مکمل های آنتی اکسیدان : فواید و عوارض

0

مکمل های آنتی اکسیدان بسیار محبوب هستند و معمولا بی‌خطر می‌باشند. از آنجایی که میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و با بسیاری از فواید برای سلامتی، از جمله کاهش خطر بیماری، ارتباط دارند، تصور میشود که این مکمل ها نیز برای سلامتی مفیدند. با این حال، شواهد قابل توجهی وجود دارند که نشان می‌دهند مصرف مکمل های آنتی اکسیدان ممکن است برای سلامتی مضر باشد. در این مقاله به بررسی مکمل های آنتی اکسیدان و اثرات آنها بر بدن می‌پردازیم.

مکمل های آنتی اکسیدان چه هستند؟

مکمل های آنتی اکسیدان حاوی آنتی‌اکسیدان‌های کنسانتره هستند که این مواد رادیکال‌های آزاد را تثبیت می‌کنند.

بدن شما هنگام ورزش کردن و غذا خوردن به طور طبیعی رادیکال‌های آزاد را تولید می‌کند.

عوامل محیطی نظیر پرتو فرابنفش، آلودگی‌های هوا، دود تنباکو و مواد شیمیایی صنعتی نظیر آفت‌کش‌ها نیز از منابع رادیکال‌های آزاد هستند.

اگر میزان رادیکال‌های آزاد به فراتر از سطح توانایی بدن برای تنظیم آنها برسد، وضعیتی به نام استرس اکسیداتیو در بدن رخ خواهد داد. استرس اکسیداتیو با گذر زمان باعث افزایش سن و بروز بیماری‌هایی نظیر سرطان می‌شود.

اصلی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌هایی که به تنظیم رادیکال‌های آزاد در بدن کمک می‌کنند عبارتند از ویتامین‌های آ، ث، ای و ماده معدنی سلنیوم.

مکمل های آنتی اکسیدان حاوی ۷۰ تا ۱۶۶۰ درصد از ارزش روزانه (DV) این مواد مغذی مهم می‌باشند.

معمولا تصور می‌شود که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد در سلول‌های بدن جلوگیری می‌کند، در نتیجه این مکمل‌ها برای افزایش طول عمر و پیشگیری از بیماری‌ها مفید هستند.

با این حال، مصرف مکمل های آنتی اکسیدان در مقادیر بالا می‌تواند اثری معکوس داشته باشد.

دوزهای بالا خطرناک هستند

زیان‌هایی مرتبط با مصرف مکمل های آنتی اکسیدان از فواید آن بیشتر هستند.

مصرف مکمل های آنتی اکسیدان در مقادیر بالا به دلایل مختلفی توصیه نمی‌شود.

کاهش عملکرد ورزشی

بدن شما رادیکال‌های آزاد را به‌عنوان محصولی جانبی از سوخت‌وساز انرژی در حین ورزش کردن تولید می‌کند. هرچه بیشتر و سخت‌تر ورزش کنید، بدن‌تان رادیکال‌های آزاد بیشتری تولید می‌کند.

از آنجایی که رادیکال‌های آزاد می‌توانند در خستگی و آسیب دیدن عضلات نقش داشته باشند، گفته می‌شود که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان می‌تواند این اثرات مضر را خنثی کرده و در نتیجه عملکرد ورزشی و ریکاوری عضله را افزایش دهد.

با این حال، چندین مطالعه نشان داده‌اند که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان – به‌ویژه ویتامین‌های ث و ای – می‌تواند در عادت کردن بدن به ورزش تداخل ایجاد کرده و حتی برخی از فواید ورزش برای سلامتی را از بین ببرد.

افزایش خطر سرطان

تصور می‌شود که استرس اکسیداتیوِ ناشی از رادیکال‌های آزاد در بدن، یکی از عوامل اصلی در بروز سرطان می‌باشد.

از آنجایی که آنتی‌اکسیدان‌ها رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند، تصور می‌شود که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان خطر ابتلا به سرطان و مرگ ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

با این حال، چندین بررسی بزرگ نشان داده‌اند که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان و مرگ ناشی از سرطان را کاهش نمی‌دهد. در واقع حتی ممکن است این مکمل‌ها خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها را افزایش دهند.

علاوه بر این، چندین بررسی دیگر نشان داده‌اند که مکمل‌های بتاکاروتن – پیش‌مادۀ ویتامین آ – خطر سرطان مثانه را افزایش می‌دهد و همچنین باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

سلنیوم در این زمینه یک استثنا است که امکان دارد به پیشگیری از سرطان در افرادی که سطوح پایینی از مواد معدنی داشته یا کسانی که خطر ابتلا به سرطان در آنها بیشتر است کمک کند. با این حال، قبل از اینکه بتوان مصرف سلنیوم را توصیه کرد، به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

نقائص هنگام تولد

ویتامین آ برای رشد و توسعۀ جنین مهم است، اما مقادیر بالای مکمل‌های ویتامین آ می‌توانند خطر نقائص هنگام تولد را افزایش دهند.

بنابراین، زنانی که باردار هستند، باید از مصرف دوزهای بالای مکمل ویتامین آ خودداری کنند.

این مکمل‌ها تنها به زنان بارداری توصیه می‌شود که در مناطقی زندگی می‌کنند که کمبود ویتامین آ در آنجا شایع است، مانند آفریقا و جنوب شرقی آسیا.

مطالعات نشان می‌دهند که بتاکاروتن – پیش‌مادۀ ویتامین آ – باعث بروز نقائص هنگام تولد نمی‌شود. اما از آنجایی که مصرف درازمدت مکمل آن با سرطان در ارتباط است، زنان باردار باید قبل از مصرف مکمل‌های بتاکاروتن با پزشک خود مشورت کنند.

ویتامین ث ممکن است برای برخی مفید باشد

اگرچه مصرف مکمل های آنتی اکسیدان به دلایلی که ذکر شد توصیه نمی‌شود، اما آنتی‌اکسیدان ویتامین ث ممکن است برای افرادی که سرماخورده‌اند یا کسانی که سیگاری هستند مفید باشد.

ویتامین ث برای سرماخوردگی

مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین ث برای پیشگیری از سرماخوردگی موثر نیست، اما ممکن است شدت و مدت زمان بیماری را کاهش دهد.

در یک بررسی بزرگ که بر روی ۱۱ هزار نفر انجام شد، مشخص گردید که مکمل‌های ویتامین ث دوره نقاهت سرماخوردگی را ۸ درصد کاهش داده و همچنین شدت آن را کم می‌کنند.

بهترین کار این است که ویتامین ث را در مقادیر کم مصرف کنید – معمولا کمتر از یک گرم – زیرا میزانِ جذب این ویتامین در مقادیر بالاتر کاهش می‌یابد. بعلاوه، دوزهای بالاتر ممکن است باعث ناراحتی معده شوند.

سیگار کشیدن نیاز بدن به ویتامین ث را افزایش می‌دهد

سیگار کشیدن باعث بروز انواع مختلفی از سرطان می‌شود که این اثر به طور عمده بدلیل وجود مواد سمی در دود سیگار است که به بروز آسیب اکسیداتیو در سلول‌های بدن منجر می‌شوند.

بعلت این افزایش در تعامل با رادیکال‌های آزاد، تحقیقات نشان می‌دهند که افراد سیگاری، نسبت به کسانی که سیگار نمی‌کشند، روزانه به ۳۵ میلی‌گرم ویتامین ث بیشتری نیاز دارند. به  طور مشابه، قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران نیز باعث می‌شود تا نیاز بدن به ویتامین ث افزایش یابد.

با این حال، این افزایش نیاز به ویتامین ث را می‌توان به راحتی از طریق رژیم غذایی تامین کرد و نیازی به مصرف مکمل های آنتی اکسیدان نیست.

آنتی‌اکسیدان‌ها را از غذاها دریافت کنید

دریافت آنتی‌اکسیدان‌ها از مواد غذایی بسیار بی‌خطرتر و سالمتر از دریافت این مواد از مکمل‌ها است.

غذاها حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مختلف با مقادیر متفاوت هستند، در نتیجه مهم است که طیف متنوعی از مواد غذایی را در رژیم غذایی خود جای دهید.

در حالی که محصولات حیوانی نظیر تخم‌مرغ و لبنیات حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، اما غذاهای گیاهی آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری دارند.

این غذاهای گیاهی عبارتند از:

  • سبزیجات: بروکلی، فلفل دلمه‌ای، اسفناج.
  • میوه‌ها: پرتقال، سیب، توت‌ها.
  • غلات کامل: جو دوسر، کینوآ، برنج قهوه‌ای.
  • لوبیاها: قرمز، چیتی.
  • مغزها: گردو، گردوی آمریکایی، بادام.
  • نوشیدنی‌ها: قهوه، چای.
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.