مزایا ویپ یا سیگار برقی + مضرات

0

امروزه ویپ شهرت زیادی پیدا کرده است و دستگاه‌های ویپ روز‌به‌روز بیشتر به فروش می‌رسند. می‌توان گفت ویپ جایگزینی برای سیگار و قلیان محسوب می‌شود. اگر برای استفاده از ویپ به جای سیگار تردید دارید، پی بردن به مزایا و معایب آن به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر تصمیم بگیرید. در ادامه برخی از مزایا ویپ و مضرات آن را با جزئیات برای شما توضیح داده‌ایم. لطفا با سیمای سلامت همراه باشید.

مزایا ویپ

مزایای استفاده از ویپ عبارتند از:

فرد کمتر در معرض دود تنباکو قرار می‌گیرد

سیگارهای سنتی محیط زیست را آلوده می کنند، به علاوه برای سیگاری ها و اطرافیانشان نیز مضر هستند. با استفاده از ویـپ فرد کمتر در معرض تنباکو قرار می گیرد و دود کمتری وارد محیط زیست می شود که در نتیجه ی آن از آسیب های وارد شده به فرد کاسته می شود. یک عدد سیگار حاوی بیش از ۴۰۰۰ ماده ی شیمیایی است که این تعداد شامل ۴۰۰ ماده ی شیمیایی سمی و مضر برای سلامت بدن و ۴۳ ماده ی سرطان زا است. این مواد شیمیایی از آرسنیک تا فرمالدئید متغیر هستند. ویـپ کمتر از این مواد شیمیایی برخوردار است یا به طور کل این مواد را ندارد.

ویپ بویی از خود ساطع نمی‌کند

با سیگار کشیدن فرد سیگاری و همچنین اطرافیان او در معرض بوی بد تنباکو قرار می گیرند. مایع موجود در ویــپ فاقد بو است، بنابراین هیچ گونه بویی را در محیط پخش نمی کند. سیگارهای سنتی از خود بو ساطع می کنند و این بو به مدت طولانی بر روی لباس و پوست افراد سیگاری باقی می ماند. بنابراین سیگاری ها مجبورند پس از هر مرتبه سیگار کشیدن دست ها و لباس های خود را برای رفع بوی بد سیگار بشویند. ویپ این مشکل را برطرف می کند. به علاوه مایع موجود در ویپ بی رنگ است، یعنی دیگر انگشتان و دندان های سیگاری ها لکه نمی زنند. از آن جایی که ویپ سوختنی نیست پس آسیبی هم به پوست افراد سیگاری وارد نمی شود.

مایع موجود در ویپ از تنوع زیادی برخوردار است

برای ذائقه های مختلف طعم های مختلفی از مایع موجود در ویـپ (جوس) وجود دارد. سیگاری ها می توانند همان طعم سیگار مورد علاقه ی خود را برای ویپ انتخاب کنند، برای مثال سیگاری هایی که سیگارهای با اسانس خشک نعناع (Menthol) را ترجیح می دهند، می توانند ویپی را انتخاب کنند که مایع آن با طعم نعناع است یا افرادی که سیگارهای سنتی را ترجیح می دهند، می توانند ویپی را که مایع آن به طعم تنباکو است را انتخاب کنند.

مضرات ویپ

مضرات ویپ

بیشتر بخوانید:

همان گونه که در عنوان ذکر شد، ویـپ علاوه بر مزایایی که دارد، معایبی نیز می تواند داشته باشد.

ویپ کمکی به ترک اعتیاد نمی کند

اگرچه ویـپ برای سیگاری ها این فرصت را فراهم می کند که ویـپ ها یا طعم دهنده هایی را که فاقد نیکوتین هستند را انتخاب کنند، اما به دلیل عدم رعایت مقررات و آیین نامه های استاندارد، این طعم دهنده ها نیز تایید شده نیستند. برخی شرکت ها طعم دهنده های حاوی نیکوتین تولید می کنند که برای افرادی که سعی بر این دارند تا اعتیاد به نیکوتین را ترک کنند، مشکل ساز هم می شوند.

خطرات بالقوه ی ویپ برای سلامت

یکی از عوارض جانبی ویپ، کم آب شدن بدن است. پروپیلن گلیکول موجود در طعم دهنده ها می تواند آب بدن را جذب کند و بدین طریق باعث کم آب شدن بدن شود. به علاوه امکان دارد برخی از سیگاری ها به پروپیلن گلیکول حساسیت داشته باشند. نیکوتین می تواند تاثیراتی منفی بر قند خون و سیستم گردش خون بدن داشته باشد. همچنین نیکوتین اعتیاد آور است و برای زنان باردار یا شیرده نیز خطرات زیادی دارد. قبل از استفاده از ویـپ با پزشک خود مشورت کنید یا از ویـپ هایی که مایع موجود در آن ها فاقد نیکوتین است استفاده کنید.

خطر انفجار باتری ویپ

گزارشات زیادی مبنی بر انفجار باتری های ویـپ به دلیل وفور سازنده های نامعتبر سیگارهای الکترونیکی وجود دارد. یکی از گزارشات اخبار CBS حاکی از این بود که یک مرد به دلیل انفجار باتری سیگار الکترونیکی خود آسیب دیده بود. زبان، دهان و دندان های وی به شدت صدمه دیده بودند.

محصولات تقلبی

محصولات تقلبی و ارزان زیادی در بازار وجود دارند. یک ویـپ بسیار ارزان به احتمال زیاد تقلبی است. برخی از دستگاه های ویـپ به جای تتراهیدروکانائیول، ماری جوانا می سوزانند. بنابراین در هنگام خرید ویپ بسیار دقت کنید و پول خود را بیهوده هدر ندهید.

ویپ استفاده کنیم یا نه؟

اکنون که از مزایا و معایب ویـپ مطلع شدید، این توصیه ها را جدی بگیرید:

  • اگر سیگاری نیستید از ویپ استفاده نکنید .ویـپ خطرات زیادی برای سلامت به همراه دارد.
  • برای ترک سیگار به سراغ ویـپ نروید، زیرا کمکی به شما نمی کند. در عوض برای ترک عادت سیگار کشیدن، روش های تصویب شده ی سازمان غذا و دارو (FDA) را دنبال کنید. هیچ گونه شواهدی مبنی بر اثبات اثرات ویـپ بر ترک سیگار وجود ندارد.
  • اگر می خواهید سیگار را ترک کنید می توانید به  جای تنباکو از ویپ استفاده کنید. قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید و از خطرات و مزایای ویـپ مطلع شوید.
منبع www.newhealthadvisor.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.