فواید روغن اسطوخودوس برای مو

0

روغن‌های اسطوخودوس به طور مستقیم از گیاهی با همین نام بدست می‌آیند و برای گرفتن روغن از تکنیک‌های تقطیر ویژه استفاده می‌شود. محصول نهایی عصاره‌ای است که ترکیبات مفید اسطوخودوس با تراکمی بالا در آن وجود دارند و به همین دلیل این روغن می‌تواند بسیار برای سلامتی مفید باشد. در این مطلب قصد داریم به بررسی فواید روغن اسطوخودوس برای مو بپردازیم.

کمک به رشد مو

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، محققین روغن اسطوخودوس را بر روی موی موش‌ها مالیدند. نتیجه این بود که موی موش‌ها سریع‌تر و ضخیم‌تر رشد کرد.

اگر این روغن بتواند وارد پوست شود، می‌تواند بهترین اثر را بر رشد مو داشته باشد. روغن اسطوخودوس همچنین ممکن است بتواند به رفع مشکلاتی نظیر ریزش موی آندروژنیک نیز کمک کند. برای اثبات این خاصیت نیاز به مطالعات انسانی است.

روغن ضد میکروب

یکی از فواید روغن اسطوخودوس برای مو این است که گیاه اسطوخودوس خواص ضد میکروبی دارد و می‌تواند از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها جلوگیری کند. وقتی روغن این گیاه به مو یا پوست سر مالیده می‌شود، ممکن است از مشکلات رایج مربوط به این نواحی جلوگیری کند. به طور ویژه این روغن می‌تواند در پیشگیری از خارش پوست سر، شوره سر و حتی عفونت‌ها موثر باشد.

از بین بردن شپش سر

یافته‌های مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که روغن اسطوخودوس می‌تواند در پیشگیری از شپش سر یا حتی در از بین بردن آن موثر باشد.

بیشتر بخوانید:

در این مطالعه روغن اسطوخودوس در کنار روغن درخت چای مورد مطالعه قرار گرفت. اگرچه برای اطمینان از این خاصیت اسطوخودوس، مطالعات بیشتری مورد نیاز است، اما استفاده از روغن این گیاه به احتمال زیاد می‌تواند به کاهش خطر پدیدار شدن شپش در سر کمک کند. استفاده از این روغن به همراه روغن درخت چای حتی می‌تواند موثرتر هم باشد.

البته فراموش نکنید که این روغن‌ها جایگزینی برای داروهای تجویز شده توسط پزشک نیستند و نباید برای درمان شپش سر به طور کامل به آنها تکیه کرد.

کمک به رفع التهاب پوست

از اسطوخودوس گاهی اوقات به‌عنوان یک درمان خانگی برای التهاب پوست و سوختگی‌ها استفاده می‌شود. استفاده از روغن این گیاه نیز ممکن است برای درمان التهاب و خشکی پوست سر مفید باشد.

نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس بر روی پوست به رفع التهاب و زخم‌ها کمک می‌کند. این روغن التهاب را کاهش داده و در عین حال سرعت بهبودی را افزایش می‌دهد.

اثر آرامبخش و عطر بی‌نظیر

به‌عنوان یک خاصیت اضافه که ارتباطی با مو ندارد، باید گفت که اسطوخودوس عطری فوق‌العاده دارد. بوی این گیاه می‌تواند به معنای واقعی کلمه سیستم عصبی را آرام کند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، شرکت‌کنندگان پس از استنشاق عطر اسطوخودوس، احساس آرامش، لذت و بهبود خلق‌وخو را تجربه کردند.

اگر تجربه‌ای از فواید روغن اسطوخودوس برای مو دارید، آن را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.