دانه بادیان رومی چه خواصی دارد؟

0

انیسون یا بادیان رومی (Pimpinella anisum) گیاهی است که از خانوادۀ هویج، کرفس و جعفری می‌باشد. این گیاه می‌تواند تا ارتفاع ۱ متر رشد کرده و گل‌ها و میوه‌ای سفیدرنگ دارد که به آن دانه بادیان رومی می‌گویند. بادیان رومی طعمی خاص و شبیه به شیرین‌بیان دارد و معمولا به‌عنوان طعم‌دهنده در دسرها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. همچنین خواص قدرتمند این گیاه برای سلامتی شناخته‌شده هستند و می‌تواند به‌عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از بیماری‌ها عمل کند. در این مقاله به بررسی خواص دانه بادیان رومی می‌پردازیم که پشتوانۀ علمی دارند.

سرشار از مواد مغذی

اگرچه دانه بادیان رومی در مقادیر نسبتا کمی استفاده می‌شود، اما هر وعدۀ آن سرشار از ریزمغذی‌های مهم است.

دانه بادیان رومی به‌ویژه سرشار از آهن است که برای تولید سلول‌های خون سالم در بدن حیاتی می‌باشد.

این دانه‌ها همچنین حاوی مقدار کمی از منگنز هستند؛ یک مادۀ معدنی مهم که به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کرده و برای سوخت‌وساز و رشد بدن ضروری می‌باشد.

یک قاشق غذاخوری (۷ گرم) دانه بادیان رومی به طور تقریبی حاوی این ترکیبات است:

 • کالری: ۲۳
 • پروتئین: ۱ گرم
 • چربی: ۱ گرم
 • کربوهیدرات: ۳ گرم
 • فیبر: ۱ گرم
 • آهن: ۱۳ درصد مصرف روزانه (RDI)
 • منگنز: ۷ درصد
 • کلسیم: ۴ درصد
 • منیزیم: ۳ درصد
 • فسفر: ۳ درصد
 • پتاسیم: ۳ درصد
 • مس: ۳ درصد

با این حال، فراموش نکنید که اغلب دستورهای غذایی کمتر از یک قاشق غذاخوری از دانه‌های بادیان رومی را استفاده می‌کنند.

کاهش علائم افسردگی

افسردگی یک بیماری رایج و ناتوان‌کننده است که تا ۲۵ درصد از زنان و ۱۲ درصد از مردان در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

جالب است بدانید که برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که دانه بادیان رومی ممکن است به درمان افسردگی کمک کند.

یک مطالعه نشان داده است که عصاره دانه بادیان رومی خواص ضدافسردگی قدرتمندی در موش‌ها داشته و دارویی موثر برای درمان افسردگی بوده است.

بعلاوه، در مطالعه‌ای دیگر که بر روی ۱۰۷ نفر انجام شده است، مشخص گردیده که مصرف ۳ گرم پودر دانه انیسون به میزانِ سه مرتبه در روز، برای کاهش علائم افسردگی بعد از زایمان موثر بوده است.

به طور مشابه، یک مطالعۀ چهارهفته‌ای در ۱۲۰ نفر نشان می‌دهد که مصرف یک کپسول ۲۰۰ میلی‌گرمی از روغن بادیان رومی به میزان سه مرتبه در روز، در مقایسه با گروه کنترل، باعث کاهش چشمگیر علائم خفیف تا متوسط افسردگی شده است.

محافظت در برابر زخم‌های معده

زخم معده نوعی زخم دردناک است که در دیوارۀ معده ایجاد می‌شود و باعث بروز علائمی نظیر سوءهاضمه، حالت تهوع و احساس سوزش در سینه می‌گردد.

اگرچه درمان مرسوم این مشکل معمولا شامل مصرف دارو برای کاهش تولید اسید معده است، اما پژوهش‌های ابتدایی نشان می‌دهند که دانه بادیان رومی می‌تواند به پیشگیری از زخم‌های معده و کاهش علائم آنها کمک کند.

به طور مثال، یک مطالعۀ حیوانی نشان داده است که انیسون ترشح اسید معده را کاهش داده، به پیشگیری از ایجاد زخم‌های معده کمک کرده و از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کند.

با این حال، تحقیقات انجام شده دربارۀ اثرات دانه انیسون بر زخم‌های معده همچنان بسیار محدود می‌باشند.

برای درک بهتر اثرات این دانه بر زخم معده و علائم آن در انسان‌ها، به مطالعات بیشتری نیاز است.

جلوگیری از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها

مطالعات درون‌کشتگاهی نشان می‌دهند که دانه بادیان رومی و ترکیبات آن حاوی خواص ضدمیکروبی قدرتمندی می‌باشند که از عفونت‌ها پیشگیری کرده و رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها را مسدود می‌کنند.

یک مطالعۀ درون‌کشتگاهی نشان داده است که دانه بادیان رومی و روغن اسانس بادیان رومی برای مبارزه با گونه‌های قارچی، از جمله مخمرها و درماتوفیت‌ها – نوعی قارچ که باعث بروز بیماری پوستی می‌شود – موثر بوده‌اند.

انتول (anethole) که ترکیب اصلی دانه بادیان رومی است، رشد باکتری‌ها را نیز مهار می‌کند.

در یک مطالعۀ درون‌کشتگاهی، انتول رشد گونه‌ای خاص از باکتری‌ها را که باعث بروز وبا می‌شدند را مسدود کرد. وبا عفونتی است که با اسهال و کمبود آب بدن شدید همراه می‌باشد.

با این حال، برای بررسی اثرگذاری دانه انیسون بر روی رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در انسان‌ها، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

تسکین علائم یائسگی

یائسگی فرآیندِ زوالِ طبیعیِ هورمون‌های تولید مثل در زنان می‌باشد که با افزایش سن پدیدار می‌شود و با علائمی نظیر گرگرفتگی، خستگی و خشکی پوست همراه است.

تصور می‌شود که دانه بادیان رومی در بدن اثراتی شبیه به استروژن دارد و احتمالا علائم یائسگی را کاهش می‌دهد.

در یک مطالعه چهار هفته‌ای، ۷۲ زن که به گرگرفتگی دچار بودند، روزانه سه مرتبه یک کپسول حاوی ۳۳۰ میلی‌گرم دانه بادیان رومی یا یک دارونما را دریافت کردند. کسانی که بادیان رومی دریافت کرده بودند، حدودا ۷۵ درصد کاهش در شدت و دفعات بروز گرگرفتگی را تجربه کردند.

برخی از ترکیبات موجود در دانه انیسون ممکن است به پیشگیری از زوال استخوان نیز کمک کنند. از دست رفتن استخوان یکی از اصلی‌ترین علائم یائسگی است که در اثر کاهش سطوح استروژن در بدن به وجود می‌آید.

یک مطالعه نشان می‌دهد که یک روغن اسانس که شامل ۸۱ درصد انتول – ترکیب اصلی بادیان رومی – بوده است، به پیشگیری از زوال استخوان و محافظت در برابر پوکی استخوان در موش‌ها کمک کرده است.

علیرغم این نتایج نویدبخش، برای مشخص کردن چگونگی اثرگذاری دانه بادیان رومی بر علائم یائسگی در زنان، به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

سایر فواید دانه بادیان رومی

 • ممکن است سطوح قند خون را متعادل کند
 • می‌تواند التهاب را کاهش دهد

عوارض جانبی احتمالی

مصرف بادیان رومی برای اغلب مردم بی‌خطر است و با عوارض جانبی منفی همراه نمی‌باشد.

با این حال، این گیاه می‌تواند باعث برانگیختگی واکنش آلرژیک شود؛ به ویژه اگر به گیاهان این خانوادۀ گیاهی از جمله رازیانه، کرفس، جعفری یا شوید حساسیت داشته باشید.

بعلاوه، خواص مشابه استروژنِ این گیاه می‌توانند علائم بیماری‌های حساس به هورمون، نظیر سرطان سینه یا آندومتریوز را وخیم‌تر کنند.

اگر سابقۀ این مشکلات را دارید، مصرف بادیان رومی را متعادل نگه داشته و دربارۀ نگرانی‌هایتان با پزشک مشورت کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.