فواید طبیعت گردی برای مغز

0

مغز شما برای سالم ماندن به مکمل‌های گران‌قیمت یا سوپرفودهای مُد روز نیاز ندارد. تحقیقات نشان می‌دهند که مغزتان تنها نیازمند طبیعت گردی و گذراندن زمان بیشتری در طبیعت می‌باشد. طبیعت گردی می‌تواند شامل شکل‌های مختلفی باشد؛ رفتن به پارک‌های شهری، سواحل دریایی، نواحی جنگلی و یا حتی حیاط خانه‌‌تان می‌توانند از فعالیت‌های طبیعت گردی محسوب شوند.

در ادامه نگاهی به فواید طبیعت گردی برای مغز انسان خواهیم داشت.

افزایش خلاقیت و مهارت‌های حل مشکل

ما انسان‌ها روز به روز زمان بیشتری از زندگی خود را به سروکله زدن با تکنولوژی اختصاص می‌دهیم. کار کردن با رایانه‌ها، بررسی مداوم تلفن‌های همراه و به طور کلی تعامل با دستگاه‌های مختلف فشار زیادی به توانایی مغز برای تمرکز کردن و پردازش اطلاعت وارد می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند که گذراندن وقت در طبیعت به تقویت تفکر خلاقانه و مهارت‌های حل مشکلات پیچیده کمک می‌کند. محققین می‌گویند که کمپ زدن در طبیعت به مدت ۴ روز و به دور از دستگاه‌های مربوط به فناوری، می‌تواند تا ۵۰ درصد از عملکرد مغز ما را بهبود ببخشد.

افزایش مهربانی و بخشش

تماشای یک جنگل زیبا، ساحل یا سایر منظره‌های طبیعی احساس شگفتی را در ما به وجود می‌آورد. ثابت شده است که این احساس شگفتی باعث افزایش احساسات دیگر مانند اهمیت دادن و ارتباط داشتن با دیگران می‌شود.

بیشتر بخوانید:

محققین در طی یک سری از مطالعات دریافته‌اند که تجربۀ احساس شگفتی در طبیعت، باعث افزایش توانایی‌های تصمیم‌گیری اخلاقی، بخشش و رفتارهای مثبت اجتماعی مانند کمک به دیگران و همکاری داشتن با مردم می‌شود.

هوشیاری و تمرکز ذهن

محققین باور دارند که راه رفتن در میان درختان، تا ۲۰ درصد عملکرد حافظه را افزایش می‌دهد. در حالی که راه رفتن در محیط شهری و خیابان‌ها چنین اثری ندارد. محققین بر این عقیده‌اند که شهرها جزییات فراوانی دارند و باعث می‌شوند تا مغز اطلاعات فراوانی را پردازش کند، در صورتی که محیط طبیعی چنین جزییاتی نداشته و به مغز فشار وارد نمی‌کند.

توقف افکار منفی و وسواسی

سروکله زدن با چیزهایی که احساس می‌کنید اشتباه هستند، برای سلامت‌تان مفید نیست. ثابت شده است که عادت داشتن به یادآوری افکار منفی انسان را در خطر ابتلا به افسردگی و سایر بیماری‌ها روانی قرار می‌دهد. محققین دریافته‌اند که این عادات در میان شهرنشینان رایج‌تر هستند. می‌توانید با یک پیاده‌روی ساده در پارک نزدیکِ محل زندگی‌تان، اثرات منفی این عادت‌ها را خنثی کنید.

کمک به ADHD

اختلال کم‌توجهی – بیش فعالی (ADHD) یکی از شایع‌ترین اختلالات عصبی رفتاری در میان کودکان است. علائم این اختلال معمولا شامل کم‌توجهی زیاد، رفتارهای تکانشی و بیش‌فعالی هستند. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که داشتن فعالیت در طبیعت بعد از ساعات مدرسه و در آخر هفته‌ها می‌تواند به کاهش این علائم کمک کند. این فعالیت می‌تواند یک مطالعۀ ساده در حیاط پشتی خانه باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.