فواید پودر کاکائو

0

این باور وجود دارد که کاکائو برای اولین بار توسط تمدن مایا در آمریکای مرکزی مورد استفاده قرار گرفته است. پودر کاکائو از له کردن دانه‌های کاکائو تهیه می‌شود و چربی یا کره کاکائو از آن حذف می‌گردد. در این مقاله به بررسی برخی از فواید پودر کاکائو می‌پردازیم.

سرشار از پلی‌فنول‌ها

پلی‌فنول‌ها از آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی هستند که در غذاهایی نظیر میوه‌ها، سبزیجات، چای و شکلات یافت می‌شوند. نشان داده شده که ارتباطی میانِ پلی‌فنول‌ها و فواید سلامتی مختلف وجود دارد، از جمله کاهش التهاب، جریان بهتر خون، کاهش فشارخون، بهبود کلسترول و قند خون.

کاکائو یکی از غنی‌ترین منابع پلی‌فنول‌هاست و به ویژه سرشار از فلاونول‌ها بوده که اثرات قدرتمند آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارند.

کاهش فشارخون بالا

کاکائو، هم به شکل پودر و هم شکلات تلخ می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. باور این است که فلاونول‌های موجود در کاکائو به بهبودی سطوح نیتریک اکسید در خون کمک کرده که در نتیجه می‌تواند باعث بهبودی عملکرد رگ‌های خونی و کاهش فشارخون شود.

کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی

علاوه بر کاهش فشارخون، به نظر می‌رسد که کاکائو حاوی خواصی دیگری است که می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. نشان داده شده که کاکائو کلسترول بد یا LDL را کاهش داده و همانند آسپیرین، اثر رقیق‌کنندگی خون داشته، قند خون را بهبود داده و التهاب را نیز کاهش می‌دهد.

این فواید پودر کاکائو با کاهش خطر حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته مغزی پیوند دارند.

بهبود جریان خون به مغز

مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که پلی‌فنول‌های موجود در کاکائو ممکن است از طریق بهبود عملکرد مغز و جریان خون، در کاهش خطر بیماری‌های مخرب عصبی نقش داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

فلاونول‌ها می‌توانند از سد خونی-مغزی عبور کرده و در مسیرهای بیوشیمیایی نقش داشته باشند. این مسیرها، یاخته‌های عصبی و مولکول‌های مهم را برای عملکرد مغز تولید می‌کنند.

بعلاوه، فلاونول‌ها بر روی نیتریک اکسید اثر گذاشته و عضلات رگ‌های خونی را آرام کرده، جریان خون را بهبود داده و ذخیره خون برای مغز را تامین می‌کنند.

بهبود خلق‌وخو

کاکائو اثری مثبت بر روی زوالِ روانیِ ناشی از افزایش سن داشته و همچنین می‌تواند به بهبودی خلق‌وخو و کاهش علائم افسردگی کمک کند.

فواید پودر کاکائو برای بهبود خلق‌وخو ممکن است ناشی از وجودِ فلاونول‌ها در کاکائو باشند که تریپتوفان را به تثبیت‌کننده طبیعی خلق‌وخو (سروتونین) تبدیل می‌کنند.

مطالعه‌ای که پیرامونِ مصرف شکلات و اثراتش بر روی استرس زنان باردار انجام شده نشان می‌دهد که مصرف بیشتر شکلات با کاهش استرس و بهبود خلق‌وخوی نوزادان در ارتباط است.

بهبود علائم دیابت نوع ۲

اگرچه مصرف زیاد شکلات مطمئنا برای کنترل قند خون مفید نیست، اما حقیقت این است که کاکائو اثرات ضد دیابتی دارد. مطالعات لوله آزمایشی نشان می‌دهند که فلاونول‌های کاکائو می‌توانند سرعت هضم کربوهیدرات و جذب آنها در روده را کاهش داده، ترشح انسولین را بهبود بخشیده، التهاب را کاهش داده و جذب قند خون توسط عضلات را افزایش دهند.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف بیشتر فلاونول‌ها – از جمله فلاونو‌ل‌های کاکائو – می‌تواند به کاهش خطر دیابت نوع ۲ منجر شود.

سایر فواید پودر کاکائو

  • کمک به کنترل وزن
  • خواص ضدسرطانی
  • کمک به بیماران آسم
  • خواص ضدباکتریایی و تحریک‌کننده سیستم ایمنی
  • مفید برای دندان و پوست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.