غذاهای ضد التهاب و ضد درد | درمان طبیعی التهاب

0

غذاهای ضد التهاب بهترین گزینه برای درمان طبیعی التهاب هستند و خوشبختانه برخلاف بسیاری از داروها، با عوارض جانبی همراه نمی‌باشند. در این مطلب به معرفی بهترین غذاهای ضد التهاب و ضد درد می‌پردازیم.

تمشک

تمشک علاوه بر طعم فوق‌العاده، خواص بی‌نظیری نیز دارد. بر اساس نتایج پژوهشی که در International Journal of Molecular Sciences منتشر شد، تمشک و ترکیبات موجود در آن (آنتوسیانین‌ها)، به پیشگیری از اختلالات التهابی کمک می‌کنند.

بلوبری

بلوبری از بهترین غذاهای ضد التهاب است. براساس مطالعه‌ای که در مجله Neurobiology of Aging منتشر شد، این میوه میزانِ ترکیباتی به نام پروتئین گرماشوک را در مغز تنظیم می‌کند و در نتیجه التهاب ناشی از اختلالات مخرب عصبی را کاهش می‌دهد.

فلفل کاین

فلفل کاین بدلیل داشتن یک ترکیب ضد التهابی قدرتمند به نام کپسایسین، می‌تواند شدت التهاب را در بدن کاهش دهد. براساس نتایج مطالعه‌ای که در Cochrane Database of Systematic Reviews منتشر شد، محققین دریافتند که خوردن فلفل کاین برای بهبود درد پایینِ کمر مفید است. پژوهش دیگری نشان می‌دهد که کرم‌ها یا پماد‌های ساخته شده از کپسایسین برای درمان درد مفید هستند.

کرفس و دانه‌های کرفس

جیمز دوک، پزشک و نویسندۀ The Green Pharmacy، در پژوهش‌های خود دریافت که بیش از ۲۰ نوع ترکیب ضدالتهابی در کرفس و دانه‌های کرفس وجود دارد، که یکی از آنها ماده‌ای به نام آپیژنین (apigenin) است که عملکرد ضدالتهابی قدرتمندی دارد. براساس مطالعه‌ای که در Progress in Drug Research منتشر شد، محققین دریافتند که عصاره دانه‌های کرفس، حداقل به اندازۀ آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن برای درمان آرتروز موثر می‌باشند. دانه‌های کرفس را به سوپ یا خورش اضافه کرده و یا آنها را جایگزین نمک کنید.

آلبالو

بیشتر بخوانید:

در مطالعه‌ای که در مجله پزشکی اسپانیاییِ Nutricion Hospitalaria منتشر شد، محققین دریافتند که خوردن آلبالو در درمان آسیب عضلانی ناشی از ورزش و التهابی که با آن همراه است، موثر می‌باشد.

سبزیجات برگدار تیره

سبزی‌هایی نظیر کلم کالی و اسفناج حاوی مقادیر بالایی از مواد معدنی قلیایی نظیر کلسیم و منیزیم هستند. این دو ماده معدنی به متعادل کردن شیمیِ بدن کمک کرده و التهاب را از بین می‌برند.

ماهی

به گزارش دکتر استنبرگ، متخصص آرتروز در موسسه ملی بهداشت در آمریکا، روغن ماهی به طور مستقیم بر روی سیستم ایمنی بدن اثر می‌گذارد و ۴۰ تا ۵۵ درصد از میزانِ تولید سیتوکین‌ها را سرکوب می‌کند. سیتوکین‌ها ترکیباتی هستند که مفاصل را نابود کرده و باعث بروز التهاب می‌شوند.

بذر کتان و روغن کتان

بذر کتان سرشار از روغن‌های طبیعی است که در بدن به موادی شبیه به هورمون تبدیل می‌شوند و مواد التهابی موجود در بدن را کاهش می‌دهند. پودر بذر کتان را به اسموتی، تست و سایر غذاها اضافه کنید. این پودر را داغ نکنید.

زنجبیل

یک پژوهش منتشر شده در مجله پزشکی Arthritis، به مقایسۀ کورتیزون و ایبوپروفن پرداخت. این دو دارو برای درمان مشکلات التهابی استفاده می‌شوند. مشخص گردید که زنجبیل در کاهش ترکیبات التهابی یا سیتوکین‌ها موثرتر از ایبوپروفن عمل می‌کند و همچنین به اندازۀ کورتیزون اثرگذاری دارد. البته برخلاف کورتیزون، زنجبیل با لیست بلندبالایی از عوارض جانبی همراه نیست.

سایر غذاهای ضد التهاب

  • روغن زیتون
  • انار
  • توت‌فرنگی
  • زردچوبه
  • گردو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.