شنا کردن و ۵ مزیت فوق‌العادۀ آن

0

از جمله فواید شنا کردن می توان به سرگرمی، ریلکس کردن و لذت بردن از آن اشاره کرد. شنا کردن برای مکانیزم بدن نیز فواید بسیار زیادی دارد. در تابستان، با شنا کردن می‌توان به بدن کمک کرد تا در برابر گرما تاب بیاورد و با خاصیت شاداب‌کننده‌ای که شنا کردن به ما می‌بخشد، می‌توانیم اوقات خوش و پرانرژی را تجربه کنیم. این ورزش می‌تواند باعث افزایش انرژی و تقویت بدن شود و هیچ ورزش دیگری همانند شنا چنین تاثیری ندارد. بر اساس یکی از بررسی‌هایی که در دانشگاه استرمادورا در اسپانیا انجام شده است، مشخص گردیده که شنا کردن در آب گرم می‌تواند دردهای بدن را نیز تسکین دهد.

فواید شنا کردن برای سلامتی

فواید شنا کردن برای سلامتی بی‌شمار هستند. این روزها مردم این ورزش هوازی را بیشتر برای لذت و سرگرمی انجام می دهند، و هر روزه افراد زیادی جذب ورزش های آبی نظیر شنا میشوند. اکنون بگذارید چند مورد از فواید سلامتی شنا کردن را برای شما توضیح دهیم.

چاقی مفرط را کاهش می‌دهد

شنا کردن برای کاهش وزن و از بین بردن چاقی مفرط بسیار مفید است. از آن جایی که با شنا کردن، قسمت های مختلف بدنتان درگیر میشوند، می توانید مقدار زیادی کالری را از دست بدهید. در حقیقت یک فرد می تواند با یک ساعت ورزش شنا، چیزی معادل ۸۰۰ الی ۹۰۰ کالری را از دست بدهد. افراد بسیار زیادی وجود دارند که برای تناسب اندام و لاغر شدن این ورزش مهیج را دنبال می کنند.

استرس و تشویش را تسکین می‌دهد

این ورزش هوازی می تواند استرس و اضطراب فرد را کاهش و سطح انرژی او را افزایش دهد. افراد بسیاری هستند که پس از یک جلسه تمرین و شنا، احساس استرس و نگرانی شان کاهش و تسکین پیدا کرده است.

قدرت عضلات را افزایش می‌دهد

بیشتر بخوانید:

افرادی که مرتبا شنا می کنند دارای قلبی قوی هستند ، ماهیچه های قوی دارند  و از استقامت زیادی هم برخوردارند. همچنین این افراد چنان توانایی و قدرتی دارند که ماهیچه ها و عضلات آسیب دیده یشان نیز به سرعت بهبود پیدا می کنند.

کمر درد را کاهش می‌دهد

از آنجایی که شنا کردن به بافت های اتصالی بدن کشش و خستگی وارد نمی کند، می تواند بدن افراد را به چالش بکشد. همچنین این ورزش برای افرادی که از درد پا و قسمت پایینی کمر شان رنج می برند و دچار التهاب مفاصل و پوکی استخوان نیز هستند بسیار مفید می باشد.

شنا کردنبارداری را راحت تر می‌کند

شنا کردن باعث قوی شدن ماهیچه های شکم و شانه ها می شود؛ بنابراین، می تواند یک ورزش مناسب برای زنان باردار محسوب شود. از این رو، ورزش های آبی می توانند درد مفاصل و دیگر مشکلات مربوط به مفاصل را در بارداری تسکین دهند. بر اساس یکی از بررسی های انجام شده در این زمینه که توسط موسسه ی ملپامین در میناپولیس انجام شده است، مشخص شده است که اگر زنان باردار مرتب از کلاس های شنای مخصوص استفاده کنند، کمتر در معرض سقط جنین قرار می گیرند.

برای سرطان سینه مفید می‌باشد

پزشکان متخصص می گویند که شنا کردن برای بیمارانی که تحت جراحی های سرطان سینه قرار گرفته اند بسیار مفید می باشد؛ زیرا می تواند به سفت شدن ماهیچه ها و عضلات بدن آن ها کمک کند. با این حال، همه ی افرادی که درگیر بیماری سرطان سینه هستند پیش از انجام این توصیه و شنا کردن، باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

اطلاعات بیشتر در مورد شنا

از جمله عوارض جانبی ورزش شنا، می توان به عفونت های پوستی، عفونت گوش و عفونت چشم، اسهال و تب اشاره کرد. شما تنها پس از مشورت با پزشک و اطمینان حاصل کردن از شرایط خود می توانید از شنا کردن به عنوان یک ورزش استفاده کنید. اگر آبی که برای شنا انتخاب کرده اید در هوای آزاد و فاقد سقف می باشد ، باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید؛ زیرا این کرم ها می توانند از آفتاب سوخته شدن پوست تان جلوگیری کنند. همچنین باید از عدم وجود باکتری، جرم و دیگر میکرو اندامک هایی که در آب دریا، رودخانه، استخر و حتی چشمه ها وجود دارند، اطمینان حاصل کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.