فواید رایحه درمانی با روغن های گیاهی

0

رایحه درمانی یک روش درمانی جایگزینِ بسیار جذاب است که با استفاده از مواد گیاهی فرار یا همان روغن های گیاهی انجام می‌گیرد. استشمام این روغن ها میتواند به بهبود طیف وسیعی از بیماری‌های مختلف کمک کند. این روش اغلب برای بهبود خلق‌و‌خو، تغییر وضعیت شناختی و همچنین به عنوان مکمل‌های دارویی استفاده می شود.

با اینکه روغن‌ها یا اسانس‌های ترکیبی بسیار زیادی در سرتاسر دنیا برای استفاده وجود دارند، اما همۀ آن‌ها توسط پزشکان توصیه نمی‌شوند. البته این بدین معنی نیست که این ترکیبات قانونی یا موثر نیستند. هنگامی که از رایحه درمانی به عنوان یک راه حل درمانی استفاده می‌کنید، باید به دقت به بدن‌تان و واکنش‌های آن توجه داشته باشید. پیشنهاد ما این است که رایحه درمانی را زیر نظر پزشک و متخصص انجام دهید.

فواید رایحه درمانی برای سلامتی

مهمترین و موثرترین فواید رایحه درمانی در ادامۀ مطلب با جزئیات توضیح داده شده‌اند.

کاهش استرس

شاید بیشترین و فراگیرترین دلیل استفاده از رایحه درمانی برای تسکین استرس و اضطراب باشد. مواد و روغن های مخصوص اینکار که اسانس های مختلفی هم دارند، دارای خاصیت آرام کننده ای هستند که می توانند به تسکین و آرام سازی ذهن و از بین بردن استرس و اضطراب فرد کمک کنند. بیشتر افرادی که از رایحه درمانی در منزل بهره میبرند، دلیل استفاده از آن را آسان بودن این روش میدانند. علاوه بر این، تحقیقات فراوانی پیرامون مزایای رایحه درمانی انجام گرفته است.

ضد افسردگی

پس از تسکین استرس و اضطراب، استفاده از رایحه درمانی در درجۀ دوم برای از بین بردن احساس افسردگی بسیار رایج و موثر است؛ از آن جایی که داروهای ضد افسردگی دارای عوارض جانبی بسیار پیچیده ای هستند، استفاده از رایحه درمانی برای دوری از افسردگی راه حل بسیار خوبی است. با این که رایحه درمانی یک درمان مکمل بسیار مفید است، اما برای اینکه افسردگی ادامه پیدا نکند و یا وخیم‌تر نشود، کمک‌های روانشناختی و مشورت با یک روانشناس هم می تواند بسیار موثر باشند.

بهبود حافظه

بیشتر بخوانید:

یکی از بدترین و شایع ترین بیماری هایی که در بین افراد سالخورده رایج می باشد، از دست دادن حافظه و عدم توانایی در استفاده از حافظۀ کوتاه مدت می باشد. با این که هنوز هم بیماری آلزایمر یک بیماری درمان ناپذیر محسوب می شود، اما راه هایی برای کاهش یا آرام کردن روند این بیماری وجود دارند. رایحه درمانی اغلب می تواند به عنوان یک راه حل مکمل، برای بهبود بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار بگیرد.

رایحه درمانیافزایش سطح انرژی

اکثر این اسانس ها می توانند باعث افزایش جریان خون، افزایش سطح انرژی و تحریک بدن و ذهن انسان شوند –بدون این که هیچ تاثیر مخرب و یا عوارض تحریک کننده ی دیگری بر بدن انسان داشته باشند. از جمله بهترین روغن های اسانس که می توانید از آن ها برای افزایش میزان انرژی استفاده کنید، می توان به روغنهای فلفل سیاه، هل، دارچین، میخک، سنبل ختایی، گل یاس، چای، رزماری و مریم گلی اشاره کرد.

تسریع درمان

از آنجایی که این مواد خاصیت محرک بودن دارند، بسیاری از روغن های اسانس می توانند در افزایش سرعت بهبود بدن، موثر واقع شوند. این مسئله می تواند به دلیل افزایش اکسیژن و جریان خون به زخم ها و جراحات  باشد. استفاده از این روش درمانی برای موارد دیگری مثل دوران بهبودی بعد از عمل های جراحی نیز می تواند مفید باشد. خاصیت ضد میکروبی برخی از این اسانس ها نیز می تواند در این دوران های حساسِ، از بدن شما در برابر عفونت ها محافظت کند.

کاهش سردرد

برخی از بهترین روغن های گیاهی رابطۀ بسیار مستقیمی با کاهش انواع سردردها و میگرن ها دارند؛ از جمله این روغن ها می توان به نعناع، اوکالیپتوس، چوب صندل و روغن اسانس رزماری اشاره کرد. همچنین شما می توانید این روغن ها را با یک روغن حامل دیگر مخلوط کرده و آن را روی پوست، کف سر، گردن و شقیقه ها بمالید. برخی از بهترین روغن های حامل برای سردرد شامل روغن بادام، روغن آووکادو، روغن نارگیل، روغن هسته ی زردآلو و روغن کنجد می باشند.

تنظیم خواب

نداشتن خواب کافی می تواند باعث تشدید و یا عامل مشکلات سلامتی بسیار بدی باشد؛ عدم خواب کافی همچنین می تواند به فرد احساس پوچی و بی انرژی بودن را القا کند. خوشبختانه، رایحه درمانی باز هم به کمک ما می آید و می تواند باعث تنظیم برنامه ی درست خواب ما شود؛ با رایحه درمانی حتی می توانید ریتم چرخش خودکار بدن را نیز تنظیم کرده که باعث می شود بدن بطور طبیعی در زمان مناسب خود احساس خستگی کند، با آرامش در تمام طول شب بخوابد و برای داشتن یک روز پر شور و پرنشاط در صبح ، سرحال و پر انرژی باشد.

منبع organicfacts.net

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.