تائورین چیست و چه فوایدی دارد

ترکیبی ارگانیک و با خواص فر

0
22
تائورین

تائورین (Taurine) نوعی ترکیب ارگانیک مهم است که در بافت‌های حیوانی، رودۀ بزرگ و سایر اندام‌های انسان یافت می‌شود. این ماده نقش مهمی را در فرآیند‌های بیوشیمیایی دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه‌های عصبی و قلبی – عروقی ایفا می‌کند. تائورین برای عملکرد مطلوب مغز، چشم‌ها، بافت عضلانی و قلب مورد نیاز می‌باشد. به همین دلیل است که مصرف این ماده بسیار برای سلامتی مهم است. این اسید حاوی گروهی از آمینه است که از لحاظ فنی اسید آمینه محسوب نمی‌شوند. تائورین معمولا مانند اسید سولفونیک بعنوان اسید آمینه غیرضروری طبقه‌بندی می‌شود.

اگرچه یک رژیم غذایی سالم معمولا میزان کافی از تائورین را تأمین می‌کند، اما اغلب مصرف مکمل آن به افرادی که به بیماری قلب یا دیابت دچار هستند پیشنهاد می‌شود. منابع غذایی تائورین عبارتند از: گوشت، ماهی و لبنیات. همین موضوع باعث می‌شود که دریافت کافی این ماده برای افراد گیاه‌خوار دشوار باشد. اگرچه مصرف منابع کامل پروتئین مانند سویا، گندم سیاه، کینوآ و تخم شاهدانه می‌توانند اسیدهای آمینه اساسی را تأمین کنند که در بدن به تائوریـن تبدیل خواهند شد.

فواید تائورین برای سلامتی

مهم‌ترین و قابل‌توجه‌ترین فواید تائورین برای سلامتی عبارتند از:

  • درمان بیماری پارکینسون
  • بهبود عملکرد ورزشی
  • پیشگیری از بیماری‌های قلبی
  • کاهش خطر دیابت
  • کاهش وزن
  • پیشگیری از سندرم متابولیک
  • تسکین بیماری‌های مربوط به لثه
  • بهبود رشد عضلات

در ادامه به بررسی جزییات برخی از این فواید خواهیم پرداخت.

بیماری قلبی – عروقی

این ترکیب قادر است که سطوح پتاسیم و دیگر الکترولیت‌ها در بدن را حفظ کند. این خاصیت می‌تواند به بهبود فشارخون کمک کرده و در نتیجه از بروز تصلب شرایین، حملات قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های قلبی جلوگیری کند. علاوه بر این، تائوریـن می‌تواند سطوح کلی کلسترول را نیز کاهش دهد.

بیماری پارکینسون

تحقیقات نشان می‌دهند که رشد مجدد سلول‌های خنثی در افرادی که سطوح کافی یا زیادی از تائورین را در بدن‌شان دارند، ممکن است. این می‌تواند به وارونه کردن یا کاهش دادن اثرات برخی از بیماری‌های انحطاط عصبی، مانند پارکینسون کمک کند.

اگر پزشکتان مصرف مکمل تائورین را توصیه کرده است، اغلب متخصصان مصرف کمتر از ۳۰۰۰ میلی‌گرم از این ترکیب را در روز پیشنهاد می‌کنند.

کاهش وزن

کاهش سطوح چربی در جریان خون و کمک به بدن در مدیریت قند اضافی خون، دو مورد از بهترین فواید تائورین می‌باشند. به همین دلیل است که این ترکیب می‌تواند به کاهش وزن و فرآیند چربی‌سوزی کمک کند.

همچنین بخوانید :  آیا پاپ کورن برای سلامتی مفید است

تائورینسندرم متابولیک

این ترکیب می‌تواند با کاهش عوامل خطر سندرم متابولیک که شامل چاقی، فشارخون بالا و دیابت هستند، نقشی پیشگیرانه برای این سندرم داشته باشد.

رشد عضلات

مکمل تائورین می‌تواند به تفکیک عضله اسکلتی کمک کند و داشتن سطوح مطلوبی از این ترکیب، در رشد و تقویت عضلات موثر خواهد بود. به همین دلیل است که این مکمل در میان بدنسازان و وزنه‌برداران بسیار محبوب است.

عملکرد ایمنی بدن

داشتن سطوح مناسبی از تائوریـن در بدن می‌تواند به تنظیم کردن فعالیت‌های سیستم ایمنی کمک کند. این بدین معناست که احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک و سایر مشکلاتی که منجر به مصرف غیرضروری انرژی بدن می‌شوند کاهش پیدا می‌کند.

مقدار مصرف تائورین

اگر پزشکتان مصرف مکمل تائورین را توصیه کرده است، اغلب متخصصان مصرف کمتر از ۳۰۰۰ میلی‌گرم از این ترکیب را در روز پیشنهاد می‌کنند. در این مقدار، بدن قادر است که تائوریـن اضافی را پردازش کرده و بدون اثرات جانبی آن را دفع کند. اما مصرف بیش از حد تائورین به همراه منابع غذایی و همچنین تولید این ترکیب در بدن، می‌تواند اثرات جانبی ناخواسته و بالقوۀ خطرناکی را همراه داشته باشد.

عوارض جانبی تائورین

  • اختلال دو قطبی: مطالعات نشان داده‌اند که مصرف منظم یا زیاد این ترکیب می‌تواند علائم اختلال دو قطبی را تشدید کند. حتی مصرف این ماده در مقادیر متوسط هم ممکن است اثرات منفی بر روی این بیماران داشته باشد.
  • بارداری: برخی از معروف‌ترین مکمل‌های تائـورین حاوی ترکیبات فعال دیگری نظیر کافئین هم هستند که مصرف آنها را برای زنان باردار یا شیرده خطرناک می‌کند. این افراد باید از مصرف این اسید آمینه غیرضروری خودداری کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید