واژینوز باکتریال چیست + درمان‌های خانگی

0

واژینوز باکتریال نوعی عفونت واژنی است که در اثر رشد بیش از حد باکتری‌ها رخ می‌دهد. واژن به طور طبیعی دارای محیطی است که در آن باکتری‌های خوب و بد وجود دارند. در موارد واژینوز باکتریال، میزانِ باکتری‌های بد بیشتر از باکتری‌های خوب است. این باعث می‌شود تا محیط واژن تعادل خود را از دست بدهد.

واژینوز باکتریال یک بیماری رایج است که بسیاری از زنان به آن مبتلا می‌شوند و این بیماری هیچ ربطی به داشتن یا نداشتن رابطۀ جنسی ندارد. برخی درمان‌های خانگی می‌توانند برای درمان این عفونت موثر بوده و از آن پیشگیری کنند. این روش‌های درمانی احتمالا به اندازۀ داروهای تجویزی موثر نیستند، اما عوارض جانبی‌شان بسیار کمتر از داروهاست.

ماست

ماست یک پروبیوتیکِ طبیعی است؛ یعنی باکتری‌های سالم فراوانی را در خود جای داده است. براساس گزارش کلینیک مایو، خوردن ماست ممکن است به بازیابی باکتری‌های سالم در بدن کمک کند. این به برقراری تعادل محیط واژن کمک کرده و می‌تواند برای مبارزه با باکتری‌های مضر نیز مفید باشد. برای بهره‌مندی از تمام فواید ماست، حداقل روزانه نیم‌وعده ماست میل کنید.

پروبیوتیک‌ها

ماست حاوی مقادیری پروبیوتیک است، اما منابع بسیار دیگری نیز وجود دارند که حاوی پروبیوتیک هستند. براساس نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، شواهد نشان می‌دهند که مصرف مکمل‌های پروبیوتیک به صورت روزانه می‌تواند به درمان و پیشگیری واژینوز باکتریال کمک کند.

اگر به واژینوز باکتریال دچار هستید، برای درمان و پیشگیری از بروز دوبارۀ آن، هر روز پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک‌ها به شکل قرص یا مایع در دسترس هستند. مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند باکتری‌های خوب و بد را از بین ببرد. بنابراین، باید باکتری‌های خوب را از طریق مصرف مکمل‌های پروبیوتیک و ماست جبران کنید.

سیر

سیر دارای خواص ضدباکتریایی بوده و مدت مدیدی است که به‌عنوان یک درمان خانگی برای واژینوز باکتریال مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مطالعه نشان داده است که مصرف قرص مکمل سیر می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای درمان واژینوز باکتریال باشد.

هیدروژن پراکسید

یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ نشان داده است که مصرف حدودا یک اونس (۲۸ گرم) هیدروژن پراکسید در روز و به مدت یک هفته (برای آبرسانی به واژن)، به درمان واژینوز باکتریال کمک کرده است. مزیت هیدروژن پراکسید این است که نسبت به داروها قیمت بسیار کمتری دارد و همچنین با عوارض جانبی کمتری همراه است.

روغن درخت چای

روغن درخت چای حاوی خواص ضدقارچ و ضدباکتری قدرتمندی است و می‌تواند به درمان واژینوز باکتریال کمک کند. یک مطالعه کوچک گزارش داده است که استفاده از روغن درخت چای به تنهایی برای درمان واژینوز باکتریال موفقیت‌آمیز بوده است.

روغن‌های اسانس نظیر روغن درخت چای باید با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل، بادام شیرین یا روغن زیتون رقیق شوند. روغنی را انتخاب کنید که به آن حساسیتی نداشته باشید و ۵ تا ۱۰ قطره از روغن چای را با ۱ اونس از روغن حامل ترکیب کنید. روغن درخت چای را به تنهایی استفاده نکنید، زیرا می‌تواند پوست حساس را بسوزاند.

لباس زیر نخی و قابل تنفس

برخی از انواع لباس زیر، نظیر اسپاندکس، به اندازۀ لباس زیر نخی قابل تنفس نیستند. پوشیدن این نوع لباس زیر می‌تواند رطوبت را حبس کند. این می‌تواند شرایط را برای تکثیر باکتری‌ها مهیا کرده و عفونت باکتریایی واژن را وخیم‌تر کند.

برای کمک به درمان سریع واژینوز باکتریال و پیشگیری از بروز دوبارۀ آن در آینده، لباس زیر نخی و قابل تنفس بپوشید. همچنین از پوشیدن شلوارهای تنگ خودداری کنید.

بوریک اسید

می‌توان از کپسول‌های بوریک اسید برای درمان واژینوز باکتریال استفاده کرد. به گزارش UWHealth، می‌توان کپسول‌های بوریک اسید را هر شب و به مدت دو هفته داخل واژن قرار داد تا واژینوز باکتریال درمان شود.

قرار دادن این کپسول در داخل واژن بی‌خطر بوده و نشان داده شده که روشی موثر برای درمان است. با این حال، فراموش نکنید که بوریک اسید قابل خوردن نیست و مصرف خوراکی آن سمی می‌باشد. این کپسول را دور از دسترس کودکان و حیوانات نگه دارید. همچنین استفاده از بوریک اسید برای زنان باردار امن نمی‌باشد.

از دوش واژینال استفاده نکنید

برخی زنان از دوش واژینال (douche) استفاده می‌کنند، زیرا باور دارند که این وسیله آنها را تمیزتر می‌کند. اما واقعیت این است که دوش واژینال می‌تواند تعادل طبیعی باکتری‌ها در واژن را به‌هم زده و احتمال بروز عفونت را افزایش دهد. به گزارش کلینیک مایو، واژن توانایی تمیز کردن خود را دارد و استفاده از دوش واژینال تنها باعث برهم‌خوردگی محیط طبیعی واژن می‌شود.

رابطۀ جنسی ایمن

به گزارش وبسایت Women’s Health، استفاده از کاندوم می‌تواند خطر بروز واژینوز باکتریال را کاهش دهد. در عین حال، داشتن شریک‌های جنسی جدید یا متعدد می‌تواند این خطر را افزایش دهد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که همیشه از کاندوم استفاده کنید، به ویژه هنگام برقراری ارتباط با شریک‌های جنسی جدید.

رعایت بهداشت مناسب

نواحی مقعد و واژن به یکدیگر نزدیک هستند. داشتن بهداشت خوب و مناسب به درمان و پیشگیری واژینوز باکتریال کمک می‌کند. همیشه بعد از استفاده از دستشویی، واژن و مقعد خود را با دستمال تمیز کنید. دستمال را از واژن به سمت مقعد بکشید تا از آلوده شدن واژن به مدفوع خودداری گردد.

هنگام قاعدگی، پد یا تامپون خود را چند مرتبه در روز عوض کنید.

خطرات و عوارض جانبی

اگر درمان‌های خانگی جوابگو نباشند، ممکن است واژینوز باکتریال ادامه پیدا کرده و در صورت عدم درمان، وخیم‌تر شود. قرمزی پوست اطراف واژن باعث افزایش چندین خطر می‌شود که عبارتند از:

  • افزایش خطر دریافت HIV در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس
  • افزایش خطر زایمان زودرس در زنان باردار
  • افزایش خطر ابتلا به سایر بیماری‌های مقاربتی (STIs)
  • ابتلا به بیماری التهابی لگن (PID)

زمان تماس گرفتن با پزشک

اگر علائم‌تان برطرف نمی‌شوند یا بعد از یک هفته درمان خانگی، علائم کاهش نیافته‌اند، با متخصص زنان یک قرار ملاقات تنظیم کنید. همچنین اگر واژینوز باکتریال عود کرده است، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سعی کنید قرار ملاقات‌تان با پزشک در روزی باشد که در دورۀ قاعدگی قرار نداشته باشید. در این صورت پزشک می‌تواند مقداری از ترشح واژن‌تان را برای آزمایش نمونه‌برداری کند. پزشک‌تان احتمالا برای شما آنتی‌بیوتیک خوراکی یا کرم آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند که می‌توان این کرم را در داخل واژن استفاده کرد.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.