شیرین کننده مصنوعی ، مضر یا بی‌خطر

0

بحث‌های پیرامونِ شیرین کننده مصنوعی معمولا بسیار جنجالی هستند. از طرفی ادعا می‌شود که شیرین کننده مصنوعی باعث افزایش خطر سرطان شده و اثری منفی بر قند خون و سلامت روده دارد. اما اغلب مسئولین سلامت و بهداشت، این شیرین‌کننده‌ها را بی‌خطر دانسته و بسیاری از مردم از این مواد برای مصرف کمتر شکر و کاهش وزن استفاده می‌کنند. در این مقاله به بررسی علمی شیرین کننده مصنوعی و اثرات آن بر سلامتی می‌پردازیم.

شیرین کننده مصنوعی چیست

شیرین کننده مصنوعی یا جایگزین شکر، نوعی ماده شیمیایی است که به برخی غذاها و نوشیدنی‌ها اضافه می‌شود تا به آنها طعمی شیرین بدهد. در حالی که برخی از شیرین‌کننده‌ها حاوی کالری هستند، اما مقدار استفاده شده از آنها در محصولات آنقدر کم است که تقریبا هیچ کالری‌ای ندارند.

شیرین کننده مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

سطح زبان شما مملو از گیرنده‌های مزه است. هر گیرنده طعم‌های متفاوتی را دریافت می‌کند. وقتی غذا می‌خورید، مولکول‌های مختلف غذا با گیرنده‌های مزه تماس برقرار می‌کنند.

وقتی سازگاری بدون نقصی بین یک مولکول و یک گیرنده برقرار می‌شود، سیگنالی به مغز ارسال می‌گردد که اجازه می‌دهد مزه را تشخیص دهید.

به طور مثال، مولکول قند به طور بی‌نقص با گیرنده مزۀ شیرین سازگار است. همانند یک قفل و یک کلید؛ این دو در کنار یکدیگر اجازه می‌دهند تا مزه شیرین توسط مغز تشخیص داده شود.

مولکول‌های شیرین کننده طبیعی به اندازۀ کافی شبیه به مولکول‌های قند هستند و به خوبی با گیرنده‌های مزۀ شیرین سازگار می‌شوند.

با این حال، این مولکول‌ها بسیار با قند تفاوت دارند و بدن آنها را برای تجزیه کردن به کالری تبدیل نمی‌کند. به همین دلیل است که شما مزۀ شیرین را تجربه می‌کنید، اما خبری از کالری نیست.

بیشتر بخوانید:

اسامی شیرین کننده های مصنوعی

استفاده از این شیرین کننده ها در ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا مجاز است:

 • آسپارتام: ۲۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر است.
 • اسسولفام پتاسیم: ۲۰ برابر شیرین‌تر از شکر. مناسب برای پخت‌وپز.
 • ادوانتام: ۲۰ هزار برابر شیرین‌تر از شکر. مناسب برای پخت‌وپز.
 • نمک آسپارتام آسه سولفام: ۳۵۰ برابر شیرین‌تر از شکر.
 • سیکلامات سدیم: ۵۰ برابر شیرین‌تر از شکر. مناسب برای پخت‌وپز، اگرچه استفاده از آن در آمریکا از سال ۱۹۷۰ ممنوع شده است.
 • نئوتام: ۱۳ هزار برابر شیرین‌تر از شکر. مناسب برای پخت‌وپز.
 • نئوهسپیریدین: ۳۴۰ برابر شیرین‌تر از شکر. مناسب برای پخت‌وپز و ترکیب کردن با غذاهای اسیدی. این شیرین کننده مصنوعی در آمریکا تایید نشده است.
 • ساکارین: ۷۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر.
 • سوکرالوز: ۶۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر. مناسب برای پخت‌وپز و ترکیب کردن با غذاهای اسیدی.

اثرات شیرین کننده مصنوعی بر بدن

 • اشتها و وزن: مطالعات اخیر نشان می‌دهند که جایگزین کردن غذاها یا نوشیدنی‌های حاوی شکر با شیرین‌کننده‌های مصنوعی، ممکن است در کاهش گرسنگی و کالری مصرفی موثر باشد. همچنین اینکار ممکن است به کاهش وزن کمک کند.
 • دیابت: شیرین‌کننده‌های طبیعی می‌توانند به افراد دیابتی کمک کنند تا مصرف شکر خود را کاهش دهند. البته برای بررسی اثرات این مواد بر جمعیت‌های مختلف، به مطالعات بیشتری نیاز است.
 • سندرم متابولیک: احتمال تشویق شدن سندرم متابولیک توسط شیرین‌کننده‌های مصنوعی بسیار کم است. استفاده از شیرین‌کننده‌های طبیعی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف کمک کند.
 • سلامت روده: ممکن است در برخی از مردم، مصرف شیرین کننده مصنوعی باعث برهم خوردن تعادل باکتری‌های روده شود، که این می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را بالا ببرد. البته برای تایید کردن این اثر، به مطالعات بیشتری نیاز است.
 • سرطان: بر اساس شواهد علمی موجود، احتمال افزایش خطر سرطان با مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی بسیار بعید است.
 • سلامت دندان: وقتی شیرین‌کننده‌های مصنوعی را جایگزین شکر می‌کنید، احتمال بروز پوسیدگی دندان کاهش می‌یابد.
 • سردرد، افسردگی و تشنج: احتمال بروز سردرد، افسردگی یا تشنج با مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی بسیار بعید است. با این حال، ممکن است برخی از مردم به اثرات این شیرین‌کننده‌ها حساس‌تر باشند.
 • ایمنی و عوارض جانبی: به طور کلی شیرین‌کننده‌های مصنوعی بی‌خطر هستند، اما کسانی که به فنیل کتونوری مبتلا هستند یا به سولفونامید حساسیت دارند، باید از مصرف این شیرین‌کننده‌ها پرهیز کنند.

خلاصۀ کلام

به طور کلی، استفاده از شیرین‌کننده‌های طبیعی خطرات بسیار کمی را به دنبال دارد و حتی ممکن است برای کاهش وزن، کنترل قند خون و سلامت دندان‌ها مفید باشد.

این شیرین‌کننده‌ها به ویژه برای کسانی که می‌خواهند شکر مصرفی خود را کاهش دهند مفید هستند.

با این حال، احتمال بروز اثرات منفی در هر فرد متفاوت است.

برخی ممکن است بعد از مصرف شیرین کننده مصنوعی اثرات منفی‌ای را تجربه کرده و حالشان بد شود. حتی در وضعیتی که این شیرین‌کننده‌ها بی‌خطر بوده و برای اغلب مردم قابل تحمل هستند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.