ارزش غذایی موز

0

بسیاری از مردم می‌دانند که موز میوه‌ای بسیار سالم است، اما آگاهی از ارزش غذایی موز – علاوه بر سطح بالای پتاسیم – بسیار مهم است. با ما همراه باشید تا شما را با ارزش غذایی موز بیشتر آشنا کنیم.

ارزش غذایی موز

موز حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی است که عبارتند از: فیبر، ویتامین ث، پتاسیم، ویتامین ب۶، اسیدهای آمینه ضروری، آهن، منیزیم، منگنز، فولات، ویتامین آ، پروتئین و برخی از آنتی‌اکسیدان‌ها. این ترکیبات باعث شده‌اند تا موز به یک میوۀ بسیار مغذی و خوشمزه تبدیل شود.

ویتامین ث – با خوردن یک موز متوسط، نزدیک به ۲۰ درصد از نیاز روزانه‌تان به ویتامین ث تامین می‌شود که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

ویتامین آ – مقدار کمی از ویتامین آ در موز وجود دارد که حدودا ۲ درصد از نیاز روزانۀ بدن را فراهم می‌کند.

ویتامین ب۶ – بدن شما روزانه تنها به ۱٫۵ میلی‌گرم ویتامین ب۶ نیاز دارد و یک موز ۲۰ درصد این نیاز را فراهم می‌کند.

اسیدهای آمینه – تنها اسید آمینه‌ای که در موز وجود دارد تیروزین است. اگرچه مقدار آن زیاد نیست، اما می‌تواند در بهبود عملکرد شناختی و تقویت خلق‌و‌خو موثر باشد.

فیبر – در یک موز متوسط تقریبا ۳ گرم فیبر وجود دارد که بیش از ۱۰ درصد نیاز روزانه به فیبر را برطرف کرده و به بهینه‌سازی دستگاه گوارش کمک می‌کند.

پروتئین – در موز تنها ۱ گرم پروتئین وجود دارد، اما همین مقدار کم هم می‌تواند به تولید انرژی در بدن کمک کند.

آهن – تنها ۲ درصد از نیاز روزانه به آهن در موز یافت می‌شود، اما این مقدار به همراه محتوای ویتامین ث کمک می‌کند تا آهن بهتر جذب بدن شود.

پتاسیم – موز بدلیل محتوای پتاسیمی که دارد مشهور است، اما جالب است بدانید که این میوه تنها قادر است ۱۰ تا ۱۵ درصد از نیاز روزانه به پتاسیم را تامین کند. با این حال، موز همچنان یکی از بهترین منابع پتاسیم است و به کنترل فشار خون کمک می‌کند.

منگنز – هر موز تقریبا ۰٫۳ میلی‌گرم منگنز دارد و ۱۵ درصد از نیاز روزانه را برطرف می‌کند.

منیزیم – هر موز ۳۵ میلی‌گرم منیزیم دارد و ۱۰ درصد از نیاز روزانه را برطرف می‌کند.

فولات – متخصصین توصیه می‌کنند که روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولات مصرف کنید. یک موز حاوی ۲۵ میکروگرم فولات بوده و ۶ درصد نیاز روزانه به این ماده را فراهم می‌کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها – آنتی‌اکسیدان‌های موز عبارتند از لوتئین، بتاکاروتن، سلنیوم و ویتامین‌های آنتی‌اکسیدانی نظیر ویتامین آ و ث. این آنتی‌اکسیدان‌ها به کاهش استرس اکسیداتیو و پیشگیری از بیماری‌های مزمن کمک می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.