فواید داشتن حیوان خانگی

0

به دنبال دلایلی هستید که یک دوست پشمالوی کوچک را به خانواده‌تان اضافه کنید؟ این مقاله مختص شماست! در ادامه به بررسی فواید داشتن حیوان خانگی خواهیم پرداخت.

کنار آمدن با طرد شدن

اینکه حیوان خانگی را به‌عنوان عضوی از خانواده قبول داشته باشید، به کنار آمدن با طرد شدن اجتماعی کمک می‌کند. محققین می‌گویند که مردم تمایل دارند تا با حیوانات یا اشیاء رفتاری شبیه به انسان‌ها داشته باشند (مثلا زمانی که با حیوان خانگی خود حرف می‌زنید). این افراد معمولا ویژگی‌هایی نظیر همدلی و تفکر غیرمتعارف را دارند که از آنها در برابر افکار منفی محافظت می‌کنند.

کمتر تنها هستید

یکی از فواید داشتن حیوان خانگی این است که کمتر احساس تنهایی میکنید. تحقیقات نشان می‌دهند که تنهایی با بیماری قلبی، بیماری آلزایمر و سایر مشکلات سلامتی در ارتباط است. بزرگسالانی که صاحب حیوانات خانگی هستند، نسبت به کسانی که حیوان خانگی ندارند، ۳۶ درصد کمتر خود را «تنها» خطاب می‌کنند. این موضوع به ویژه در کسانی که تنها زندگی می‌کنند اهمیت دارد. یک حیوان خانگی می‌تواند با شما تعامل اجتماعی داشته باشد و در مواردی نبودِ مردم و اطرافیان را جبران کند.

ضداسترس

نتایج مطالعه‌ای در سوئد نشان می‌دهد: زنانی که یک سگ را نوازش کرده بودند، سطوح هورمون استرس (کورتیزول) کمتری داشتند. شرکت‌کنندگانی که صاحب سگ بودند نیز سطوح هورمون خوشحالی (اکسی‌توسین) بالاتری داشتند و ضربان قلب‌شان پایین‌تر بود. این اثرات در کسانی که حیوان خانگی نداشتند، مشاهده نشد.

محافظت از قلب

گزارشات چاپ شده در Journal of Vascular and Interventional Neurology نشان می‌دهد که داشتن یک گربه می‌تواند خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش دهد. محققین در طول یک مطالعۀ ۲۰ ساله دریافته‌اند که صاحبان گربه کمتر در خطر مرگ ناشی از حمله قلبی هستند. گربه همچنین ممکن است در کاهش استرس موثر باشد.

بیشتر بخوانید:

سلامت مغز

پژوهشی نشان می‌دهد که افراد سالمند خانه‌نشین که صاحب گربه یا سگ هستند، عملکرد اجرایی بهتری دارند (مهارت‌هایی که برای توجه، به یاد آوردن جزییات و استفاده از تجربیات گذشته ضروری هستند). عملکرد اجرایی در کسانی که حیوان خانگی ندارند پایین‌تر است.

تشویق به انجام ورزش

سگ نیاز به پیاده‌‌روی دارد و همین می‌تواند باعث شود تا شما هم از فواید پیاده‌روی بهره‌مند شوید. مطالعۀ دانشگاه ایالت میشیگان نشان می‌دهد: افرادی که سگ دارند، نسبت به کسانی که سگ ندارند، هفته‌ای نیم ساعت بیشتر ورزش می‌کنند.

تسکین درد

فواید داشتن سگ به ورزش بیشتر محدود نمی‌شود. گذراندن وقت با حیوان خانگی ممکن است شما را از مصرف داروهای مسکن دور نگه دارد. بر اساس نتایج یک مطالعه، بزرگسالانی که بعد از جراحی تعویض مفصل، ۵ تا ۱۵ دقیقه وقت خود را با یک سگ سپری کردند، به داروهای مسکن کمتری احتیاج داشتند.

کاهش احتمال حساسیت در کودک

احتمال بروز حساسیت در نوزادانی که با حیوانات خانگی زندگی می‌کنند کمتر است. مطالعه‌ای نشان می‌دهد: افراد ۱۸ ساله‌ای که در دوران نوزادی خود (کمتری از یک سالگی) در خانه با گربه یا سگ زندگی می‌کردند، نسبت به کسانی که حیوان خانگی نداشتند، حدودا ۵۰ درصد کمتر در خطر حساسیت به آن حیوان بودند. نکته مهم این است که حیوان خانگی در دوران نوزادی در کنار کودک باشد، زیرا در دوران بزرگسالی به کاهش احتمال حساسیت کمک نمی‌کند.

نظر شما دربارۀ فواید داشتن حیوان خانگی چیست؟ آیا با این موضوع کاملا مخالف هستید؟ دلایل و دیدگاه‌های خود را کمی پایین‌تر به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.