فواید وگان شدن برای سلامتی

0

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق به رژیمی گفته می‌شود که در آن فرد از مصرف محصولات حیوانی کاملا پرهیز می‌کند. البته وگان بودن چیزی فراتر از تنها انتخاب‌های غذایی است. این تغییر در زندگی باعث می‌شود تا تمام بخش‌های زندگی شما که وابسته به محصولات حیوانی هستند تحت تاثیر قرار بگیرند. افراد وگان می‌توانند دلایل مختلفی برای دنبال کردن این نوع سبک زندگی داشته باشند. برخی از این دلایل عبارتند از نگرانی‌ها دربارۀ سلامتی، ارزش‌های اخلاقی یا باورهای دینی. در این مطلب به بررسی فواید وگان شدن می‌پردازیم.

کنترل چاقی

رژیم وگان به مبارزه با چاقی در هر سن و سالی کمک می‌کند. نتایج مطالعه‌ای بر روی گروه‌های رژیمی مختلف نشان داد که افراد وگان کمترین شاخص توده بدنی (bmi) را داشتند و در مقایسه با گیاهخواران (وجترین) و افراد غیرگیاهخوار، کمتر در معرض ابتلا به چاقی بودند. پایین بودن میزان افزایش وزن در افراد وگان احتمالا با مصرف بالای فیبر و عدم مصرف پروتئین حیوانی در ارتباط می‌باشد.

درمان آسم برونشیال

مطالعاتی که بر روی اثرات رژیم وگان در درمان آسم برونشیال انجام شده‌اند، نتایج مثبت و امیدبخشی را نشان می‌دهند. بر اساس یک پژوهش، افراد شرکت‌کننده در مطالعات تایید کردند که این رژیم باعث کاهش علائم آسم در آنها شده و این افراد حتی توانستند میزان مصرف داروهای آسم خود را کاهش دهند.

پیشگیری از سرطان

مطالعات نشان می‌دهند که فواید وگان شدن می‌تواند از بروز انواع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ، ریه، مری، سینه و پروستات جلوگیری کند. به گزارش یک تحقیق، پروتئین‌های وگان تراکم بالایی از اسیدهای آمینه غیرضروری دارند. این پروتئین‌های غذایی به همراه افزایش مصرف مواد مغذی گیاهی، فعالیت انسولین و گلوکز را بهبود بخشیده و در نتیجه سطوح بالا رفتۀ لیپید را کاهش می‌دهند و گسترش سرطان را مهار می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

فواید وگان شدن برای قلب

افراد وگان فشار خون و کلسترول LDL پایینی دارند و شاخص توده بدن و سطوح لیپیدهای خون‌شان در سطوح سالمی است. تمام این عوامل به بهبود سلامت قلب و عروق کمک می‌کنند. سرشار بودن رژیم وگان از مواد مغذی گیاهی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر باعث می‌شود تا احتمال بروز سکته مغزی و اختلال قلبی کاهش یابد.

سایر فواید وگان شدن

  • جلوگیری از پیری زودرس
  • کاهش فشار خون بالا
  • کنترل دیابت
  • حفظ سلامت استخوان‌ها
  • درمان بیماری پارکینسون
  • درمان روماتیسم مفصلی
  • کاهش سطوح هوموسیستئین
  • بهبود سلامتی کلی

معایب رژیم وگان

افرادی که این رژیم‌ها را دنبال می‌کنند، ممکن است با کمبود برخی مواد مغذی و ویتامین‌ها مواجه شوند. این مواد عبارتند از اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین ب۱۲، کلسیم، ویتامین دی، آهن، روی و پروتئین. برای جلوگیری از این کمبودها توصیه می‌شود که رژیم وگان را زیر نظر یک متخصص تغذیه دنبال کنید.

تجربۀ شما از فواید وگان شدن چیست؟ آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.