فواید سرکه سیب برای نقرس | درمان نقرس با سرکه سیب

0

نقرس نوعی از آرتروز است که می‌تواند مفاصلِ قسمت‌های مختلفی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد، که رایج‌ترین قسمت‌ها عبارتند از گوش‌ها، دستان، مچ‌ها، قوزک‌ها و زانوها. شما می‌توانید حملات نقرس را با مصرف سرکه سیب کنترل کنید. در این مقاله به بررسی فواید سرکه سیب برای نقرس می‌پردازیم.

فواید سرکه سیب برای نقرس

سرکه سیب از طریق له کردن سیب‌ها و دریافت آب آنها بدست می‌آید. سپس آب سیب با مخمر همراه شده و تخمیر می‌شود. فرآیند تخمیر طولانی اجازه می‌دهد تا لایه‌ای از اسلایم (لعاب) متشکل از مخمر و اسید استیک ایجاد شود. این مجموعه از آنزیم‌ها و مولکول‌های پروتئینی باعث شده‌اند تا سرکه سیب لقب «مادر سرکه‌ها» را از آنِ خود کند.

ترکیب اصلی سرکه سیب، اسید استیک است که این قدرت را دارد تا جذب مواد معدنی در بدن را افزایش دهد. این سرکه همچنین حاوی ویتامین‌های ث و ب، آنزیم‌ها و پتاسیم است.

سرکه سیب حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است و می‌تواند برای تسکین نقرس مفید باشد. در ادامه به جزییات فواید سرکه سیب برای نقرس می‌پردازیم.

کمک به سم‌زدایی

به‌عنوان یک پاک‌کننده و سم‌زدای طبیعی، سرکه سیب می‌تواند به از بین بردن مواد زائد از بدن، از جمله اسید اوریک، کمک کند. سطح بالای اسید اوریک اصلی‌ترین دلیل بروز نقرس است و همچنین می‌تواند باعث بروز استرس اکسیداتیو شود.

اسید مالیک موجود در سرکه سیب به تجزیه و از بین بردن اسد اوریک کمک می‌کند.

در عین حال، ویتامین ث خود یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است و می‌تواند برای کاهش عدم‌تعادلِ آنزیم آنتی‌اکسیدان و رادیکال آزاد در بدن موثر باشد.

افزایش سطح pH ادرار

pH ادرار معمولا به طور طبیعی کمی اسیدی است و در این شرایط، دفع اسید اوریک از طریق ادرار در سطح پایینی قرار دارد. بنابراین، قلیایی کردن ادرار روشی ساده برای افزایش دفع اسید اوریک از بدن می‌باشد.

طبیعتِ اسیدیِ سرکه سیب آن را به گزینه‌ای موثر برای افزایش سطح pH ادرار تبدیل کرده است.

مبارزه با چاقی

بیشتر بخوانید:

چاقی می‌تواند احتمال ابتلا به نقرس را افزایش دهد و کاهش وزن می‌تواند به پایین آوردن سطح اسید اوریک کمک کند.

در سال ۲۰۱۰ مطالعه‌ای بر روی بیش از ۱۲ هزار مردِ ۳۵ تا ۵۷ ساله در مدت ۷ سال انجام شد. محققین دریافتند آن کسانی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست داده بودند، نسبت به کسانی که وزن‌شان تغییری نکرده بود، چهار برابر بیشتر با احتمال کاهش سطوح اوریک اسید مواجه بودند.

سرکه سیب برای کاهش وزن موثر است. این سرکه می‌تواند به طور موثری به کاهش وزن و چربی بدن کمک کند.

عملکرد ضدالتهابی

افزایش التهاب در بدن می‌تواند علائم نقرس را تشدید کند. بنابراین، یک برنامۀ درمانی باید شامل قدم‌هایی باشد که سطح التهاب در بدن را کاهش دهد. سرکه سیب یک عامل ضدالتهابی موثر است و در نتیجه می‌تواند با علائم نقرس مبارزه کند.

مطالعات حیوانی بر روی اثرات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی سرکه سیب تاکید دارند. البته مطالعات انسانی در این زمینه با کمبود مواجه‌اند.

استفاده از سرکه سیب برای نقرس

سرکه سیب برای درمان طبیعی نقرس موثر است و می‌توانید به روش‌های مختلفی از آن استفاده کنید. برای بهره‌مند شدن از فواید سرکه سیب، باید حتما نوع خالص و تصفیه‌نشدۀ آن را تهیه کنید.

می‌توان سرکه سیب را هم به صورت خوراکی و هم به شکل موضعی استفاده کرد.

مصرف خوراکی:

  1. ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از سرکه سیب خالص و تصفیه‌نشده را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید.
  2. مقدار کمی عسل و آبلیمو اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید.
  3. این نوشیدنی را ۲ یا ۳ مرتبه در روز میل کنید.

مصرف موضعی:

  1. یک پارچه را به سرکه سیب گرم آغشته کنید و سپس آن را بچلانید.
  2. پارچه را دورِ ناحیۀ دردناک بپیچید.
  3. سپس دور آن را با کیسه پلاستیکی پیچیده و بانداژ کنید.
  4. این روش را هر شب قبل از خواب انجام دهید.

نظر شما دربارۀ فواید سرکه سیب برای نقرس چیست؟ دیدگاه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.