خواص گل کلم برای بدن

0

گل کلم یک سبزی فوق‌العاده سالم است که منبع قابل توجهی از مواد مغذی می‌باشد. این سبزی همچنین حاوی ترکیبات گیاهی خاص است که شاید بتوانند خطر برخی از بیماری‌ها نظیر بیماری قلبی و سرطان را کاهش دهند. بعلاوه، گل کلم برای کاهش وزن نیز مفید بوده و اضافه کردن آن به رژیم غذایی بسیار آسان می‌باشد. در این مقاله به بررسی خواص گل کلم خواهیم پرداخت.

حاوی مواد مغذی فراوان است

ارزش غذایی گل کلم بسیار قابل توجه است.

گل کلم کالری بسیار کمی دارد اما ویتامین‌های زیادی را در خود جای داده است. در واقع، گل کلم تقریبا تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را شامل می‌شود.

یک فنجان (۱۲۸ گرم) گل کلم خام حاوی این ترکیبات است:

 • کالری: ۲۵
 • فیبر: ۳ گرم
 • ویتامین ث: ۷۷ درصد میزان توصیه شده برای مصرف روزانه (RDI)
 • ویتامین کا: ۲۰ درصد
 • ویتامین ب۶: ۱۱ درصد
 • فولات: ۱۴ درصد
 • پانتوتنیک اسید: ۷ درصد
 • پتاسیم: ۹ درصد
 • منگنز: ۸ درصد
 • منیزیم: ۴ درصد
 • فسفر: ۴ درصد

سرشار از فیبر

گل کلم فیبر بالایی دارد که برای سلامتی کلی بدن مفید می‌باشد.

یک فنجان گل کلم ۳ گرم فیبر دارد که ۱۰ درصد از نیازهای روزانه بدن را تامین می‌کند.

فیبر برای سلامتی مهم است، زیرا باکتری‌های مفید روده را تغذیه می‌کند که این باکتری‌ها برای کاهش التهاب و تشویق سلامت گوارش موثر هستند.

مصرف کافی فیبر ممکن است از مشکلات گوارشی نظیر یبوست، دیورتیکولیت و بیماری التهابی روده (IBD) کمک کند.

بعلاوه، مطالعات نشان می‌دهند که یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات پُرفیبر نظیر گل کلم با کاهش خطر برخی بیماری‌ها مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت ارتباط دارد.

فیبر همچنین ممکن است در پیشگیری از چاقی نقش داشته باشد، زیرا توانایی تشویق احساس سیری و کاهش کالری مصرفی کلی را دارد.

منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها

یکی از خواص گل کلم این است آنتی اکسیدان بالایی دارد.

گل کلم منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌هاست که از سلول‌های بدن در برابر رادیکال‌های آزاد مضر و التهاب محافظت می‌کنند.

همانند سایر سبزیجاتِ خانوادۀ کلمیان، گل کلم به طور ویژه سرشار از گلوکوزینولات‌ها و ایزوتیوسیانات‌ها است که دو گروه آنتی‌اکسیدان بوده و با کاهش سرعت رشد سلول‌های سرطان ارتباط داده شده‌اند.

مطالعات درون‌کشتگاهی نشان داده‌اند که گلوکوزینولات‌ها و ایزوتیوسیانات‌ها خصوصا برای محافظت در برابر سرطان‌های روده بزرگ، ریه، سینه و پروستات موثر هستند.

گل کلم همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئید و فلاونوئید است که اثرات ضدسرطانی داشته و ممکن است خطر ابتلا به سایر بیماری‌های از جمله بیماری قلبی را کاهش دهند.

بعلاوه، گل کلم حاوی مقادیر بالایی از ویتامین ث است که همانند یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. این ویتامین بدلیل اثرات ضدالتهابی‌اش شناخته می‌شود که ممکن است سلامت سیستم ایمنی بدن را افزایش داده و خطر بیماری قلبی و سرطان را کاهش دهد.

خواص گل کلم برای کاهش وزن

خواص گل کلم ممکن است به کاهش وزن کمک کنند.

این سبزی کالری کمی داشته و هر فنجان از آن تنها ۲۵ کالری دارد. در نتیجه، می‌توانید مقدار زیادی از این سبزی را میل کنید و نگران افزایش وزن نباشید.

گلم کلم همچنین به‌عنوان یک جایگزین کم‌کالری برای غذاهای پرکالری نظیر برنج و آرد عمل می‌کند.

به‌عنوان یک منبع خوب از فیبر، گل کلم سرعت هضم را کاهش داده و احساس سیری را افزایش می‌دهد. این خاصیت می‌تواند به طور خودکار کالری مصرفی‌تان در طول روز را کاهش دهد که عاملی مهم در کنترل وزن می‌باشد.

محتوای بالای آب در گل کلم نیز یک ویژگی مفید برای کاهش وزن است. در واقع ۹۲ درصد از وزن این سبزی ناشی از محتوای آب است. مصرف غذاهای آبدار و کم‌کالری با کاهش وزن در ارتباط می‌باشد.

سرشار از کولین

گل کلم سرشار از کولین است؛ نوعی ماده مغذی ضروری که بسیار از مردم با کمبود آن مواجه هستند.

یک فنجان گل کلم دارای ۴۵ میلی‌گرم کولین است که حدود ۱۱ درصد از مصرفی کافی (AI) برای زنان و ۸ درصد برای مردان را تامین می‌کند.

کولین عملکردهای مهم دیگری نیز در بدن دارد.

این ماده نقش مهمی را در حفظ انسجام غشای سلولی، سنتز DNA و حمایت از سوخت‌وساز بدن ایفا می‌کند.

کولین همچنین در توسعۀ مغز و تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی نقش دارد که برای سلامت سیستم عصبی ضروری هستند. بعلاوه، این ماده به پیشگیری از تجمع کلسترول در کبد کمک می‌کند.

افرادی که به اندازۀ کافی کولین مصرف نمی‌کنند، ممکن است بیشتر در خطر بیماری قلبی و کبد و همچنین اختلالات عصبی نظیر زوال عقل و آلزایمر باشند.

غذاهایی زیادی وجود ندارند که حاوی کولین باشند. گل کلم به همراه بروکلی از بهترین منابع گیاهی این ماده مغذی هستند.

سرشار از سولفورافان

گل کلم حاوی سولفورافان است. این آنتی‌اکسیدان بسیار مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.

بسیاری از مطالعات درون‌کشتگاهی و حیوانی نشان داده است که سولفورافان از طریق مهار کردن آنزیم‌های دخیل در رشد سرطان و تومور، خصوصا برای سرکوب کردن رشد سرطان مفید می‌باشد.

براساس نتایج برخی از مطالعات، سولفورافان ممکن است برای بتواند از طریق نابود کردن سلول‌های آسیب دیده، رشد سرطان را متوقف کند.

به نظر می‌رسد که سولفورافان بیشترین اثر را برای محافظت از بدن در برابر سرطان‌های روده بزرگ و پروستات دارد. با این حال، مطالعات اثرات این ترکیب را بر روی بسیاری از سرطان‌های دیگر نظیر سرطان سینه، خون، لوزالمعده و ملانوما بررسی کرده‌اند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که سولفورافان ممکن است برای کاهش فشارخون بالا و سالم نگه داشتن شریان‌های مفید باشد که هر دو از عوامل اصلی در پیشگیری از بیماری قلبی هستند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.