فواید آب نارگیل ، پیشگیری از بیماری قلبی و سنگ کلیه

0

در سال‌های اخیر، آب نارگیل به یک نوشیدنی محبوب تبدیل شده است. این نوشیدنی خوش‌طعم و باطراوت بوده و همچنین برای سلامتی مفید می‌باشد. بعلاوه، آب نارگیل سرشار از مواد مغذی مهم است که اغلب مردم به اندازۀ کافی آنها را دریافت نمی‌کنند. در این مقاله به بررسی فواید آب نارگیل خواهیم پرداخت.

ارزش غذایی

نارگیل‌ها بر روی درخت‌های نخل بزرگی می‌رویند که نام علمی‌شان Cocos nucifera است. فارغ از اسم این درخت، نارگیل از نظر گیاه‌شناسی یک میوه محسوب می‌شود و مغز خوراکی نیست.

آب نارگیل مایعی است که در مرکز نارگیل جوان و سبز قرار دارد. این آب به تغذیۀ میوه کمک می‌کند.

با رشد و رسیدنِ نارگیل، مقداری از این مایع باقی می‌ماند و مابقیِ آن به گوشت سفت و سفیدرنگی تبدیل می‌شود که همان گوشت میوۀ نارگیل است.

آب نارگیل به طور طبیعی در داخل میوه تشکیل می‌شود و ۹۴ درصد آن آب بوده و مقدار کمی چربی دارد.

آب نارگیل را با شیر نارگیل اشتباه نگیرید. شیر نارگیل از طریق اضافه کردن آب به گوشت نارگیل رنده شده تهیه می‌شود که ۵۰ درصد آن آب بوده و سرشار از چربی نارگیل می‌باشد.

رسیدنِ میوۀ نارگیل به طور کامل بین ۱۰ تا ۱۲ طول می‌کشد. آب نارگیل معمولا از نارگیل‌های جوان که ۶ تا ۷ ماه سن دارند گرفته می‌شود، اما در میوۀ کاملا رسیده نیز وجود دارد.

به طور میانگین، یک نارگیل سبز حدود ۰٫۵ تا ۱ فنجان آب نارگیل دارد.

یک فنجان (۲۴۰ میلی‌لیتر) آب نارگیل ۴۶ کالری داشته و حاوی این ترکیبات است:

 • کربوهیدرات: ۹ گرم
 • فیبر: ۳ گرم
 • پروتئین: ۲ گرم
 • ویتامین ث: ۱۰ درصد از نیاز روزانه (RDI)
 • منیزیم: ۱۵ درصد
 • منگنز: ۱۷ درصد
 • پتاسیم: ۱۷ درصد
 • سدیم: ۱۱ درصد
 • کلسیم: ۶ درصد

در ادامه به بررسی جزییات فواید آب نارگیل میپردازیم.

خواص آنتی‌اکسیدانی

رادیکال‌های آزاد مولکول‌های بی‌ثباتی هستند که درون سلول‌ها و در حین سوخت‌وساز تولید می‌شوند. تولید این مولکول‌ها باعث افزایش واکنش به استرس یا صدمه می‌شود.

وقتی میزانِ زیادی از رادیکال‌های آزاد در بدن وجود داشته باشند، بدن وارد وضعیت استرس اکسیداتیو می‌شود که می‌تواند به سلول‌ها آسیب رسانده و خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

پژوهش‌های انجام شده بر روی حیواناتِ قرار گرفته در معرض سموم نشان می‌دهند که آب نارگیل حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که رادیکال‌های آزاد را دستخوش تغییر می‌کند تا دیگر مضر نباشند.

براساس نتایج یک مطالعه، موش‌هایی که به آسیب کبد دچار بودند، با مصرف آب نارگیل، بهبودیِ قابل توجهی را در استرس اکسیداتیو تجربه کردند. این بهبودی در سایر موش‌هایی که آب نارگیل دریافت نکرده بودند مشاهده نشد.

تا به امروز، هیچ مطالعه‌ای به بررسی فعالیت آنتی‌اکسیدانی آب نارگیل در انسان‌ها نپرداخته است.

مفید برای دیابت

تحقیقات نشان می‌دهند که آب نارگیل می‌تواند سطوح قند خون را کاهش داده و سایر عوامل سلامتی در حیوانات مبتلا به دیابت را بهبود دهد.

در یک مطالعه، موش‌های دیابتی با آب نارگیل درمان شدند و نسبت به سایر موش‌ها، سطوح قند خون بهتری داشتند.

بیشتر بخوانید:

در همین مطالعه مشخص شد که این موش‌ها سطوح پایین‌تری از هموگلوبین A1c را داشتند که نشانگر کنترل خوبِ قند خون در درازمدت است.

با این حال، برای تایید این اثرات در انسان‌ها، به مطالعات کنترل شده نیاز است.

در هر صورت با توجه به اینکه یک فنجان آب نارگیل تنها حاوی ۳ گرم فیبر و ۶ گرم کربوهیدرات قابل هضم می‌باشد، می‌توان به راحتی آن را در رژیم غذایی افراد دیابتی جای داد.

آب نارگیل همچنین منبع خوبی از منیزیم است که ممکن است باعث افزایش حساسیت انسولین شده و سطوح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و پیش‌دیابت را کاهش دهد.

فواید آب نارگیل

پیشگیری از سنگ کلیه

نوشیدن مایعات کافی برای پیشگیری از سنگ کلیه مهم است.

اگرچه آب گزینه‌ای عالی می‌باشد، اما مطالعه‌ای نشان می‌دهد که ممکن است آب نارگیل عملکرد بهتری برای پیشگیری از سنگ کلیه داشته باشد.

سنگ‌های کلیه زمانی تشکیل می‌شوند که کلسیم، اگزالات و سایر ترکیبات با یکدیگر ادغام شده و کریستال‌هایی را درون ادرار به وجود می‌آورند.

این کریستال‌ها می‌توانند باعث تشکیل سنگ شوند. البته برخی از مردم بیشتر مستعد بروز سنگ کلیه هستند.

در مطالعه‌ای که بر روی موش‌های دارای سنگ کلیه انجام شد، مصرف آب نارگیل به پیشگیری از چسبیدن کریستال‌ها به کلیه‌ها و سایر قسمت‌های مجاری ادراری کمک کرد. آب نارگیل همچنین تعداد کریستال‌های تشکیل شده در ادرار را کاهش داد.

محققین باور دارند که آب نارگیل به کاهش تولید رادیکال آزاد کمک می‌کند که می‌تواند ناشی از واکنشی به سطوح بالای اگزالات در ادرار باشد.

فراموش نکنید که این اولین مطالعه‌ای است که به بررسی اثرات و فواید آب نارگیل بر سنگ‌های کلیه پرداخته است. برای اطمینان از این فواید آب نارگیل ، به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

فواید آب نارگیل برای قلب

نوشیدن آب نارگیل ممکن است برای کاهش خطر بیماری قلبی مفید باشد.

در یک مطالعه، موش‌هایی که آب نارگیل مصرف کرده بودند با کاهش کلسترول خون و تری‌گلیسرید مواجه شدند. این موش‌ها همچنین کاهش قابل توجه چربی کبد را تجربه کردند.

محققینِ همین مطالعه، در مطالعۀ دیگری به موش‌ها یک رژیم غذایی مشابه را دادند که با مقدار یکسانی از آب نارگیل همراه بود (۴ میلی‌لیتر به ازای هر ۱۰۰ گرم وزن بدن). بعد از ۴۵ روز، موش‌هایی که آب نارگیل مصرف کرده بودند، کاهش کلسترول و تری‌گلیسرید را تجربه کردند که این میزان با اثرات یک داروی استاتین، که برای کاهش کلسترول استفاده می‌شود، قابل مقایسه بود.

فراموش نکنید که این مقدار آب نارگیل بسیار بالا محسوب می‌شود. معادل این میزان آب نارگیل برای یک انسان ۶۸ کیلوگرمی، برابر است با مصرف روزانه ۲٫۷ لیتر آب نارگیل.

به هر حال باید گفت که نتایج این مطالعه و اثر مشابه به داروی استاتین در آب نارگیل بسیار قابل توجه است و باید در آینده بررسی بیشتری در این زمینه انجام شود.

سایر فواید آب نارگیل

 • آب نارگیل ممکن است گزینه‌ای عالی برای کنترل فشارخون باشد.
 • آب نارگیل ممکن است بهترین نوشیدنی برای بازیابی آب بدن و الکترولیت‌های از دست رفته در حین ورزش باشد.
 • طعم آب نارگیل شیرینی ملایمی داشته و شبیه به طعم مغزهای خوراکی است. محتوای نسبتا کم کالری و کم کربوهیدرات این نوشیدنی باعث می‌شود تا گزینه‌ای مناسب و خوشمزه برای تامین آب بدن باشد.

آب نارگیل در بسیاری از فروشگاه‌ها عرضه می‌شود. البته حتما برچسب ترکیبات آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که آب نارگیل ۱۰۰ درصد طبیعی باشد. برخی از محصولاتِ آب نارگیل‌ موجود در فروشگاه‌ها حاوی شکر اضافه شده یا طعم‌دهنده‌ها هستند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.