غذاهای مضر برای اضطراب

0

در این مقاله به بررسی غذاهای مضر برای اضطراب می‌پردازیم و همچنین جایگزین‌های بهتری را برای این مواد معرفی خواهیم کرد.

حدود ۴۰ میلیون نفر آمریکایی از اختلال اضطراب رنج می‌برند. اغلب ما اضطراب را به‌عنوان یک واکنش طبیعی به برخی موقعیت‌ها تجربه کرده‌ایم.

اگر با استرس یا اضطراب مزمن زندگی می‌کنید، ممکن است بیشتر زندگی روزمره‌تان را مشغول مدیریت این مشکل با ابزارهایی نظیر تراپی، مدیتیشن، ورزش و داروهای ضداضطراب باشید. اما آیا می‌دانستید که اضطراب می‌تواند توسط برخی از غذاها تحریک شود؟

اگر ابزارهایی که به آنها اشاره کردیم در مدیریت اضطراب‌تان موثر نیستند، زمان آن رسیده تا نگاهی به رژیم غذایی خود داشته باشید و بررسی کنید که آیا غذاهای مضر برای اضطراب در برنامۀ غذایی شما وجود دارند یا خیر.

الکل

شاید باورتان نشود، اما آن نوشیدنی‌ای که برای تسکین اضطراب اجتماعی‌تان میل می‌کنید، می‌تواند اضطراب‌تان را بدتر کند.

یک متخصص می‌گوید: «شاید به نظر برسد که الکل اعصاب‌تان را آرام می‌کند، اما حقیقت این است که الکل می‌تواند اثر مخربی بر سطوح آب بدن و خواب داشته باشد که هر دو می‌توانند در صورت سرکوب شدن اضطراب را تحریک کنند.»

الکل سطوح سروتونین و انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز را تغییر می‌دهد که این باعث وخیم‌تر شدن اضطراب می‌شود. وقتی اثرات الکل ناپدید شوند، ممکن است حتی بیشتر احساس اضطراب داشته باشید.

جایگزین: جایگزینی برای الکل وجود ندارد. اگر از طعم الکل لذت می‌برید، اما می‌خواهید از عوارض آن اجتناب کنید، ماءالشعیر بدون الکل بنوشید.

کافئین

به گزارش انجمن ملی قهوه در آمریکا، ۶۲ درصد از آمریکایی روزانه قهوه می‌نوشند و میانگین مصرف آنها در روز کمی بالاتر از ۳ فنجان قهوه برای هر نفر است. اما این عادت صبحگاهی شاید چندان برای سلامتی مفید نباشد.

یک متخصص می‌گوید: «سطوح بالای کافئین نه تنها اضطراب و عصبانیت را افزایش می‌دهد، بلکه باعث کاهش سروتونین در بدن شده و حس افسردگی ایجاد می‌کند.»

کافئین به طور معمول در مقادیر کم بی‌خطر است. اما مقادیر بالای آن می‌توانند با اثرات ناخوشایند نظیر اضطراب و عصبانیت همراه باشند.

همچنین فراموش نکنید که برخی از مکمل‌ها و داروها نظیر گل راعی، جینسنگ و برخی داروهای سردرد حاوی کافئین هستند و می‌توانند در افزایش حس اضطراب نقش داشته باشند.

جایگزین: چای ماچا جایگزینی عالی برای قهوه است که عوارض قهوه را ندارد. این بدلیل وجود ال-تیانین در چای ماچا است که اثرات آرامش‌بخش داشته و باعث خواب‌آلودگی نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

غذاهای تخمیر شده، قدیمی و پرورده

غذاهای درسته نظیر گوشت گاو، شیر و انگور از طریق تخمیر شدن و پرورده شدن بسیار خوشمزه می‌شوند. اما در طول این فرآیند باکتری‌ها پروتئین‌های غذا را تجزیه کرده و به بیوژنیک آمین‌ها تبدیل می‌کنند که یکی از این موارد هیستامین است. هیستامین یک انتقال‌دهندۀ عصبی است که هضم، هورمون‌ها و سیستم‌های عصبی و قلبی‌-عروقی را تحریک می‌کند. در افراد مستعد، هیستامین می‌تواند اضطراب و بی‌خوابی را نیز تحریک کند. در واقع این نوع غذاها میتوانند از غذاهای مضر برای اضطراب باشند.

جایگزین: برای کاهش عدم تحمل هیستامین، همیشه غذاهای درسته و تازه را انتخاب کنید. به تاریخ بسته‌بندی شدن گوشت و ماهی توجه داشته باشید. هرچه این تاریخ کمتر باشد، بهتر است.

شکر اضافه شده

هیچ راهی وجود ندارد که بتوان از شکر به طور ۱۰۰ درصد اجتناب کرد، زیرا این قند به طور طبیعی در بسیاری از غذاهایی که مصرف می‌کنیم – مانند میوه – وجود دارد.

اما شکر اضافه شده در سطوح کلی اضطراب نقش ایفا می‌کند.

شکر اضافه شده باعث می‌شود تا قند خون مانند یک ترن هوایی با شدت بالا و پایین شود و همراه با این فرآیند، انرژی بدن نیز با نوسانات مواجه می‌گردد. وقتی قند خون با شدت کاهش می‌یابد، خلق و خو بد شده و سطوح اضطراب بالا می‌روند.

بدن برای کمک به جذب گلوکز اضافه و تثبیت سطوح قند خون انسولین آزاد می‌کند. اما مصرف زیاد شکر باعث می‌شود تا بدن برای بازیابی وضعیت عادی، بیش از حد تلاش کند و با نوسانات قند خون مواجه گردد.

مصرف مقادیر زیادی از شکر فرآوری‌شده می‌تواند احساس نگرانی، زودرنجی و غم را تحریک کند.

از مصرف غذاهایی که در دسته‌بندی شکر اضافه شده قرار دارند خودداری کرده یا مصرف آنها را به حداقل برسانید. این غذاها همگی شبیه دسرهای سرشار از شکر نیستند. چاشنی‌هایی نظیر سس کچاپ، برخی سس‌های سالاد، پاستا و نان سفید همگی ممکن است حاوی مقادیر بالایی از شکر اضافه شده باشند.

جایگزین: خوشبختانه ترک شکر اضافه شده به معنای سرکوب کردن علاقه‌تان به شکر نیست. استویا، اریتریتول و شیره یاکون جایگزین‌های طبیعی برای شکر هستند. همچنین از مصرف میوه‌ها و سبزیجاتی که به طور طبیعی شیرین هستند – مانند سیب‌زمینی شیرین – غافل نشوید.

مکمل قهوه (قهوه سفیدکن)

جایگزین کردن شیر با مکمل قهوه شاید یه راه حل مناسب به نظر برسد، اما این محصول منبع روغن‌های هیدروژنه یا چربی‌های ترانس است که سرشار از کلسترول بد (LDL) بوده و می‌توانند سطوح کلسترول خوب (HDL) را کاهش دهند. این چربی‌ها با بروز افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامتی ارتباط داده شده‌اند.

جایگزین: اگر قهوه بدون کافئین میل می‌کنید، می‌توانید از شیر و خامه استفاده کنید. اگر می‌خواهید مصرف لبنیات را کاهش دهید، به سراغ شیر بادام یا سویا بروید.

نظر شما دربارۀ غذاهای مضر برای اضطراب چیست؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.