خواص کافور چیست

0

کافور محصولی سفید رنگ است که جنسی شبیه به موم داشته و به طور سنتی از پوستۀ درخت کافور بدست می‌آید. این درخت همیشه‌سبز، بومیِ آسیا و کشور اندونزی است. کافور همانند نعناع عطری بسیار قوی دارد و می‌توان آن را در شکل‌های مختلف از جمله قطعه‌های مومی، روغن و پودر تهیه کرد. در ادامۀ این مطلب به بررسی خواص کافور می‌پردازیم.

خواص کافور

محبوب‌ترین خاصیت کافور مربوط به طبیعت ضد درد و خنک‌کنندۀ آن است که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سایر خواص کافور از این قرارند:

مراقبت از پوست

مالیدن کافور بر روی پوست به‌عنوان یک لوسیون یا به همراه یک روغن حامل، می‌تواند باعث خنک شدن و بی‌حسی پوست شده و درد و التهاب را کاهش دهد. کافور از ترکیبات موجود در بسیاری از محصولات مراقبت پوست بوده و به تسکین خارش و آزردگی پوست کمک می‌کند. روغن کافور یا پمادِ آن برای درمان قارچ‌های ناخن و اگزما نیز استفاده می‌شوند.

سلامت تنفسی

کافور یکی از ترکیبات رایج در داروهای سرماخوردگی و گلو درد، و همچنین داروهای ضد انعقاد نظیر پمادهای سینۀ نعناع‌دار است. عطر کافور می‌تواند به ایجاد خواب‌آلودگی و تجزیه کردن احتقان (گرفتگی) کمک کند.

خواص کافور برای مو

از روغن کافور برای شستن موی سر استفاده می‌شود. این روغن از طریق تحریک کردن گردش خون در ناحیۀ پوست سر، به تقویت رشد مو کمک می‌کند و مو را نرم نگه می‌دارد. روغن کافور همچنین یک درمان محبوب برای شپش سر است که معمولا بعد از حمام از آن استفاده می‌شود.

تنظیم هورمون‌ها

بیشتر بخوانید:

می‌توان از کافور برای درمان اختلال نعوظ استفاده کرد. این باور وجود دارد که کافور هورمون‌ها را تحریک کرده و در نتیجه باعث افزایش لیبیدو می‌شود. البته چندین مطالعۀ حیوانی بر روی موش‌ها نشان دادند که کافور هیچ اثری بر روی تغییرات هورمونی در این حیوانات ندارد.

سلامت کبد

کافور ممکن است باعث بهبود اختلال عملکرد کبد در بیمارانی که به بیماری کبد مبتلا هستند شود.

سلامت گوارشی

کسانی که از گاز و نفخ مکرر رنج می‌برند، معمولا نوعی از کافور خوراکی را برای رفع این مشکلات مصرف می‌کنند. این نوع کافور kacha Kapoor نام دارد که انحصارا برای درمان مشکلات گوارشی ساخته شده و بیشتر در کشور هند فروخته می‌شود. این نوع کافور برای درمان اسهال و التهاب معدی‌روده‌ای نیز تجویز می‌گردد.

سلامت عضلانی

پماد کافور به صورت موضعی برای درمان علائم پوکی استخوان استفاده می‌شود. همچنین مصرف خوراکی این مادۀ قدرتمند ممکن است به درمان اختلالات عصبی، اسپاسم‌های عضلانی و بیماری صرع کمک کند.

عوارض جانبی کافور

همانند هرگونه نسخۀ گیاهی یا طبیعی، برای مصرف کافور نیز باید با پزشک خود مشورت کنید.

  • زنان باردار و شیرده باید از مصرف کافور خودداری کنند، زیرا می‌تواند به جفت جنین رخنه کرده و باعث نقائص هنگام تولد شود.
  • مصرف کافور برای کودکان توصیه نمی‌شود.
  • مصرف زیاد کافور می‌تواند مسموم‌کننده بوده و باعث تشنج شود.
  • دوزهای بالای کافور استشمامی می‌توانند منجر به بیماری‌های تنفسی شوند.
  • روغن کافور را نباید هرگز مستقیما بر روی پوست بمالید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.