آلفا لیپوئیک اسید ، فواید و عوارض جانبی

0

آلفا لیپوئیک اسید در سالهای اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است. این ترکیبِ ارگانیک به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند در بدن عمل می‌کند. بدن شما به طور طبیعی آلفا لیپوئیک اسید را تولید می‌کند، اما این ماده در طیف وسیعی از مواد غذایی نیز یافت می‌شود و به صورت مکمل غذایی نیز به فروش می‌رسد.

تحقیقات نشان می‌دهند که آلفا لیـپوئیک اسید ممکن است در کاهش وزن، دیابت، و سایر مشکلات سلامتی نقش داشته باشد. با این حال، بسیاری به اثرگذاری این ماده شک دارند.

در این مقاله به بررسی فواید، عوارض جانبی و میزان مصرفِ آلفا لیپوئیک اسید می‌پردازیم.

آلفا لیپوئیک اسید چیست؟

آلفا لیپوئیک اسید یک ترکیب ارگانیک است که در تمام سلول‌های بدن انسان یافت می‌شود.

این ماده در درون میتوکندری – نیروگاه سلول – ساخته می‌شود و به آنزیم‌ها برای تبدیل مواد مغذی به انرژی کمک می‌کند.

بعلاوه، این ترکیب حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی می‌باشد.

آلفا لیپـوئیک اسید هم محلول در آب است، هم محلول در چربی. این اجازه می‌دهد تا این ترکیب در تمام سلول‌ها یا بافت‌های بدن فعالیت داشته باشد.

به طور مثال، ویتامین ث تنها محلول در آب، و ویتامین ای فقط محلول در چربی می‌باشد.

خواص آنتی‌اکسیدانی آلفا لیپوئیک اسید با فوایدی برای سلامتی ارتباط داده شده‌اند؛ از جمله کاهش قند خون، کاهش التهاب، کاهش سرعت پیری پوست و بهبود عملکرد عصبی.

بدن انسان آلفا لیپوئیک اسید را تنها در مقادیر کمی تولید می‌کند. به همین دلیل، بسیاری از افراد برای بهینه‌سازی این ماده در بدن، به سراغ برخی غذاها یا مکمل‌ها می‌روند.

محصولات حیوانی نظیر گوشت قرمز و گوشت احشاء از منابع بسیار خوب آلـفا لیپوئیک اسید هستند. غذاهای گیاهی نیز از جمله بروکلی، گوجه‌فرنگی، اسفناج و کلم بروکسل نیز حاوی این ماده می‌باشند.

مکمل‌ها می‌توانند تا هزار برابر بیشتر از منابع غذایی حاوی آلفا لیپوئیک اسید باشند.

آلفا لیپوئیک اسید و کاهش وزن

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که آلفا لیپوئیک اسید ممکن است به طرق مختلفی بر روی کاهش وزن اثر بگذارد.

مطالعات حیوانی نشانگر این هستند که این ترکیب می‌تواند فعالیت آنزیم AMPK را کاهش دهد که در بخش هیپوتالاموس مغز قرار دارد.

وقتی AMPK فعالتر باشد، ممکن است باعث افزایش احساس گرسنگی گردد.

از طرف دیگر، سرکوب کردن فعالیت AMPK ممکن است با افزایش میزانِ کالری‌سوزی توسط بدن در حالت استراحت همراه باشد. بنابراین، حیواناتی که آلفا لیپوئیک اسید دریافت می‌کردند، کالری بیشتری سوازنده بودند.

با این حال، مطالعات انسانی نشان می‌دهند که آلفا لیپـوئیک اسید اثر بسیار کمی بر روی کاهش وزن دارد.

بررسی ۱۲ مطالعه حاکی از این است که مصرف‌کنندگان مکمل آلفا لیپوئیک اسید به طور میانگین در طول ۱۴ هفته، ۰٫۶۹ کیلوگرم بیشتر از گروه دارونما وزن از دست داده بودند.

در همین بررسی مشخص گردید که آلفا لیپوئیک اسید اثر چشمگیری بر اندازۀ دورِ کمر ندارد.

در بررسی ۱۲ مطالعۀ دیگر مشخص شد که مصرف‌کنندگان به طور میانگین در طول ۲۳ هفته، ۱٫۲۷ کیلوگرم بیشتر از گروه دارونما وزن از دست داده بودند.

این‌طور به نظر می‌رسد که آلفا لیپوئیک اسید اثر بسیار کمی بر روی کاهش وزن در انسان‌ها دارد.

آلفا لیپوئیک اسید و دیابت

بیشتر بخوانید:

دیابت در سراسر جهان بیش از ۴۰۰ میلیون بزرگسال را تحت تاثیر قرار داده است.

یکی از ویژگی‌های اصلی دیابت سطوح بالای قند خون است که غیرقابل کنترل می‌باشد. اگر دیابت درمان نشود، می‌تواند باعث بروز مشکلات سلامتی مختلفی نظیر نابینایی، بیماری قلبی و نارسایی کلیه گردد.

آلفا لیـپوئیک اسید به‌عنوان یک مادۀ مفید برای افراد دیابتی شناخته می‌شود، زیرا در مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده که سطوح قند خون را کاهش می‌دهد.

این ماده در مطالعات حیوانی به طور موثری در کاهش قند خون تا میزان ۶۴ درصد تاثیر داشته است.

در مطالعات دیگری که بر روی بزرگسالان مبتلا به سندرم متابولیک انجام شده است، نتایج نشان می‌دهند که آلفا لیپوئیک اسید می‌تواند مقاومت به انسولین را کاهش داده و قند خون ناشتا و سطوح HbA1c را پایین آورد.

دانشمندان باور دارند که آلفا لیپـوئیک اسید می‌تواند از طریق تشویقِ فرآیندهای از بین برندۀ چربی که در سلول‌های عضلانی جمع شده‌اند، به کاهش قند خون کمک کند. در غیر این صورت، این چربی‌ها می‌توانند تاثیرگذاری انسولین را کاهش دهند.

بعلاوه، آلفا لیپوئیک اسید ممکن است به کاهش خطر عوارض جانبی دیابت نیز کمک کند.

ثابت شده است که این ترکیب برای تسکین علائم آسیب عصبی و کاهش خطر آسیب چشم مفید است. این عوارض می‌توانند در دیابت‌های به خوبی کنترل نشده پدیدار شوند.

این باور وجود دارد که این اثر آلفا لیپوئیک اسید ناشی از خواص آنتی‌اکسیدانی قدرتمند موجود در این ترکیب است.

اگرچه نشان داده است که آلفا لیـپوئیک اسید برای کمک به کنترل قند خون مفید می‌باشد، اما این ترکیب به‌عنوان یک مادۀ درمانی کامل برای دیابت محسوب نمی‌شود. اگر به دیابت مبتلا هستید و می‌خواهید آلفا لیپوئیک اسید مصرف کنید، بهترین کار این است که ابتدا با پزشک خود مشورت داشته باشید. آلفا لیپوئیک اسید می‌تواند با برخی از داروها تداخل ایجاد کند.

سایر فواید آلفا لیپوئیک اسید

آلفا لیپوئیک اسید با طیف وسیعی از فواید و مزیت‌ها ارتباط داده شده است.

 • کاهش پیری پوست – تحقیقات نشان می‌دهند که آلفا لیپوئیک اسید ممکن است به مبارزه با علائم پیری پوست کمک کند. در مطالعات انسانی، دانشمندان دریافته‌اند که استفادۀ موضعی از کرم حاوی آلفا لیپوئیک اسید بر روی پوست، به کاهش خطوط پیری، چین‌وچروک و سفتی پوست کمک کرده و مصرف آن هیچ عوارض جانبی‌ای نداشته است.
 • کاهش زوال حافظه
 • تشویق عملکرد سالم عصبی
 • کاهش التهاب
 • کاهش عوامل خطر بیماری قلبی

عوارض جانبی

آلفا لیپوئیک اسید به طور کلی بی‌خطر بوده و تقریبا هیچ عوارضی ندارد.

در برخی از موارد، افراد ممکن است علائم خفیفی نظیر حالت تهوع، راش‌های پوستی و خارش را تجربه کنند.

با این حال، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بزرگسالان می‌توانند تا ۲۴۰۰ میلی‌گرم آلفا لیپوئیک اسید را بدون تجربۀ عوارض جانبی مضر مصرف کنند.

مصرف بیشتر از این مقدار توصیه نمی‌شود، زیرا هیچ شواهدی وجود ندارند که به مفید بودن مقادیر بالای این ترکیب اشاره داشته باشند.

پژوهش‌های حیوانی نشان داده‌اند که مصرف آلفا لیپوئیک اسید در مقادیر بسیار زیاد ممکن است اکسیداسیون را تشویق کرده، آنزیم‌های کبد را دگرگون کرده و به کبد و بافت سینه فشار وارد کند.

تا به امروز، مطالعات بسیار کمی به بررسی ایمنی مصرف آلفا لیپوئیک اسید در کودکان و زنان باردار پرداخته‌اند. افرادی که در این دسته‌بندی‌ها قرار می‌گیرند، نباید بدون مشورت پزشک این ترکیب را مصرف کنند.

اگر به دیابت مبتلا هستید، قبل از مصرف آلفا لیپوئیک اسید با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا این ترکیب ممکن است با داروهای قند خون مصرفی‌تان تداخل داشته باشد.

منابع غذایی آلفا لیپوئیک اسید

این ترکیب به طور طبیعی در برخی مواد غذایی وجود دارد.

بهترین منابع غذایی آلفا لیپوئیک اسید عبارتند از:

 • گوشت قرمز
 • گوشت احشاء نظیر جگر، قلوه، دل و…
 • کلم بروکلی
 • اسفناج
 • گوجه‌فرنگی
 • کلم بروکسل
 • سیب‌زمینی
 • نخود فرنگی
 • سبوس برنج
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.