به نیکوتین می‌تواند به بهبود عملکرد حافظه و ابقای اطلاعات کمک کند.

مصرف سیگار فوق‌العاده خطرناک بوده و احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند سرطان را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

سندرم توره

برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف منظم این آلکالوئید می‌تواند از شدت سندرم توره بکاهد.

ورم مفاصل

این ترکیب مقداری خاصیت ضد التهابی دارد، به ‌طوری که می‌توان از آن درمانی ایده آل برای درد مفاصل و دیگر مباحث التهاب مزمن شامل سردردها و سندرم روده‌ی تحریک پذیر بدست آورد.

افسردگی

ذات محرک این ترکیب برای آن دسته از افرادی که از کمبود انرژی رنج می‌برند، افسرده‌اند و یا اختلالات حسی دارند، شرایطی فوق العاده را فراهم می کند. از طرفی ترک نیکوتین نیز خود میتواند باعث بروز افسردگی و نوسانات خلقی شود.

عوارض جانبی نیکوتین

این ترکیب شیمیایی مقدار زیادی عوارض جانبی شناخته شده نیز دارد، مخصوصا اعتیاد، اختلالات سیستم عصبی، رشد تومور و تاثیر منفی در رشد مغز.

  • اعتیاد: اصلی ترین عارضه ی جانبی نیکوتین اعتیاد است. درحالی که اغلب از تزریقات و مکمل ها برای کمک به افراد به منظور ترک اعتیاد به سیگار استفاده می شود ولی بدن همچنان همان اندازه نیکوتینی که در زمان مصرف ترکیب شیمیایی در اختیار داشت را دائما درخواست می کند.
  • سیستم عصبی: مقدار زیاد نیکوتین، به هر شکلی و به عنوان محرکی قوی، منجر به اضطراب، عصبانیت و تحت فشار قرار گرفتن زیاد هورمون های بدن می شود.
  • رشد مغز: مطالعات انجام شده نشان می دهند که مصرف مداوم این آلکالوئید قبل از اینکه مغزتان رشد کامل را داشته باشد (سن ۲۵-۲۸) می تواند به رشد لایه ی جلویی مغز آسیب برساند. به همین دلیل سیگار کشیدن در سنین جوانی بسیار خطرناک است.
  • تومورها: مشهود است که این ترکیب می تواند رشد تومور را تشدید کند و باعث می شود که عملکرد درمانی تومور نیز تاثیر کمتری داشته باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید