فواید اهدای خون چیست

0

اهدای خون باعث بهبود وضعیت کلی سلامت قلب و عروق می‌شود. افزایش سطح آهن در خون، خطر ابتلا به بیماری قلبی را بالا می‌برد. اهدای خون منظم، به ویژه به مردان کمک می‌کند تا میزان آهن را در خون کاهش دهند. این باعث می‌شود تا خطر حملۀ قلبی تا ۸۸ درصد کاهش پیدا کند. علاوه بر این، اهدای خون می‌تواند خطر رویدادهای جدی و خطرناک قلبی – عروقی نظیر سکته مغزی را تا ۳۳ درصد کاهش دهد. در ادامه به بررسی سایر فواید اهدای خون می‌پردازیم.

بهبود تولید گلبول‌های قرمز جدید

وقتی خون از بدن خارج می‌شود، بدن اهداکننده سریعا برای تولید دوبارۀ خون از دست رفته کارش را آغاز می‌کند. سلول‌های جدید توسط مغز استخوان در طول ۴۸ ساعت بعد از اهدای خون تولید می‌شوند و تمام گلبول‌های قرمزی که فرد اهداکننده از دست داده، در طول ۱ تا ۲ ماه به طور کامل بازتولید می‌شوند. این سبب می‌شود تا تولید گلبول‌های قرمز جدید تحریک شود و این فرآیند به سالم ماندن و عملکرد مطلوب بدن کمک می‌کند.

سوزاندن کالری

اهدای خون به طور مرتب و منظم می‌تواند باعث بهبود تناسب اندام شود. اهدای ۴۵۰ میلی‌لیتر خون حدود ۶۵۰ کالری می‌سوزاند.

بهبود حالِ سالمندان

بسیاری از سالمندانی که وضعیت سلامتی مناسبی دارند، گزارش داده‌اند که اهدای خون منظم به تقویت بدن و بازیابی انرژی‌شان کمک کرده است.

بیشتر بخوانید:

کاهش خطر سرطان

برای دوری از سرطان، خون اهدا کنید. با توجه به گزارش مرکز خون میلر کیستون، اهدای خون مداوم با کاهش خطر سرطان‌های مختلف نظیر سرطان کبد، ریه، روده، معده و گلو در ارتباط است.

آزمایش رایگان

علاوه بر تمام فواید اهدای خون ، اهداکننده با خون دادن یک آزمایش سلامت و یک آزمایش خون کوچک رایگان را دریافت می‌کند. برای اهدای خون یک آزمایش سطح هموگلوبین انجام میشود و فشارخون و وضعیت بدن بررسی می‌گردد. خون اهدا کننده نیز برای احتمالِ وجود برخی از بیماری‌های اصلی مورد آزمایش قرار می‌گیرد و اگر اهداکننده به بیماری خاصی مبتلا باشد، سریعا به او اطلاع داده می‌شود.

حفظ زندگی

یکی از مهمترین فواید اهدای خون این است که زندگی بسیاری از انسان‌ها از طریق این عمل حفظ می‌شود و امید در بسیاری از بیماران برای ادامۀ زندگی بازیابی می‌گردد. در واقع اهداکنندگان خون یک شانس دوباره برای زندگی کردن را به این بیماران اهدا می‌کنند.

اهدای شادی

وقتی خون اهدا می‌کنید، تنها بیمار مورد نیازِ خون تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد، بلکه اهدای خون بر روی اعضای خانوادۀ بیمار نیز اثر می‌گذارد. در حقیقت تمامِ جامعه از فواید اهدای خون بهره‌مند می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.