طب سوزنی و مزایای علمی آن

0

معمولاً درمان‌های جایگزین توسط پزشکان نادیده گرفته می‌شوند و این به دلیل مطلع نبودن بسیاری از پزشکان از فواید این روش‌هاست که توسط مطالعات علمی اثبات شده‌اند. در این مطلب به بررسی مطالعه‌ای که توسط مجلۀ معتبر Archives of Internal Medicine پیرامون فواید طب سوزنی انجام گرفته است می‌پردازیم.

محققین نزدیک به ۱۸ هزار نفر را مورد مطالعه قرار دادند و اثرات طب سوزنی را بر روی این افراد بررسی کردند. نتایج نشان می‌دهند که طب سوزنی روشی مؤثر برای درمان درد مزمن بوده و پزشکان باید آن را برای درمان آرتریت و سایر عارضه‌های مزمن پیشنهاد کنند.

درد مزمن مطمئناً یکی از شایع‌ترین عواملی است که باعث می‌شود مردم به سراغ طب سوزنی بروند، اما به‌غیراز درد مزمن، ۶ مورد دیگر هستند که طب سوزنی می‌تواند در تسکین و درمان آن‌ها مؤثر باشد.

تسکین کمردرد

طب سـوزنی می‌تواند به‌طور موفقیت‌آمیزی درد مزمن کمر را تسکین دهد و در متون علمی به‌خوبی به این مزیت اشاره شده است. متخصصین طب سـوزنی می‌گویند که بیشترین دلیل مراجعۀ مردم به کلینیک‌های طب سوزنی به‌منظور درمان کمردرد می‌باشد.

افزایش اثرات داروها

مطالعه‌ای که در کشور چین انجام شد و در مجلۀ Alternative and Complementary Medicine منتشر گردید نشان می‌دهد که مصرف دوز پایینی از داروی فلوکستین به همراه طب سـوزنی می‌تواند بسیار در کاهش اضطراب در بیمارانی که تحت درمان دارویی برای افسردگی هستند، مؤثر باشد. کاهش دوز مصرفی فلوکستین و اضافه کردن طب سوزنی به روند درمانی، عوارض جانبی این دارو را در افرادی که شامل حالت تهوع، افزایش وزن و کاهش میل جنسی بودند، کاهش داد.

تسکین سوزش معده

محققین برزیلی دریافتند که طب سوزنی می‌تواند به تسکین سوزش معده و سوءهاضمه در زنان باردار کمک کند. در این مطالعه گروهی از زنان باردار ترکیبی از داروها و طب سوزنی دریافت کردند و گروه دیگری مشاورۀ تغذیه‌ای و در صورت نیاز دارو دریافت کردند. در این طول روند این مطالعه، ۷۵ درصد از زنان گروه اول (دارو و طب سوزنی) با بهبود و کاهش سوزش معده و کمتر شدن مصرف داروی ضدترشی معده مواجه شدند. اما ۴۵ درصد از زنان گروه دوم همچنان این مشکلات و عوارض جانبی را تجربه کردند.

خنثی کردن عوارض پرتودرمانی

بیماران مبتلا به سرطان که تحت پرتودرمانی هستند، به‌احتمال‌زیاد عوارض جانبی مختلفی را تجربه می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند که طب سـوزنی می‌تواند در کاهش این عوارض جانبی مؤثر باشد، به‌ویژه مشکلاتی مانند حالت تهوع و خشکی لب که در بیمارانی که پرتودرمانی بر روی سر و گردن آن‌ها انجام می‌شود رایج است.

بیشتر بخوانید:

طب سوزنی

کاهش سردردهای مداوم

بررسی ۲۲ مطالعۀ مرتبط با طب سوزنی، میگرن و سردردهای تنشی نشان می‌دهد که انجام طب سـوزنی به‌طور منظم، در پیشگیری از وخیم شدن سردردهای تنشی و میگرنی مؤثر است و درمانی قابل‌توجه برای سردرد می‌باشد.

درمان چاقی

اثر طب سـوزنی برای درمان چاقی همانند فواید دیگری که بالاتر ذکر کردیم به‌خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. اما همچنان شواهدی وجود دارند که به مزیت این روش درمانی برای کاهش وزن اشاره دارند. محققین کره‌ای ۳۱ مطالعه که جمعاً بر روی ۳۰۱۳ نفر انجام شده بود را بررسی کردند و دریافتند که طب سوزنی برای کاهش وزن، مؤثرتر از تغییرات سبک زندگی یا داروهای شیمیایی عمل می‌کند. البته این محققین که مطالعۀ خود را در مجلۀ Obesity منتشر کردند، به این نکته اشاره می‌کنند که مطالعات مورد بررسی آن‌ها حاوی معایبی بوده و همین باعث شده تا آن‌ها نتوانند به‌طور دقیق اثرگذاری طب سـوزنی بر روی مسئلۀ چاقی را بررسی کنند.

برای افرادی که مایل هستند از طب سوزنی برای کاهش وزن استفاده کنند، انجام این روش درمانی به‌صورت هفتگی، همراه با ورزش روزانه و یک رژیم غذایی سالم، می‌تواند برای رسیدن به وزن ایده‌آل مؤثر باشد.

خطرات طب سوزنی

تمام روش‌های درمانی افزون بر فواید، خطراتی نیز دارند.

خطرات احتمالی طب سوزنی:

  • اگر بیمار اختلال خونریزی داشته باشد یا داروهای رقیق‌کنندۀ خون مصرف کند، انجام طب سوزنی می‌تواند خطرناک باشد.
  • امکان خونریزی، کبودی و بروز درد در نواحی سوزن زده شده وجود دارد.
  • سوزن‌های استریل‌نشده ممکن است باعث بروز عفونت در بیمار شوند.
  • در موارد نادر، امکان شکستن سوزن و آسیب دیدن اندام داخلی وجود دارد.
  • اگر سوزن عمیقاً در داخل سینه یا قسمت بالایی کمر فرو برود، خطر بروز هواجنبی وجود دارد که البته این مورد بسیار نادر می‌باشد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بر روی سوزن‌های طب سوزنی نظارت دارد و آن‌ها را به‌عنوان وسایل پزشکی طبقه‌بندی می‌کند. تولید و برچسب‌زنی این سوزن‌ها بر اساس استانداردهای خاص انجام می‌گیرد. سوزن‌ها باید استریل‌شده، غیرسمی و برچسب‌زده باشند و فقط توسط یک متخصص دارای مجوز مورد استفاده قرار بگیرند.

همانند بسیاری از روش‌های درمانی تکمیلی، توصیه می‌شود که طب سوزنی را در کنار روش‌های درمانی مرسوم استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.