غذاهای مضر در قاعدگی

0

در دوران قاعدگی، دیواره رحم از بدن جدا شده و به خونریزی منجر می‌شود. بسیاری از علائم ناخوشایند در دوران قاعدگی به سراغ زنان می‌آیند که عبارتند از نفخ، حساسیت سینه، گرفتگی‌های دردناک، زودرنجی و خلق افسرده. خبر خوب این است که یک رژیم‌غذایی سالم می‌تواند این علائم را به حداقل برساند. در این مطلب به معرفی غذاهای مضر در قاعدگی می‌پردازیم.

غذاهای مضر در قاعدگی

این غذاها می‌توانند علائم قاعدگی را شدت بخشیده و وضعیت را وخیم‌تر کنند. سعی داشته باشید که از مصرف این مواد غذایی حذر کنید.

غذاهای فرآوری شده

سرشار از سدیم هستند و وقتی به نفخ و جمع شدن آب در بدن دچار هستید، می‌توانند اوضاع را بدتر کنند. سدیم زیاد در رژیم غذایی علائم قاعدگی را شدت می‌بخشد. بنابراین، به دنبال غذاهای کم‌نمک نظیر میوه‌های تازه، سبزیجات، مغزهای خوراکی، غلات کامل، گوشت‌های بدون چربی، ماهی، مرغ و روغن زیتون باشید.

غذاهای پرچرب

غذاهای چرب نه تنها شما را سنگین و منفخ کرده، بلکه سطوح هورمونی را نیز تغییر داده و ممکن است علائم قاعدگی را تشدید کنند. از خوردن برگرها، محصولات لبنی پرچرب، سوسیس‌ها و چربی‌های گوشت خودداری کنید. تمرکزتان را بر روی میوه و سبزیجات، غلات کامل و گوشت‌های بدون چربی بگذارید.

کربوهیدرات زیاد

غذاهای سرشار از کربوهیدرات می‌توانند باعث آزردگی و خواب‌آلودگی شده و قند خون را با مشکل مواجه کنند. از آنجایی که بسیاری از زنان در قاعدگی، کربوهیدرات هوس می‌کنند، مصرف کمی از آن به همراه یک سالاد سبزیجات بزرگ مشکلی ندارد.

غذاهای شکردار

خوراکی‌های شکردار از غذاهای مضر در قاعدگی هستند. شکر اضافۀ موجود در این خوراکی‌ها باعث افزایش نوسانات خلقی و تنش شده و همچنین خستگی و برهم خوردن تعادل سیستم ایمنی بدن را به همراه دارد. اگر هوسِ شیرینی کردید، یک سالاد با ماست کم‌چرب میل کنید.

غلات تصفیه شده

غلات تصفیه شده بخش زیادی از محتوای مغذی خود را در فرآیند تصفیه‌سازی از دست می‌دهند. این باعث می‌شود تا این مواد غذایی بیشتر برای سطوح گلوکز در بدن مشکل ایجاد کنند. پاستا، برنج سفید و نان سفید می‌توانند بر روی اشتها اثر گذاشته و برای قند خون مشکلساز شوند. پرهیز از این مواد غذایی می‌تواند به کاهش گرفتگی‌های قاعدگی کمک کند.

غذاهای نفخ‌آور

نوشابه، نوشیدنی‌های گازدار، غذای منجمد، سوپ قوطی، بیکن و هر چیزی که سرشار از سدیم است می‌تواند باعث بروز نفخ شود. هورمون‌های بدن در قاعدگی باعث ایجاد نفخ می‌شوند، حالا اگر این غذاها را هم مصرف کنید، طبیعی است که مشکل نفخ بدتر شود.

سایر غذاهای مضر در قاعدگی

  • شیرینی‌جات
  • غذاهای سرخ شده
  • برخی از میوه‌های سرد مانند هندوانه و آناناس
  • لبنیات
  • کافئین
  • نوشیدنی‌های الکل‌دار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.