فواید رژیم غذایی قلیایی

0

امروزه تعداد رژیم‌های غذایی مختلف آنقدر زیاد است که شاید باعث شود هنگام انتخاب یک رژیم مناسب، دچار سرگیجه شوید. رژیم غذایی قلیایی یکی از محبوب‌ترین و مفید‌ترین رژیم‌ها است که می‌تواند بسیار در حفظ سلامتی بدن موثر باشد. در واقع این رژیم به متعادل شدن سطح pH مایعات در بدن – خون و ادرار – کمک می‌کند. تمام موجودات زنده به گونه‌ای به سطوح مناسب pH وابسته هستند و معمولا گفته می‌شود که داشتن pH متعادل از بروز بسیاری از بیماری‌ها و عارضه‌ها پیشگیری می‌کند. در ادامه به بررسی فواید رژیم غذایی قلیایی می‌پردازیم.

محافظت از تراکم استخوان و حجم عضلانی

مصرف مواد معدنی نقش مهمی را در روند توسعه و حفظ ساختارهای استخوانی ایفا می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که هرچه بیشتر میوه‌ها و سبزیجات قلیایی مصرف کنید، بهتر در برابر کاهش قدرت استخوان و از دست رفتن عضلات محافظت خواهید شد.

کاهش خطر فشارخون بالا و سکته مغزی

یکی از اثرات ضدپیریِ رژیم غذایی قلیایی این است که به کاهش التهاب کمک کرده و تولید هورمون رشد را افزایش می‌دهد. ثابت شده است که این خاصیت برای بهبود سلامتیِ قلب و عروق و محافظت در برابر مشکلات رایج نظیر کلسترول بالا، فشار خون بالا، سنگ‌های کلیه، سکته مغزی و حتی از دست دادن حافظه موثر است.

کاهش درد مزمن و التهاب

مطالعات نشان می‌دهند که ارتباطی میانِ رژیم غذایی قلیایی و کاهش سطوح درد مزمن وجود دارد. اسیدوز مزمن باعث بروز درد مزمن در کمر شده و با سردرد، اسپاسم‌های عضلانی، علائم قاعدگی، التهاب و درد مفصل همراه است.

بیشتر بخوانید:

بهبود جذب ویتامین‌ها

افزایش میزانِ دریافت منیزیم برای عملکرد صدها سیستم آنزیمی و فرآیندهای بدن مورد نیاز است. بسیاری از مردم با کمبود منیزیم مواجه هستند و علائمی نظیر مشکلات قلبی، درد عضلات، سردرد، مشکلات خواب و اضطراب را تجربه می‌کنند. منیزیم همچنین برای فعال کردن ویتامین دی در بدن و پیشگیری از کمبود این ویتامین مورد نیاز است.

بهبود عملکرد ایمنی و محافظت در برابر سرطان

وقتی سلول‌ها به اندازۀ کافی دسترسی به مواد معدنی نداشته باشند و نتوانند به طور مطلوب مواد زائد بدن را دفع کنند، بدن با مشکل مواجه خواهد شد. جذب ویتامین، در اثر کمبود مواد معدنی در بدن، دچار مشکل می‌شود، و در همین حال سموم و مواد بیماری‌زا در بدن جمع شده و سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهند که دنبال کردن رژیم غذایی قلیایی به از بین بردن سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.

کمک به حفظ وزن سالم

محدود کردن مصرف غذاهای اسیدی و خوردن بیشتر مواد غذایی قلیایی از بدن در برابر چاقی محافظت کرده و سطوح لپتین و التهاب را کاهش می‌دهد. این موارد بر روی احساس گرسنگی شما تاثیر گذاشته و توانایی‌های سوزاندن چربی در بدن را افزایش می‌دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.