غذاهای مضر برای دندان

0

جالب است بدانید که حتی بعضی از غذاهای معمولی نیز می‌توانند برای دندان‌ها و لثه‌ها کاملا مضر باشند. ما با چند دندانپزشک در این‌باره صحبت کردیم و جزئیات صحبت‌های آنان پیرامونِ غذاهای مضر برای دندان را برای شما در ادامۀ مطلب گردآورده‌ایم.

پاپ کورن

جاناتان نعمان، متخصص دندانپزشک در شهر نیویورک، درباره غذاهای مضر برای دندان و پاپ کورن می‌گوید: «تعداد بی‌شماری از مردم با دندان‌های ترک‌خورده حاصل از خوردن دانه‌های پاپ کورن نیمه آماده شده، نزد ما مراجعه می‌کنند. پوستۀ پاپ کورن برای پیدا کردن راهی بین دندان‌ها مشهور است و باعث درد لثه نیز می‌شود. البته می‌دانم که شنیدن این خبر زیاد خوشایند نیست، زیرا پاپ کورن یکی از سالمترین میان‌وعده‌های موجود است.»

میوه خشک شده

مهم نیست که چقدر آناناس خشک شده یا فیبر دریافتی از آلوی خشک شده را دوست دارید، میوۀ خشک شده از غذاهای مضر برای دندان محسوب میشود. دکتر نعمان توضیح می‌دهد: «نه تنها قندهای موجود در آن‌ها متمرکز هستند، بلکه بسیار چسبناک بوده و به شیارهای دندان آسیاب شما آسیب می‌رسانند.»

دانه‌ها

دکتر نعمان می‌گوید: «اگر سلامتی و ظاهر دندان های خود را دوست دارید، خوردن دانه کدو تنبل را فراموش کنید. بسیاری از دانه ها را باید با دندان بشکنیم و همین امر نیز باعث ایجاد شکستگی در لبۀ دندان های جلویی می شود.»

آب لیمو داغ

بیشتر بخوانید:

اگر شنیده اید که آب لیموی داغ جایگزین خوبی برای قهوۀ سرِ صبح است، بهتر است دوباره فکر کنید چون دندانپزشکان می گویند این نوشیدنی برای مینای دندان ها بسیار مضر است. «راها سپهرارا» می گوید : «پوسیده شدن دندان ناشی از اسید لیمو است که مینای دندان را تخریب می کند. قرار گرفتن مکرر در معرض نوشیدنی های اسیدی و یا غذا می تواند مینای دندان ها را از بین ببرد و لایه ی داخلی دندان ها را که دنتین نام دارد و بسیار هم ضعیف تر از مینای دندان بوده و بسیار هم حساس تر است را در معرض آسیب قرار دهد.»

یخ

جان ماریشی می گوید: «شما باید از جویدن یخ دست نگه دارید، زیرا این عمل مخرب است. یخ برای مینای دندان بسیار سخت بوده و موجب شکستگی های شدید در دندان های شما می شود.»

نوشیدنی‌های انرژی‌زا

دکتر ماراشی می گوید: «نوشیدنی های انرژی فوق العاده اسیدی هستند و دارای pH پایین و همچنین محتوای قند بالا می باشند. من شاهد افزایش میزان پوسیدگی دندان در میان دانش آموزان کالج بودم که بیش از حد از این نوشیدنی ها را مصرف می کردند تا تمام شب را بیدار بمانند، چه برای درس خواندن و چه برای مهمانی. این نوشیدنی ها تمام دندان را پوشش می دهند و بنابراین همه ی آن ها به طور مساوی تحت تاثیر قرار می گیرند. بهتر است بدانید که در آخر فقط  شما می مانید و دندان های پر از حفره.»

کمپوت میوه

اگر فکر می کنید که کمپوت میوه سالم است چون از «میوه» تشکیل شده، بهتر است بدانید که بسیار اشتباه می کنید. دکتر مننینگ می گوید: «در حالی که میوه معمولا یک گزینه ی سالم محسوب می شود، ولی کمپوت آن اغلب ناسالم بوده و اگر با شربت و شکر نیز بسته بندی شده باشد، فرق چندانی با آب نبات ندارد.»

غذاهای کباب شده

فردریک بیکر توضیح می دهد: «گوشت های سرخ شده مانند دنده خوک، از بدترین غذاها برای دندان ها هستند زیرا در سس آن ها از قند کارامل شده استفاده می شود. احتمالا شما دندان های خود را بر روی بخشی از گوشت که ممکن است بیش از حد کارامل شده باشد بگذارید، و متاسفانه شکر اضافی اصلا برای سلامتی شما مفید نیست.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.