فواید تغذیه سالم چیست

0

تغذیه سالم معمولا به مصرف متعادل کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها گفته می‌شود. تعریفِ تغذیه سالم برای هر کس می‌تواند متفاوت باشد. البته اغلب متخصصین تایید می‌کنند که تغذیه سالم به معنای تغذیۀ همراه با آگاهی از مواد مصرفی و اثرات آنها بر بدن است. از آنجایی که رژیم‌های امروزی حاوی مواد غذایی فرآوری‌شده هستند، بسیاری از مردم ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیازشان را دریافت نمی‌کنند. در ادامه به بررسی فواید تغذیه سالم می‌پردازیم.

پیشگیری از کمبودهای غذایی

یک رژیم غذایی متعادل رژیمی است که نه تنها انرژی مورد نیاز بدن در طول روز را فراهم کرده، بلکه مواد مغذی و مورد نیاز را نیز تامین کرده و از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. بسیاری از مردم به کمبودهای ویتامینی نظیر ویتامین آ، ب، ث و ای و کمبودهای مواد معدنی نظیر روی و منیزیم دچار هستند. یکی از فواید تغذیه سالم این است که وزن سالم را به دنبال دارد و از بیماری‌های رایج در میانسالی و سالمندی جلوگیری می‌کند.

سلامت قلب و عروق

یک رژیم غذایی سرشار از غلات کامل و سبزیجات، به همراه لبنیات و چربی کم، می‌تواند از طریق کاهش فشارخون بالا و کلسترول، به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند. چنین رژیمی در پیشگیری از دیابت نیز موثر است.

سلامت استخوان

یک رژیم سرشار از کلسیم به همراه منابع کافی از ویتامین دی و منیزیم، برای استخوان‌ها و دندان‌های قوی ضروری بوده و به کُند کردن سرعت زوال استخوان که با افزایش سن اتفاق می‌افتد، کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

کاهش وزن

از فواید تغذیه سالم ، به ویژه رژیمی که سرشار از فیبر است، می‌توان به کاهش خطر چاقی اشاره کرد. می‌توانید سبزیجات و میوه‌های سرشار از فیبر را به رژیم خود اضافه کرده و به راحتی وزن‌تان را کاهش دهید.

فواید تغذیه سالم برای افزایش طول عمر

مطمئنا وقتی بدن‌تان سالمتر باشد، بیشتر عمر خواهید کرد. ترکیب ورزش روزانه و یک رژیم کم‌کالری، به افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند.

کاهش استرس

عادت‌های سالم غذایی نه تنها کمک می‌کنند که بیشتر عمر کنید و از نگرانی‌های سلامتی در امان باشید، بلکه در بهبود حال و احوال‌تان نیز موثرند. یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین از طریق پایین آوردن سطوح کورتیزول، به کاهش استرس کمک می‌کند. غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ همچنین در کاهش خطر افسردگی و تنظیم خلق‌وخو موثر هستند. در نهایت، تغذیه سالم از طریق افزایش جریان اکسیژن، انرژی و آگاهی، به افزایش تمرکز و خلاقیت نیز کمک می‌کند.

نکته: تغذیه سالم هیچگونه عوارض جانبی ندارد. برای اینکه درک بهتری از تغذیه سالم داشته باشید و در دام اطلاعات غلط برخی از رسانه‌ها گرفتار نشوید، توصیه می‌کنیم که با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

دیدگاه‌تان دربارۀ فواید تغذیه سالم را کمی پایین‌تر با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.