فواید آلوئه ورا و کاربردهای آن

0

ژل آلوئه ورا به طور گسترده برای تسکین آفتاب‌سوختگی و کمک به التیام زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما آیا می‌دانستید که این گیاه مصارف فراوان دیگری دارد؟ در این مقاله به بررسی فواید آلوئه ورا و مصارف آن خواهیم پرداخت.

این گیاه آبدار سابقۀ طولانی‌ای در مصارف دارویی دارد که به دوران مصر باستان برمی‌گردد. آلوئه ورا بومیِ آفریقای شمالی، اروپای جنوبی و جزایر قناری است. امروزه آلوئه ورا در نواحی گرمسیر در سراسر جهان رشد می‌کند. محققین در حال کشف فواید آلوئه ورا و محصولات جانبی آن هستند که از تسکین سوزش معده تا کاهش سرعت گسترش سرطان سینه را شامل می‌شوند.

تسکین سوزش معده

بازگشت اسید به مری (GERD) یک اختلال گوارشی است که معمولا به سوزش معده منجر می‌شود. یک بررسی در سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد که مصرف ۱ تا ۳ اونس ژل آلوئه ورا با وعدۀ غذایی می‌تواند شدت بازگشت اسید به مری را کاهش دهد. همچنین این گیاه ممکن است مشکلات مرتبط با هضم را تسکین دهد. سطح پایین سمیتِ این گیاه باعث می‌شود تا گزینه‌ای بی‌خطر و درمانی ملایم برای سوزش معده باشد.

تازه نگه داشتن سایر گیاهان

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که توسط دانشگاه کمبریج به صورت آنلاین منتشر شد، به بررسی گیاهان گوجه‌فرنگی که با ژل آلوئه ورا پوشش داده شده بودند پرداخت. گزارش این مطالعه نشان می‌دهد که پوشش آلوئه‌ ورا به طور موفق رشد بسیاری از انواع باکتری‌های مضر بر روی سبزیجات را مسدود کرده است. مطالعۀ دیگری که بر روی سیب‌ها انجام شده نیز نتایج مشابهی داشته است. این بدین معناست که ژل آلوئه ورا می‌تواند به تازه نگه داشتن میوه‌ها و سبزیجات کمک کرده و نیاز به استفاده از مواد شیمیایی مضر و نگهدارنده را از بین ببرد.

جایگزین دهانشویه

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ در Ethiopian Journal of Health Sciences منتشر شد. محققین این مطالعه دریافتند که عصارۀ آلوئه ورا جایگزینی موثر و بی‌خطر برای دهانشویه‌های شیمیایی می‌باشد. ترکیبات طبیعی این گیاه که حاوی مقادیر سالمی از ویتامین ث هستند، می‌توانند پلاک دندان را مسدود کنند. این گیاه همچنین می‌تواند به تسکین خونریزی یا ورم لثه‌ها کمک کند.

کاهش قند خون

براساس نتایج یک مطالعه در Phytomedicine: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacy، خوردن دو قاشق غذاخوری از آب آلوئه ورا در روز می‌تواند سطوح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. این می‌تواند بدین معنا باشد که آلوئه ورا شاید جایگاهی در آیندۀ روش‌های درمان دیابت داشته باشد. این نتایج توسط یک مطالعۀ دیگر در Phytotherapy Research نیز تایید شده‌اند که در آن از عصاره پالپ استفاده شده بود.

اما افرادی که دیابت دارند و داروهای کاهندۀ گلوکز مصرف می‌کنند، باید در مصرف آلوئه ورا محتاطانه عمل کنند. آب این گیاه به همراه داروهای دیابت می‌تواند میزانِ گلوکز را تا سطوح خطرناکی پایین آورد.

یک لمین طبیعی

آلوئه ورا یک لمین طبیعی محسوب می‌شود. تعدادی از مطالعات به بررسی فواید آلوئه ورا برای کمک به هضم پرداخته‌اند. به نظر می‌رسد که نتایج این مطالعات متناقض هستند.

یک تیم از دانشمندان نیجریه‌ای مطالعه‌ای را  بر روی موش‌ها انجام دادند و دریافتند که ژل بدست آمده از آلوئه ورای معمولی و خانگی می‌تواند یبوست را تسکین دهد. اما یک مطالعۀ دیگر توسط National Institutes of Health به بررسی مصرف عصاره برگ درسته آلوئه ورا پرداخته است. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که مصرف این عصاره باعث رشد تومور در رودۀ بزرگ موش‌های آزمایشگاهی شده است.

در سال ۲۰۰۲ سازمان غذا و داروی آمریکا مقرراتی را تنظیم کرد که تمام محصولات لمین آلوئه ورا از بازار آمریکا جمع‌آو‌ری شده و فرمول ساخت آنها تغییر کند.

کلینیک مایو می‌گوید که آلوئه ورا می‌تواند برای تسکین یبوست استفاده شود، اما مقدار مصرف آن باید بسیار کم باشد. این کلینیک اشاره می‌کند که یک دوز ۰٫۰۴ تا ۰٫۱۷ گرمی از آب خشک شده آلوئه ورا کافی می‌باشد.

اگر به بیماری کرون، التهاب روده بزرگ یا بواسیر دچار هستید، نباید آلوئه ورا مصرف کنید. این گیاه می‌تواند باعث بروز گرفتگی‌های معده شدید و اسهال شود. اگر داروهای دیگری مصرف دارید نیز باید از مصرف آلوئه ورا دست بکشید. این گیاه می‌تواند توانایی بدن برای جذب این داروها را کاهش دهد.

مراقبت از پوست

می‌توانید از آلوئه ورا برای شفاف کردن و آبرسانی به پوست استفاده کنید. این فواید آلوئه ورا ممکن است ناشی از رشد آن در آب و هوای خشک و بی‌ثبات باشند. برای نجات پیدا کردن در این شرایط سخت، برگ‌های گیاه در خود آب ذخیره می‌کنند. این برگ‌های آبدار با ترکیبات گیاهی خاص که کربوهیدرات‌های پیچیده نام دارند ترکیب می‌شوند و به ماده‌ای موثر برای مرطوب کردن صورت و تسکین درد تبدیل می‌شوند.

پتانسیل مبارزه با سرطان سینه

یک مطالعۀ جدید که در Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شده، به بررسی خواص درمانی آلوئه امودین (aloe emodin) پرداخته است که ترکیبی موجود در برگ‌های گیاه آلوئه ورا است. نویسندگان این پژوهش می‌گویند که این گیاه آبدار پتانسیل کاهش سرعت رشد سرطان سینه را دارد. با این حال، برای تایید این نظریه به مطالعات بیشتری نیاز است.

کلام آخر

روش‌های مختلفی برای استفاده از گیاه آلوئه ورا وجود دارد و می‌توان ژل‌ها و عصاره‌های مختلفی را از آن تهیه کرد. محققین همواره در حال کشف روش‌های جدید برای استفاده از این گیاه آبدار هستند. اگر می‌خواهید آلوئه ورا را به‌عنوان یک گزینۀ درمانی مصرف کنید، حتما قبل از اینکار با پزشک خود مشورت داشته باشید، به ویژه اگر دارویی مصرف می‌کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.