خطرناکترین عوارض استرس را بشناسید

استرس خطرناکتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید

0
10
عوارض استرس

استرس‌های زندگی روزمره در پایان روز روی هم انباشته می‌شوند و در آخر به سطح قابل چشمگیری می‌رسند. استرس کار، سر‌و‌کله زدن با بچه‌ها، استرس زندگی اجتماعی و کشمکش‌هایی که برای پرداخت قبض‌ها دارید، همه می‌توانند باعث افزایش سطح استرس شوند. اما چقدر از عوارض استرس و خطر آنها آگاهی دارید؟

با این که برخی معتقدند تحت شرایط استرس، بهتر کار می‌کنند؛ اما استرس خطرات بسیار زیادی دارد که باعث میشود این ایده، چندان جالب به نظر نرسد؛ خطراتی مانند سالخوردگی زودرس و یا حتی مشکلات قلبی و دیگر مشکلات سلامتی طولانی‌مدت، از جمله این خطرات هستند. برای آگاهی بیشتر از این عوارض و خطرات، این مقاله را مطالعه کنید.

خطرناکترین عوارض استرس

برای آگاهی بیشتر از این عوارض و خطرات استرس که سلامتی جسمی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند، در ادامه با ما همراه باشید.

آسیب مغزی

آیا تعجب می کنید که چرا ساده ترین مسائل را هم فراموش می کنید؟ این مسئله هنگامی اتفاق می افتد که سطح هورمون استرس بسیار بالا می رود، و باعث می شود تا یک قسمت از مغز –بخصوص قسمت مربوط به حافظه– دچار آسیب شود. در واقع آسیب مغزی از خطرناکترین عوارض استرس است.

ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

هنگامی که شما استرس زیادی دارید، سیستم ایمنی بدن تان نمی تواند به درستی عمل کند. این مسئله باعث ایجاد آسیب هایی در بدن شما می شود که برای بهبود یافتن به مدت زمان بسیار طولانی نیاز دارند. عوارض استرس خطر ایجاد عفونت ها را نیز افزایش می دهد. استرس همچنین می تواند باعث عود کردن دوباره ی عفونت هایی مانند سرماخوردگی شود.

کاهش سطح انرژی

استرس مزمن می تواند تاثیر منفی بر میتوکندری بدن شما داشته باشد. میتوکندری ها بخشی از بدن هستند که همه ی سلول ها و اندام ها، انرژی خود را از آن ها می گیرند.

سم‌زدایی ناموثر

عوارض استرس می تواند فرآیند چربی شکنی آنزیم ها را آهسته تر کند. این مسئله همچنین رفع مسمومیت توسط داروهای تجویز شده را نیز با مشکل مواجه می کند. بعلاوه استرس در اغلب موارد باعث می شود که میل افراد به خوردن چربی و غذاهای دارای قند نیز افزایش پیدا کند.

فشار خون بالا

هنگامی که شما دائما استرس دارید، اغلب نمی دانید که باید چه رفتار و واکنشی را از خود نشان دهید. این واکنش باعث افزایش فشار خون و در نتیجه، باعث ضخیم شدن دیواره ی رگ های خونی می شود که همین امر نیز باعث می شود که باز هم فشار خونتان افزایش پیدا کند.

همچنین بخوانید :  اثرات استرس بر بدن انسان

عوارض استرس

کاهش عملکرد جنسی

عوارض استرس نه تنها باعث می شود که میل و اشتیاقی به برقراری رابطه ی جنسی نداشته باشید، بلکه تاثیر بسیار زیادی بر هورمون های جنسی نیز دارد. استرس مزمن می تواند باعث افزایش چسبندگی گلوبولین به هورمون های جنسی مانند تستوسترون و استروژن شود. این امر معمولا موجب می شود تا سلول های شما تستوسترون و استروژن کمتری دریافت کنند و تولید هورمون کورتیزول متوقف شود که در نتیجه ی آن هورمون های جنسی کمتری هم تولید می شوند.

کاهش تراکم استخوان‌ها

یکی از مهم ترین خطرات و عوارض استرس ، کاهش تراکم استخوان ها می باشد. این مسئله باعث افزایش درد در قسمت هایی از بدن مانند مفاصل و عضلات می شود.

سلامت دهان

اغلب افرادی که در بیشتر مواقع استرس دارند، دندان هایشان نیز ناخودآگاه به هم ساییده می شود. این ساییدگی به تدریج باعث خرابی دندان های شخص شده و بیماری های مربوط به لثه و فک را نیز به همراه دارد. این مسئله بیشتر در افرادی دیده می شود که در مورد مسائل مالی شان استرس زیادی دارند، زیرا آن ها حتی در خواب نیز دندان هایشان را به هم می سایند.

مشکلات قلبی

این مسئله شاید خیلی تعجب آور نباشد که استرس برای سلامت قلب مضر است. با فراوانی تولید هورمن استرس، میزان ضربان قلب نیز افزایش می یابد؛ این مسئله که تنگی رگ های خونی را نیز به دنبال دارد، باعث می شود تا قلب شما به سختی کار کند. افزایش استرس باعث افزایش فشار خون نیز می شود که افزایش خطر حملات قلبی و سکته را نیز به دنبال خواهد داشت.

افزایش وزن

یکی از شایع ترین مشکلاتی که افراد با استرس با آن مواجه می شوند، پرخوری است. استرسی که با پرخوری همراه باشد باعث افزایش وزن چشمگیری می شود که حتی می تواند برای سلامتی عمومی بدن نیز مضر باشد.

پیری زودرس

چین و چروک، ضعیف شدن ماهیچه ها، مشکلات بینایی و پیری پوست، همه از عوارض استرس محسوب می شوند. همه ی این مشکلات مزمن می توانند شما را پیرتر از آنچه هستید نشان دهند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید