فواید جوانه لوبیا

0

جوانه لوبیا حاوی سطح بالایی از پروتئین است و به طور میانگین هر فنجان جوانه، ۵ گرم پروتئین دارد. همچنین مقادیر قابل‌توجهی از ویتامین ث، ویتامین ب۶، آهن، ریبوفلاوین، پانتوتنیک اسید، نیاسین، تیامین، روی، کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاسیم و مس در جوانه‌های لوبیا یافت می‌شوند. این جوانه‌های کوچک چربی بسیار کمی داشته و هیچگونه کلسترول و چربی اشباعی ندارند. محتوای فیبر در جوان لوبیا نیز بسیار عالی است، هر فنجان بیش از ۲٫۵ گرم فیبر دارد. کالری جوانه لوبیا بسیار پایین است و هر فنجان حدود ۶۵ کالری دارد. در ادامه به فواید جوانه لوبیا می‌پردازیم.

کاهش اضطراب و استرس

جوانه لوبیا حاوی مقادیر خوبی از ویتامین ث، روی و منیزیم است. تمام این مواد مغذی برای تعادل خلق‌وخو و بهبود خواب مفید هستند. بیوفلاونویدهای موجود در این جوانه‌ها نیز به تسکین استرس و کاهش اضطراب کمک می‌کنند.

تقویت سیستم ایمنی

علاوه بر ویتامین ث که نقش مهمی را در تقویت سیستم ایمنی ایفا می‌کند، جوانه لوبیا همچنین حاوی آهن است که به از بین بردن عوامل بیماری‌زا کمک می‌کند.

سلامت قلب

ویتامین کا موجود در جوانه لوبیا برای لخته شدن خون و مهار کردنِ تجمعِ کلسیم در رگ‌های خونی مفید است.

کاهش وزن

بیشتر بخوانید:

کالری جوانه لوبیا بسیار کم است و به همین دلیل گزینه‌ای عالی برای استفاده در انواع غذاها، ساندویچ‌ها و سالادها است و نیازی هم نیست که نگران افزایش کالری غذایتان باشید. فیبر موجود در این جوانه‌ها به پیشگیری از پرخوری کمک کرده و احساس سیری را تحریک می‌کند که این موارد به کاهش وزن کمک خواهند کرد.

مراقبت از پوست

پژوهشی نشان می‌دهد که محتوای آنتی‌اکسیدانی جوانه لوبیا، از خودِ لوبیا هم بیشتر است. یعنی ترکیبات فنولی موجود در جوانه‌ها می‌توانند به طور موثرتری با فعالیت رادیکال‌های آزاد در سراسر بدن مقابله کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین به کاهش نمودِ چین‌وچروک و زخم‌ها، پاکسازی لکه‌های ناشی از استرس اکسیداتیو و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کنند.

بهبود هضم

در هر فنجان جوانه لوبیا حدود ۲٫۵ گرم فیبر وجود دارد که بین ۷ تا ۸٫۵ درصد از نیاز روزانه به فیبر غذایی را در مردان و زنان تامین می‌کند. این می‌تواند باعث بهبود فرآیند هضم شود، زیرا فیبر می‌تواند به مدفوع حجم داده و حرکت آن در روده‌ها را تسهیل کند. فیبر همچنین به تسکین نفخ کمک کرده و علائم یبوست و اسهال را کاهش می‌دهد.

بهینه‌سازی سوخت‌وساز

ویتامین‌های ب موجود در جوانه لوبیا بسیار برای بهبود سوخت‌وساز بدن مفیدند. ویتامین‌های ب در صدها پردازش بدن نقش دارند و ساعت زیستی، هورمون‌ها، آنزیم‌ها و سوخت‌وساز انرژی را تنظیم می‌کنند.

سایر فواید

  • افزایش گردش خون
  • تنظیم تراکم استخوان
  • پیشگیری از نقائص هنگام تولد
  • افزایش گلبول‌های سفید خون
  • برقراری تعادل سطوح کلسترول
  • افزایش سرعت بهبودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.