فواید تمرینات قدرتی

0

مطالعات نشان می‌دهند که تمام افراد در هر سن و سالی می‌توانند از فواید تمرینات قدرتی بهره‌مند شوند. برخی از فواید تمرینات قدرتی عبارتند از عملکرد مطلوب قلب، بهبود تعادل و تقویت استخوان‌ها. این تمرینات حتی به کاهش وزن نیز کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی جزییات فواید تمرینات قدرتی می‌پردازیم.

کمک به کاهش وزن

تمرینات قدرتی برای کاهش وزن اضافه مفید هستند. بر اساس نتایج مطالعه‌ای، افرادی که به طور منظم تمرینات قدرتی انجام می‌دهند، کالری بیشتری می‌سوزانند و این اجازه می‌دهد تا وزن خود را کاهش داده یا وزن خود را حفظ کنند.

محافظت از سلامت استخوان و حجم عضلانی

با افزایش سن، مردم معمولا حدود یک درصد از قدرت استخوانی و عضلانی خود را از دست می‌دهند. به گزارش یک فیزیولوژیست ورزشی، می‌توان با انجام تمرینات قدرتی از این فرآیند پیشگیری کرد.

افزایش قدرت بدن

تمرینات قدرتی یا مقاومتی به افزایش قدرت و تون عضلانی کمک می‌کنند. علت این افزایش قدرت مربوط به انقباضی است که در برابر یک نیروی مقاومت کننده ایجاد می‌شود. تمرینات مقاومتی ایزومتریک و ایزوتونیک هر دو می‌توانند بدن را قدرتمند‌تر کرده و شما را خوش‌اندام کنند.

توسعۀ مکانیک‌های بدن

بیشتر بخوانید:

تعادل و هماهنگی بدن از طریق تمرینات قدرتی بهبود می‌یابد. این تمرین‌ها به کاهش برخی از عوامل خطر از جمله زمین خوردن، تا ۴۰ درصد کمک می‌کنند. این باعث می‌شود تا حتی در سالمندی هم انعطاف‌پذیری و پُز مناسبی داشته باشید.

پیشگیری از بیماری‌ها

یکی از بهترین فواید تمرینات قدرتی این است که سلامتی را بهبود می‌بخشد. این تمرین‌ها به پیشگیری از برخی بیماری‌ها از جمله آرتریت، دیابت و مشکلات بعد از یائسگی کمک می‌کنند. تمرینات قدرتی می‌توانند به طور موثری درد آرتریت را کاهش دهند. کنترل گلوکز نیز از طریق این نوع ورزش بهبود می‌یابد. تمرینات قدرتی همچنین با افزایش تراکم استخوانی، خطر ترک‌خوردگی و شکستگی استخوان را کاهش می‌دهند.

افزایش انرژی و بهبود خلق‌وخو

از فواید تمرینات قدرتی می‌توان به افزایش سطح اندورفین در مغز اشاره کرد که به بالا رفتن انرژی و خلق‌وخوی بهتر منجر می‌گردد. مطالعات نشان می‌دهند که تمرین قدرتی یک عامل ضدافسردگی عالی است و به بهبود وضعیت خواب و کیفیت کلی زندگی کمک می‌کند.

سوزاندن کالری بیشتر

تمرین قدرتی باعث می‌شود تا هم هنگام انجام تمرین و هم در بعد از تمرین کالری بسوزانید. برای ساخت و حفظ عضلات از کالری بیشتری استفاده می‌شود. این می‌تواند سوخت‌وساز بدن را تا حدود ۱۵ درصد افزایش داده و راهی عالی برای کاهش وزن باشد.

سایر فواید تمرینات قدرتی

  • افزایش اعتماد به نفس
  • بهبود تفکر شناختی
  • نگرش مثبت به زندگی
  • تقویت خواب
  • بهبود حس تعهد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.