مزایای داشتن دل و روده سالم

0

اگر احساس افسردگی می‌کنید، شاید علت آن مربوط به باکتری‌های دل و روده باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که میانِ ضعیف بودن سطح سلامت دل و روده و بدخلقی، سیستم ایمنی ضعیف، سلامت روان ضعیف، اضافه وزن و موارد بسیار دیگری، پیوند مستقیمی وجود دارد. در واقع داشتن دل و روده سالم نقش مهمی را در سلامتی کلی ما انسان‌ها ایفا می‌کند.

البته همۀ باکتری‌ها مضر نیستند، دل و رودۀ ما حاوی برخی باکتری‌های مفید است که بسیار برای بدن ضروری هستند. برای از بین بردن باکتری‌های بد، تنها کاری که لازم است انجام دهید، افزایش باکتری‌های خوب بدن است.

احتمالا می‌دانید که تغییر در عادات غذایی و مصرف غذاهای سرشار از پروبیوتیک می‌توانند وضعیت سلامت دل و روده را بهبود بخشیده و رشد باکتری‌های مفید را افزایش دهند.

در ادامه مزایای داشتن دل و روده سالم را بررسی می‌کنیم.

افزایش انرژی

خوردن غذاهای سرشار از مواد مغذی برای افزایش انرژی کافی نیست. اگر دل و رودۀ سالمی نداشته باشید، بدن شما بسیاری از این مواد مغذی را هضم نمی‌کند. حفظ سلامت دل و روده به جذب بهتر مواد مغذی کمک کرده و در نتیجه انرژی بدن را افزایش می‌دهد.

بهبود سلامت مغز

کدام عضو از بدن انسان دارای لقب «مغز دوم» است؟ اگر جوابتان به این سوال دل و روده است، باید بگوییم که درست حدس زده‌اید! تحقیقات نشان می‌دهند که پیوندِ قدرتمندی میانِ دل و روده و مغز وجود دارد.

باکتری‌های روده به تولید سروتونین کمک می‌کنند که هورمون «احساس خوب» است. کم بودن سطوح این هورمون در بدن، خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد. داشتن دل و روده سالم به شما کمک می‌کند تا از اختلالات خلقی جلوگیری کنید.

کاهش وزن راحت

سالم نبودن دل و روده سبب می‌شود تا پرخوری کرده و به چاقی دچار شوید. افزایش میزان باکتری‌های خوب روده به جلوگیری از پرخوری کمک کرده و کاهش وزن را تسهیل می‌کند.

در واقع مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که انتقال باکتری‌های رودۀ یک موش چاق به یک موش معمولی، باعث افزایش وزن موش معمولی – بدون پرخوری – شده است.

بهبود سطح کلسترول

نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهد که باکتری‌های روده بر روی سطوح تری‌گلیسیرید و کلسترول HDL اثر می‌گذارند. میکروبیوم روده می‌تواند وضعیت تری‌گلیسیرید، کلسترول HDL و شاخص تودۀ بدن را تا ۶ درصد بهبود ببخشد.

سایر مزایای داشتن دل و روده سالم

  • بهبود سلامت دهان – سالم نگه داشتن دهان و گلو، جلوگیری از بوی بد دهان
  • پیشگیری از استروژن اضافی
  • تقویت سیستم ایمنی بدن – پیشگیری از ورود پاتوژن‌ها به بدن، کاهش التهاب و تولید مواد ضدباکتریایی که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.