برای داشتن بارداری سالم این عادت‌ها را ترک کنید

0

داشتن سبک زندگی سالم و دور ماندن از عادات بد و مضر برای هر کسی لازم است. اما هنگامی که شما باردار باشید، این مسئله نه تنها برای سلامتی خود شما بلکه برای سلامتی فرزندتان نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند که عادات بدتان را کنار بگذارید تا هیچ گونه خطری، سلامتی فرزندتان را تهدید نکند. در این مطلب به بررسی عادت هایی میپردازیم که برای بارداری سالم مضر هستند.

بر اساس بررسی هایی که در سال ۲۰۱۵ در ژورنال بریتانیایی مامایی منتشر شده اند، اکثر زنان در طول بارداری شان به جای استفاده از توصیه های پزشکان و سبک زندگی سالم، به عادات بد و مضر خود ادامه می دهند.

ترغیب زنانی که قصد باردار شدن دارند و یا باردار هستند به عادات و رفتار های سالم، برای متخصصین سلامت چالش مهمی محسوب می شود، بخصوص زنان جوان و کسانی که بدون برنامه ریزی باردار شده اند.

عادات بد – هر چقدر هم که کوچک و بی اهمیت به نظر برسند – باز هم می توانند به جنین درون شکم شما آسیب برسانند. رفتار و انتخاب های شما، بیش از ۹ ماه بر روی رشد کودک تان اثر می گذارند. عادات بد مادر می توانند باعث بروز بیماری، مشکلات رشد و آسیب به مغز کودک شوند.

قطعا شما نمی خواهید که سلامتی کودک تان را به خطر بیاندازید. انتخاب بهترین روش ها و سبک زندگی صحیح، بر روی سلامتی جنین شما تاثیر مستقیمی دارد و باعث می شوند تا زایمان سالم تری داشته و کودک بسیار زیبایی را به دنیا بیاورید.

بعلاوه، دنبال کردن شیوه ی سالم زندگی باعث می شود تا مشکلات و دشواری های بارداری نیز کاهش پیدا کنند.

در این قسمت عادات بد و مضری را معرفی خواهیم کرد که زنان باید برای داشتن یک بارداری سالم از آن ها اجتناب کنند.

مصرف الکل

برای داشتن یک بارداری سالم باید مصرف هر گونه نوشیدنی های الکلی را کنار بگذارید.

هر مقدار الکلی که شما مصرف می کنید، به سرعت از طریق جریان خون به جنین و جفت درون شکم شما می رسد.

الکل هم بر روی رشد کودک تاثیر می گذارد و هم سلامتی کودک در زمان زایمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

سیگار کشیدن

بیشتر بخوانید:

زنان برای داشتن یک بارداری سالم باید به استفاده از سیگار یک “نه” محکم بگویند.

نیکوتین، کربن مونوکسید و دیگر مواد شیمیایی موجود در سیگار بر روی رشد ریه های کودک شما تاثیر گذاشته و باعث مشکلات و دشواری های بسیاری برای او در حین تولد و مشکلات فیزیکی و ذهنی در بزرگسالی می شود.

مصرف هله هوله های ناسالم

با این که در طول بارداری ممکن است شما به خوردن خوراکی های مختلف و به اصطلاح هله هوله تمایل زیادی داشته باشید، اما این مسئله بسیار اهمیت دارد که از رژیم درستی پیروی کنید. غذا هایی که شما می خورید، بر روی سلامتی کودک درون شکم تان تاثیر مستقیمی دارند. یک رژیم سالم و متعادل، به نرمال شدن وزن کودک تازه متولد شده ی شما کمک کرده، رشد مغز کودک را بهبود می بخشد و خطر بسیاری از نقایص مادرزادی را کاهش می دهد.

مصرف بیش از حد کافئین

به عنوان یک قانون کلی، مصرف ۱ الی ۲ فنجان قهوه در روز برای زنان باردار مشکل خاصی به نظر نمی رسد. اما اگر شما عادت به استفاده ی بسیار زیاد از قهوه و کافئین دارید، بهتر است اندکی مراقب باشید.

مصرف بیش از حد کافئین در طول بارداری هم برای سلامت شما و هم سلامت کودک تان بسیار مضر است.

کافئین دارای خواص محرک و ادرار آور می باشد. از جمله اثرات محرک آن می توان به افزایش فشار خون و ضربان قلب اشاره کرد که هر دو در دوران بارداری مضر هستند.

مصرف خود سرانۀ دارو

بسیاری از مردم هنگام سر درد یا سرما خوردگی برای بهبود سریع خود، به مصرف خود سرانه و بدون نسخه ی برخی دارو ها روی می آورند. اما در دوران بارداری باید این عادت بد را کنار گذاشته و مراقب باشید.

هر چیزی که شما مصرف کنید – حتی دارو، به جنین درون شکم شما می رسد و اثرات مخربی بر روی او می گذارد.

زنان باردار باید به هنگام استفاده از داروهایی که به گروه C، D و X تعلق دارند بسیار مراقب باشند. اگر در طول بارداری داروی بدون نسخه مصرف کنید، باید فورا به پزشک خود مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.