خواص گریپ فروت : کاهش اشتها و کاهش وزن

0

گریپ‌فروت یک میوۀ گرمسیر است که از خانوادۀ مرکبات بوده و طعم نسبتا ترشی دارد. این میوه سرشار از مواد مغذی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر بوده و یکی از سالمترین مرکبات می‌باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که گریپ‌فروت فواید قدرتمندی برای سلامتی دارد که عبارتند از کاهش وزن و کاهش خطر بیماری قلبی. در این مقاله به بررسی دقیق خواص گریپ فروت خواهیم پرداخت.

کالری کم، اما ارزش غذایی بالا

گریپ‌فروت گزینه‌ای فوق‌العاده سالم برای اضافه کردن به رژیم غذایی است، زیرا سرشار از مواد مغذی بوده، اما در عین حال کالری کمی دارد. در واقع گریپ‌فروت یکی از کم‌کالری‌ترین میوه‌ها است.

علاوه بر ۱۵ نوع ویتامین و ماده معدنی مفید، این میوه فیبر مناسبی نیز دارد.

برخی از ترکیبات اصلی موجود در نصفِ یک عدد گریپ‌فروت متوسط از این قرارند:

 • کالری: ۵۲
 • کربوهیدرات: ۱۳ گرم
 • پروتئین: ۱ گرم
 • فیبر: ۲ گرم
 • ویتامین ث: ۶۴ درصد نیاز روزانه
 • ویتامین آ: ۲۸ درصد
 • پتاسیم: ۵ درصد
 • تیامین: ۴ درصد
 • فولات:۴ درصد
 • منیزیم: ۳ درصد

بعلاوه، این میوه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های گیاهی و قدرتمند است که همگی فواید فراوانی برای سلامتی دارند.

مفید برای سیستم ایمنی بدن

خوردن گریپ‌فروت به طور منظم ممکن است برای سیستم ایمنی بدن مفید باشد.

این میوه بدلیل محتوای بالای ویتامین ث مورد ستایش قرار می‌گیرد که این ویتامین خود خواص آنتی‌اکسیدانی داشته و از سلول‌ها در برابر باکتری‌ها و ویروس‌های مضر محافظت می‌کند.

علاوه بر این، تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین ث کمک می‌کند تا دورۀ ریکاوری سرماخوردگی سریع‌تر باشد.

اعتقاد بر این است که بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگری که در گریپ‌فروت وجود دارند – از جمله ویتامین آ – برای سیستم ایمنی بدن مفیدند. نشان داده شده است که ویتامین آ به حفاظت از بدن در برابر التهاب و بیماری‌های عفونی کمک می‌کند.

گریپ‌فروت همچنین حاوی مقادیر کمی از ویتامین ب، روی، مس و آهن است که همگی در کنار یکدیگر برای تشویق عملکرد سیستم ایمنی بدن فعالیت می‌کنند. این ترکیبات همچنین به حفظ انسجام پوست کمک کرده و به‌عنوان یک سد در مقابل عفونت عمل می‌کنند.

کمک به کنترل اشتها

گریپ‌فروت حاوی مقادیر مناسبی از فیبر است (۲ گرم در نصفِ یک گریپ‌فروت متوسط).

تحقیقات نشان می‌دهند که یک رژیم غذایی حاوی میوه‌های سرشار از فیبر برای تشویق حس سیری مفید می‌باشد. این خاصیت ناشی از کاهش سرعت خالی شدن معده توسط فیبر است که مدت زمان فرآیند هضم را افزایش می‌دهد.

بنابراین، مصرف مقادیر کافی فیبر ممکن است به طور خودکار به شما کمک کند تا در طول روز کالری کمتری مصرف کرده و اشتهای‌تان را کنترل کنید.

خواص گریپ فروت برای کاهش وزن

گریپ‌فروت یک میوۀ مفید برای کاهش وزن است.

این میوه خواص مختلفی دارد که همه با کاهش وزن ارتباط دارند. محتوای فیبر گریپ‌فروت به‌ویژه برای تشویق احساس سیری و کاهش مصرف کالری مفید است.

علاوه بر این، گریپ‌فروت کالری کمی داشته، اما سرشار از آب است. این ویژگی گریپ‌فروت نیز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

بیشتر بخوانید:

یک مطالعه در ۹۱ فرد چاق نشان می‌دهد که مصرف نصفِ گریپ‌فروت تازه قبل از وعده‌های غذایی، به طور چشمگیری به کاهش وزن کمک می‌کند.

سایر مطالعات نیز اثرات مشابهی را برای کاهش وزن مشاهده کرده‌اند. به طور مثال، یک مطالعه نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگان بعد از مصرف گریپ‌فروت به صورت روزانه و همراه با وعده‌های غذایی، کاهش اندازۀ دور کمر را تجربه کرده‌اند.

این نتایج بدین معنا نیستند که گریپ‌فروت به تنهایی می‌تواند باعث کاهش وزن شود، بلکه نشان می‌دهند که این میوه می‌تواند گزینه‌ای سالم برای افزودن به رژیم غذایی باشد و فوایدی را در این زمینه فراهم می‌کند.

پیشگیری از مقاومت به انسولین و دیابت

یکی از خواص گریپ فروت این است که دارای پتانسیل پیشگیری از مقاومت به انسولین است. این مقاومت می‌تواند به بروز دیابت منجر گردد.

مقاومت به انسولین زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های بدن دیگر به انسولین واکنشی نشان ندهند.

انسولین نوعی هورمون است که در تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن نقش دارد. به طور مثال، انسولین در بسیاری از جنبه‌های سوخت‌وساز بدن کارکرد دارد، اما معمولا بدلیل نقش‌اش در کنترل قند خون شناخته می‌شود.

مقاومت به انسولین در نهایت به افزایش سطوح انسولین و قند خون می‌انجامد که هر دو از عوامل خطر بیماری دیابت نوع ۲ هستند.

خوردن گریپ‌فروت ممکن است به کنترل سطوح انسولین کمک کرده و در نتیجه بتواند احتمال مقاوم شدن بدن به انسولین را کاهش دهد.

در یک مطالعه، افرادی که نصفِ گریپ‌فروت تازه را قبل از وعده‌های غذایی میل کرده بودند، در مقایسه با گروهی که گریپ‌فروت مصرف نکرده بود، با کاهش چشمگیر سطوح انسولین و مقاومت به انسولین مواجه شدند.

علاوه بر این، خوردن میوه به شکل درسته، عموما با بهبود کنترل قند خون و کاهش خطر دیابت نوع ۲ همراه است.

خواص گریپ فروت برای قلب

تصور می‌شود که مصرف منظم گریپ‌فروت، از طریق کاهش عوامل خطر بیماری قلبی نظیر فشارخون بالا و کلسترول، باعث بهبودی سلامت قلب می‌گردد.

یک مطالعه نشان می‌دهد که خوردن گریپ‌فروت سه مرتبه در روز و به مدت شش هفته باعث کاهش چشمگیر فشارخون شده است. شرکت‌کنندگان این مطالعه همچنین بهبودی‌هایی را در سطوح کلسترول کلی و کلسترول بد (LDL) تجربه کردند.

این اثرات به احتمال زیاد ناشی از مواد مغذی مهمی هستند که در گریپ‌فروت وجود دارند و در حفظ عملکرد مناسب قلب نقش ایفا می‌کنند.

گریپ‌فروت پتاسیم بالایی دارد که این مادۀ معدنی در بسیاری از جنبه‌های سلامت قلب نقش دارد. نصفِ گریپ‌فروت حدودا ۵ درصد از نیاز روزانه به پتاسیم را فراهم می‌کند.

مصرف کافی پتاسیم با کاهش خطر فشارخون بالا در ارتباط است. بعلاوه، نشان داده شده است که پتاسیم خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را نیز کاهش می‌دهد.

فیبر موجود در گریپ‌فروت نیز ممکن است سلامت قلب را تقویت کند، زیرا مصرف بالای فیبر با کاهش فشارخون و سطوح کلسترول در ارتباط است.

به طور کلی، محققین ادعا می‌کنند که جای دادن فیبر و میوه‌های سرشار از آنتی‌اکسیدان نظیر گریپ‌فروت در رژیم غذایی می‌تواند به حفاظت از بدن در برابر بیماری‌ها، از جمله بیماری قلبی و سکته مغزی کمک کند.

سایر خواص گریپ فروت

 • سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند است: ویتامین ث، بتاکاروتن، لیکوپن و فلاوانون‌ها.
 • ممکن است خطر ایجاد سنگ‌های کلیه را کاهش دهد.
 • بسیار آبدار است و برای تامین آب بدن مناسب می‌باشد.
 • اضافه کردن آن به رژیم غذایی بسیار راحت است.
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.