فواید بادام هندی برای بدن

0

بادام هندی منبع خوبی از چربی‌های سالم است که برای جذب ویتامین‌های محلول در چربی نظیر ویتامین‌های آ، دی، ای و کا در بدن ضروری می‌باشند. این چربی‌ها همچنین برای تولید اسیدهای چرب مورد نیازند که برای توسعه مغز و لخته شدن خون حیاتی هستند. در واقع این محتوای چربی یکی از فواید بادام هندی است که به بهبود سلامت قلب و کاهش کلسترول بد (LDL) کمک می‌کند. در ادامه به سایر فواید بادام هندی می‌پردازیم.

ماهیچه‌ها و اعصاب سالم

بادام هندی منبع خوبی از منیزیم است که برای سلامت استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، بافت‌ها و اندام‌های بدن حیاتی می‌باشد. منیزیم به حفظ فشار خون مناسب، تقویت سیستم ایمنی بدن، حفظ عملکرد اعصاب و قوی نگه داشتن استخوان‌ها کمک می‌کند. منیزیم همچنین در عملکردهای متابولیک نقش داشته و بر روی فعالیت انسولین و تنظیم قند خون اثر می‌گذارد. کمبود منیزیم در بدن می‌تواند در سوخت‌وساز کلسیم و مسئولیت‌ هورمون‌ها اختلال ایجاد کند.

کاهش خطر دیابت

وجود مقادیر بسیار کم از قند و نبودِ کلسترول مضر در بادام هندی، باعث می‌شود تا این مغز خوراکی گزینه‌ای بی‌خطر برای بیماران دیابتی باشد. بادام هندی حتی به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز کمک می‌کند.

فواید بادام هندی برای پیشگیری از سرطان

تحقیقات نشان می‌دهند که وجود مقادیر بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها نظیر اسیدهای آناکاردیک، کاردانول‌ها و کاردول‌ها در بادام هندی آن را به گزینه‌ای موثر برای مقابله با سرطان و تومور تبدیل کرده‌اند. بادام هندی آسیاب شده یک منبع پروتئین است که به راحتی جذب بدن شده و برای بیماران گزینه‌ای بی‌خطر می‌باشد.

تشکیل گلبول‌های قرمز خون

بادام هندی سرشار از مس است که به سوخت‌وساز آهن در بدن و تشکیل گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند. این باعث می‌شود تا استخوان‌ها و سیستم ایمنی بدن سالم بمانند. مس برای سیستم استخوانی و عصبی بدن نیز حیاتی است. کمبود مس در بدن ممکن است به پوکی استخوان، ضربان قلب نامنظم و کم‌خونی منجر شود.

بیشتر بخوانید:

تقویت سلامت استخوان و دهان

یکی از فواید بادام هندی این است که حاویِ فسفر میباشد. این مادۀ معدنی برای توسعۀ سالم دندان‌ها و استخوان‌ها ضروری است. فسفر همچنین به سنتز پروتئین، جذب کربوهیدرات و چربی‌ها و حفظ سلامت سلولی کمک می‌کند.

کاهش خطر کم‌خونی

بادام هندی منبعِ آهن است که برای حمل اکسیژن در سراسر بدن و کمک به عملکرد آنزیم‌ها و سیستم ایمنی بدن حیاتی می‌باشد. کمبود آهن در رژیم‌غذایی میتواند به خستگی، کم‌خونی و افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌ها منجر شود.

پیشگیری از سنگ کیسه صفرا

سنگ‌های کیسه صفرا مواد ته‌نشین شدۀ شبیه به سنگ هستند که از کلسترولی تشکیل می‌شوند که در کیسه صفرا جمع می‌گردد. مصرف منظم و متعادل مغزهای خوراکی از جمله بادام هندی خطر تشکیل سنگ‌های کیسه صفرا را کاهش می‌دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

بادام هندی حاوی روی است که نقش مهمی را در تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت‌های میکروبی، سنتز پروتئین و التیام زخم‌ها ایفا می‌کند. نقش روی در دوران بارداری بسیار مهم است و با رشد جنین و توسعۀ او در دوران کودکی نیز ارتباط دارد.

عوارض جانبی بادام هندی

  • مصرف زیاد بادام هندی می‌تواند باعث تشکیل سنگ‌های کلیه شود
  • حساسیت به بادام هندی
  • درماتیت تماسی
  • ناراحتی گوارشی در اثر حساسیت به بادام هندی
  • مشکلات تنفسی (حساسیت)
  • آنافیلاکسی که نوعی واکنش آلرژیک شدید می‌باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.