مزایای تنفس عمیق

0

تنفس عمیق به تمریناتی گفته می‌شود که نفس کشیدن به جای آنکه کم‌عمق و از سینه باشد، از دیافراگم انجام می‌شود. گاهی اوقات تنفس عمیق را تنفس سریع و تنفس شکمی می‌نامند. یکی از مزایای تنفس عمیق این است که به رسیدن اکسیژن بیشتر به قسمت‌های پایینی ریه کمک می‌کند و این باعث بهبود جریان خون در سراسر بدن می‌شود. در ادامه به بررسی سایر مزایای تنفس عمیق می‌پردازیم.

انرژی بیشتر

در دنیای امروزی، بدن ما روزانه به صدها عوامل استرس‌زا واکنش نشان می‌دهد. وقتی بدن همواره در حالت هشدار باشد، می‌تواند علائم بیولوژیکی نظیر ضربان قلب سریع، جمع شدن عضلات و نفس‌های سریع و کوتاه را همراه داشته باشد. مدیریت این استرس می‌تواند انرژی زیادی را مصرف کند. تنفس عمیق و آرام، اعصاب را تحریک کرده و اکسیژن بیشتری را در اختیار بدن قرار می‌دهد. این باعث می‌شود تا استرس کاهش یافته و بدن برای مقابله با استرس سوختِ بیشتری داشته باشد.

مریضی کمتر

تسکین استرس از طریق تنفس عمیق می‌تواند به پیشگیری یا درمان فشارخون بالا، بی‌خوابی و بیماری قلبی – عروقی کمک کند. تنفس عمیق همچنین برای سلامت سیستم ایمنی بدن مفید می‌باشد. حتی نشان داده شده که تنفس عمیق به افراد سیگاری کمک می‌کند تا سیگار را ترک کنند.

افزایش گردش خون

یکی از مزایای تنفس عمیق این است که سطح اکسیژن در جریان خون را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا رگ‌های خونی گشاد شوند. این اتفاق نه تنها به تنظیم فشارخون و کاهش فشارخون بالا کمک می‌کند، بلکه گردش خون سالم در کاهش خطر سکته مغزی نیز موثر است.

بیشتر بخوانید:

آرامش عضلات

تنفس عمیق اجازه می‌دهد تا تنش جسمانی در بدن آزاد شود. تنفس عمیق همچنین باعث ترشح اندورفین در مغز می‌شود که برای مبارزه با التهاب مفید بوده و اثرات ملایمی در مبارزه با درد دارد.

کاهش افسردگی و اضطراب

نشان داده شده که تمرینات تنفس عمیق نه تنها سطوح هورمون استرس در بدن را کاهش می‌دهند، بلکه باعث ترشح دوپامین در مغز نیز می‌شوند. دوپامین باعث احساس آرامش و حال بهتر می‌شود.

عوارض جانبی تنفس عمیق

استفادۀ نادرست از تکنیک‌های تنفس عمیق می‌تواند با عوارض زیر همراه باشد:

  • ژرف‌دمی یا تنددمی (تنفس سریع که می‌تواند باعث سرگیجه شود)
  • هیپوکسی یا کم‌اکسیژنی
  • سرگیجه
  • سبکی سر

دیدگاه خود دربارۀ مزایای تنفس عمیق را کمی پایین‌تر با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.