روغن کنجد چه فوایدی برای سلامتی دارد

روغنی همه‌کاره، با فواید بی‌نظیر

0
9
خواص روغن کنجد

این روغن گیاهی کمتر شناخته شده که از دانه‌های کنجد به‌دست می‌آید، در حقیقت یکی از سالم‌ترین جایگزین‌های موجود برای روغن‌های معمولی محسوب می‌شود. دانه‌های کنجد با نام علمی سزاموم ایندیکوم (Sesamum indicum) شناخته می‌شوند. این دانه‌های قهوه‌ای مایل به زرد، در ابتدا در آفریقا یافت شدند، اما به مقدار اندک در شبه‌قارۀ هند نیز رشد می‌کنند. در سال‌های اخیر، به علت سادگی و کم هزینه بودن استخراج این روغن‌ها، مصرف روغن کنجد افزایش یافته است (فرآیند سادۀ شناورسازی دانه‌های کنجد در آب داغ و یا استفاده از تکنیک‌های فشردن).

بهترین روغن کنجد از دانه‌های کاملا رسیده -یعنی دانه هایی که پوستۀ بیرونی آنها پاره شده باشد- بدست می‌آید. این روغن در آشپزی کاربردهای بسیاری دارد و بیشتر در دستور پخت غذاهای آسیایی، از جمله چینی، ژاپنی و خوراک‌های آسیای جنوب شرقی و همچین غذاهای خاورمیانه، استفاده می‌شود.

در ادامه به بررسی مهمترین مزایای روغن کنجد برای سلامتی می‌پردازیم.

مراقبت از مو

روغن کنجد به طور سنتی برای بهبود سلامت مو، مورد استفاده قرار گرفته است و به حفظ رنگ و به حداقل رساندن ریزش مو کمک می کند. علاوه بر این، اثرات ضد باکتریایی روغن کنجد، قادر به جلوگیری از آسیب پاتوژن ها و عوامل بیگانه به پوست سر و یا موهایتان می باشند.

مراقبت از پوست

روغن کنجد، سرشار از روی می باشد که یکی از ضروری ترین مواد، برای پوست شماست. روی به عنوان افزایش دهندۀ صافی و قابلیت ارتجاعی پوست عمل کرده و به کاهش لکه های پیری و رفع ناراحتی های پوستی از جمله پیری زودرس، کمک می کند.

محافظت از سلامت قلب

روغن کنجد نیز مانند دیگر روغن های گیاهی به علت محتوای اسید چرب، مفید و لذیذ می باشد. این روغن حاوی طیف گسترده ای از اسیدهای چرب اشباع نشده مانند سسامول (sesamol) و سسامین (sesamin) می باشد. این اسیدهای چرب باعث تقویت سیستم قلبی-عروقی شده و به کاهش سطح کلسترول بد (LDL) کمک می کنند.

تقویت بافت استخوان

مس، روی و کلسیم، سه مادۀ معدنی هستند که نقش مهمی در رشد استخوان های بدن دارند. این بدین معناست که با حفظ سطح مناسبی از روغن کنجد در رژیم غذایی تان قادر خواهید بود میزان رشد و تقویت مفاصل را افزایش داده، سرعت رشد استخوان ها را نیز بالا برده و مانع از بروز هر گونه درد در استخوان ها شوید.

همچنین بخوانید :  خواص موسیر برای سلامتی بدن انسان

خواص روغن کنجد

کاهش اضطراب

تیروزین (Tyrosine) اسید آمینه ای است که در روغن کنجد یافت شده و مستقیما به فعالیت های سروتونین (serotonin) در مغز متصل می شود، که می تواند از طریق اشباع بدن با آنزیم ها و هورمون هایی که سبب احساس خوشحالی می شوند، موجب ایجاد روحیه ای شاداب در افراد شود. به عبارت دیگر، هنگامی که از اضطراب و یا افسردگی رنج می برید، روغن کنجد می تواند به شما انرژی مثبت داده و سرحالتان بیاورد.

بهداشت دهان و دندان

روغن کنجد توسط متخصصان دندانپزشک بسیار توصیه می شود. در این راستا روشی وجود دارد، که طی این عمل باید روغن را در دهانتان قرار دهید و پس از غرغره کردن، آن را بیرون بریزید. استفاده از این روش برای رسیدن به دندان هایی سفیدتر، کاهش سطوح پلاک دندان و محافظت در برابر باکتری استرپتوکوک موتاس (streptococcus mutants) موثر می باشد.

افزایش گردش خون و سوخت‌وساز

محتوای مس و روی بالا بدین معنی است که بدن قادر به عملکرد در سطح بهینۀ خود می باشد. به ویژه اینکه مس، برای تولید گلبول های قرمز خون مورد نیاز است. با توجه به اینکه روغن کنجد حاوی مقادیر قابل توجهی از روی می باشد، با مصرف آن می توانید مطمئن باشید که بدن شما مقدار مناسب خون را به اندام ها و بافت های بدن می رساند و شیوۀ زندگی سالم تری را برای شما تضمین می کند.

فواید روغن کنجد برای کاهش التهاب

مس یک مادۀ ضد التهاب طبیعی است و می تواند به کاهش التهاب و ناراحتی های مختلفی نظیر، نقرص و التهاب مفاصل کمک کند. مس، تورم مفاصل را کاهش می دهد و استخوان ها و رگ های خونی را تقویت می کند و همچنین به شما کمک می کند تا سال ها بدون هیچ التهاب دردناکی بدنتان را قوی و محکم نگه دارید.

هشدار

اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا پادبند استفاده می کنید، لازم است قبل از اضافه کردن روغن کنجد به رژیم غذایی تان با پزشک خود صحبت کنید. این روغن فشار خون شما را پایین آورده و خون را رقیق میکند. بنابراین ترکیب برخی داروها با این روغن می تواند خطرناک باشد. در غیر این صورت، می توانید از هر راهی که تمایل دارید، از این روغن لذت ببرید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید