عادت های مضر برای تیروئید

0

غده تیروئید نقش مهمی را در بدن ما ایفا می‌کند و در تنظیم سوخت‌وساز، دمای بدن، خلق‌وخو و ضربان قلب موثر است. فردی که به کم‌کاری تیروئید دچار است، احتمالا خستگی، بی‌حالی، سرما و افزایش وزن را تجربه خواهد کرد. از طرفی دیگر، پرکاری تیروئید می‌تواند با تعریق، اضطراب، بی‌خوابی و کاهش وزن ناگهانی همراه باشد. در این مطلب به بررسی عادت های مضر برای تیروئید می‌پردازیم.

مصرف کم چربی

دنبال کردن یک رژیم کم‌چرب می‌تواند اثراتی منفی بر عملکرد تیروئید داشته باشد و در واقع از عادت های مضر برای تیروئید است. رژیم کم‌چرب می‌تواند مانع جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی شود. از آنجایی که تیروئید به یُد، ویتامین ب ۱۲، منیزیم و سایر مواد مغذی برای عملکرد مطلوب احتیاج دارد، کاهش جذب این مواد می‌تواند مشکلساز شود.

برای افزایش مصرف چربی می‌توانید روغن زیتون، آووکادو و مغزهای خوراکی را به رژیم‌تان اضافه کنید.

مصرف کم یُد

مهم است که در دوران کودکی به اندازۀ کافی یُد دریافت کنید، زیرا این ماده به رشد و تقویت توانایی شناختی کمک می‌کند. فراموش نکنید که انسان در بزرگسالی نیز به یُد نیاز دارد. تحقیق‌ها نشان می‌دهند که کمبود یُد می‌تواند به کم‌کاری تیروئید منجر شود.

بهترین منابع غذایی یُد عبارتند از: نمک دریا، سبزیجات دریایی، جلبک، بلوبری و سیب‌زمینی. توصیه می‌شود که زنان باردار از مکمل‌های یُد استفاده کنند، زیرا این افراد برای تغذیۀ جنین به یُد بیشتری نیاز دارند.

مصرف زیاد کلم‌ها

بر اساس نتایج یک تحقیق، مصرف زیاد انواع کلم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تیروئید را در افرادی که با کمبود یُد مواجه هستند افزایش دهد. البته این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که مصرف کلم‌ها در افرادی که سالم بودند (کمبود یُد نداشتند) تاثیری بر روی عملکرد تیروئید آنها نداشت.

بیشتر بخوانید:

در صورتی که علائم کمبود یُد را تجربه می‌کنید، مصرف کلم‌ها را کاهش دهید. این علائم عبارتند از خشکی پوست، سردرد مکرر، مشکلات قاعدگی، دشواری در کاهش وزن و سایر علائم کمبود یُد. حتما با پزشک خود دربارۀ این علائم مشورت کنید.

غذاها و نوشیدنی‌های حاوی برومید

برومید ترکیبی رایج در برخی آردها، شیرینی‌ها و نوشابه‌ها است. تحقیقات نشان می‌دهند که برومید در سوخت‌وسازِ یُد در بدن تداخل ایجاد کرده و در نتیجه عملکرد تیروئید را کاهش می‌دهد.

روزه گرفتن

روزه می‌تواند سلول‌های جدید در بدن بسازد و شما را جوان نگه دارد، اما از طرفی می‌تواند علائم کم‌کاری تیروئید را نیز تشدید کند.

نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهد که غلظت تیروئید در طول ماه رمضان در افراد روزه‌دار تغییر می‌کند. محققین می‌گویند که بیماران مبتلا به کم‌کاری تیروئید باید میزانِ مصرف لووتیروکسین را در ایام روزه‌داری افزایش دهند. همچنین محدودیت شدید در دریافت کالری می‌تواند اثراتی منفی بر تیروئید داشته باشد.

سیگار کشیدن

سیگارها حاوی سمومی هستند که عملکرد تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بر اساس نتایج یک مطالعه، افراد سیگاری که به تیروئیدیت هاشیموتو دچار هستند، بیشتر در خطر ابتلا به کم‌کاری تیروئید می‌باشند.

مصرف زیاد الکل

مصرف الکل یکی از عادت های مضر برای تیروئید است. نتایج تحقیقی نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد الکل می‌تواند عملکرد تیروئید را کاهش دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.