زغال فعال – فواید و کاربردها

0

زغال فعال یا کربن فعال یک ترکیب طبیعی است که برای گیر انداختن سموم و مواد شیمیایی در بدن استفاده می‌شود. این باعث می‌شود تا این مواد دوباره جذب بدن نشده و سریع‌تر دفع شوند. زغال فعال از منابع مختلفی بدست می‌آید، اما برای استفادۀ درمانی، مهم است که منبع زغال از پوسته‌های نارگیل یا سایر منابع طبیعی باشد.

یکی از رایج‌ترین کاربردهای زغـال فعال مربوط به درمان امن و موثر مسمومیت و عوارض مصرف زیاد دارو  (اُوردوز) می‌باشد. زغال فعال در مراکز اورژانسی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این موارد، این ترکیب برای کاهش نفخ و گاز، کاهش کلسترول و درمان مشکلات مربوط به جریانِ صفرا در دوران بارداری مفید است.

فواید و کاربردهای زغال فعال

هر دفعه که زغـال فعال مصرف کردید، مهم است که در آن روز ۱۲ تا ۱۶ لیوان آب بنوشید. در صورت عدم دریافت آب کافی، زغال فعال می‌تواند باعث کمبود آب بدن شود.

در ادامه برخی از فواید این ترکیب را بررسی خواهیم کرد:

سفیدکنندۀ دندان

زغال فعال به سفید کردن دندان‌ها کمک کرده و در عین حال سلامت دهان را از طریق برقراری تعادل pH در دهان بهبود می‌دهد. این ترکیب همچنین به پیشگیری از پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و بیماری لثه کمک می‌کند.

از بین بردن نفخ و گاز

بیشتر بخوانید:

زغال فعال می‌تواند در برطرف کردن نفخ و گاز آزاردهندۀ بدن موثر باشد. در واقع زغال فعال اینکار را از طریق مهار کردن محصولات جانبی غذاهای گازساز در بدن انجام می‌دهد.

مطالعه‌ای که در American Journal of Gastroenterology چاپ شد نشان می‌دهد که زغـال فعال به پیشگیری از گاز روده بعد از خوردن یک غذای گازساز کمک می‌کند.

تصفیه آب

زغـال فعال ناخالصی‌های آب را درون خود گیر می‌اندازد که شامل مواد حلال، آفت‌کش‌ها، ضایعات صنعتی و سایر مواد شیمیایی هستند. به همین دلیل است که زغال فعال در سیستم‌های تصفیۀ آب در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این ترکیب قادر به جذب ویروس‌ها، باکتری‌ها و مواد معدنیِ آب سخت نیست.

حذف اورژانسی سموم

اغلب ترکیبات ارگانیک، آفت‌کش‌ها، جیوه، کود و سفید‌کننده‌ها به سطح زغـال فعال متصل می‌شوند و این اجازه می‌دهد تا این مواد سریع‌تر دفع شده و همچنین جذب بدن نشوند.

از زغـال فعال در مواردی که به طور تصادفی یا عمدی اُوردوز دارو اتفاق می‌افتد نیز استفاده می‌شود. زغال فعال برای خنثی کردن اثرات اُوردوز داروهای مختلفی نظیر آسپرین، تریاک، کوکائین، مورفین و استامینوفن موثر است. بسیار مهم است که مقدار مناسبی از زغـال فعال در سریع‌ترین زمان ممکن بعد از مصرف دارو – حداکثر یکساعت بعد از مصرف – استفاده شود.

سایر فواید

  • مفید برای سلامتی پوست و بدن
  • پاکسازی دستگاه گوارش
  • ضد پیری
  • کاهش کلسترول بالا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.