آیا قرص سرکه سیب مفید است

0

قرص سرکه سیب در دنیایِ سلامت و تندرستی محصولی پرطرفدار است. بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که مصرف این قرص می‌تواند به کاهش وزن، کاهش کلسترول و کاهش قند خون منجر شود. برخی از افراد برای اینکه سرکه سیب را به صورت مایع مصرف نکرده و در عین حال از فوایدش بهره‌مند شوند، به سراغ قرص سرکه سیب می‌روند. در این مقاله به بررسی فواید و همچنین عوارض قرص سرکه سیب می‌پردازیم.

مصارف بالقوه و فواید قرص سرکه سیب

پژوهش‌های کمی بر روی اثرات قرص سرکه سیب انجام شده است. فواید در نظر گرفته شده برای این قرص، براساس مطالعاتی هستند که بر روی مایع سرکه سیب یا اسید استیک – ترکیب اصلی سرکه سیب – صورت گرفته‌اند.

در حالی که این مطالعات برای پیش‌بینی دربارۀ اثرات بالقوه قرص سرکه سیب مفید هستند، اما دشوار است که بگوییم این قرص‌ها اثرات یکسانی با مایع سرکه سیب دارند.

دانشمندان گمانه می‌زنند که ترکیبات موجود در مایع سرکه می‌توانند تولید چربی را کاهش داده و توانایی بدن در استفاده از قند را افزایش دهند، که بسیاری از فواید سرکه ناشی از همین موارد است.

برخی از فواید سرکه سیب که توسط علم ثابت شده‌اند از این قرارند:

  • کاهش وزن: نوشیدن سرکه رقیق‌شده ممکن است به کاهش وزن و کاهش چربی بدن کمک کند.
  • کنترل قند خون: نشان داده شده که سرکه سطوح قند خون را کاهش می‌دهد.
  • کاهش کلسترول: مصرف سرکه ممکن است در کاهش کلسترول و تری‌گلیسیرید موثر باشد.

اغلب تحقیقاتی که در زمینۀ اثرات سرکه انجام شده‌، بر روی موش‌ها بوده‌اند. البته تعداد محدودی از مطالعاتی که بر روی انسان‌ها انجام شده، نتایج نویدبخشی داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

در یک مطالعه، افرادی که ۱۵ تا ۳۰ میلی‌لیتر سرکه را روزانه و به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند، با کاهش وزن ۰٫۹ تا ۳٫۴ کیلوگرمی مواجه شدند. این کاهش وزن در افرادی که سرکه مصرف نکرده بودند مشاهده نشد.

مطالعۀ دیگری نشان می‌دهد که ترکیبِ ۱ گرم از اسید استیک – ترکیب فعالِ اصلی سرکه سیب – با روغن زیتون و مصرف آن بعد از خوردن نان سفید، قند خون را در بزرگسالان سالم تا ۳۴ درصد کاهش داد.

خلاصۀ کلام

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مایع سرکه سیب ممکن است برای کسانی که کلسترول بالا و دیابت نوع ۲ داشته یا به دنبال کاهش وزن هستند، مفید باشد. اینکه آیا این فواید در قرص سرکه سیب هم یافت می‌شوند یا نه، هنوز مشخص نیست.

عوارض جانبی احتمالی

مصرف سرکه سیب می‌تواند با برخی عوارض جانبی منفی نظیر سوءهاضمه، ناراحتی گلو و کاهش پتاسیم همراه باشد.

این اثرات به احتمال زیاد ناشی از طبیعت اسیدیِ سرکه هستند. مصرف درازمدت سرکه سیب ممکن است در تعادلِ اسیدپایۀ بدن اختلال ایجاد کند.

مصرف زیاد سرکه سیب همچنین می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان شود. این عوارض جانبی در طی مطالعاتی که بر روی مایع سرکه سیب انجام شده، مشخص شده‌اند. مصرف قرص سرکه سیب نیز ممکن است با چنین عوارضی همراه باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.